You are on page 1of 6

Proiect didactic

Data:

Grupa: Mare A

Tema anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

Domeniul experențial: Limbă și comunicare

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Tema activității: „Căsuța din oală”

Mijloc de realizare: povestire

Tipul activității: transmitere și însușire de cunoștințe

Obiectiv fundamental:

Familiarizarea copiilor cu conținutul povestirii „Căsuța din oală” și cu viața animalelor;

Dezvoltarea capacității de a pronunța corect suntele limbii române, integrate în cuvinte.

Obiective operaționale:

O1-Să asculte cu atenție povestirea prezentată;

O2-Să rețină titlul poveștii;


O3-Să denumească animalele întâlnite în povestire;

O4-Să răspundă corect la întrebările referitoare la conținutul povestirii, respectând succesiunea evenimentelor;

O5-Să descopere morala povestirii;

Strategia didactică:

a.Metode și procedee: povestirea, exlicația, conversația, repovestirea

b.Mijloace didactice: planșe, siluete din carton reprezentând personajele din povestire, iepuraș de pluș, recompense

c.Forme de organizare: frontal, individual


Etapele lecției Ob. Conținutul activității Metode și procedee Mijloace didactice Forme de Evaluare
Op. organizare
1. Momentul Voi asigura condițiile unei bune Conversația Frontal
organizatoric desfășurări a activității: aerisirea
sălii de grupă, aranjarea scăunelelor
în formî de semicerc, pregătirea
materialelor necesare, intrarea
ordonată a copiilor în sala de grupă.
2. Captarea atenției Voi prezenta copiilor un iepuraș de Conversația Iepuraș de pluș Frontal
pluș, care îmi șoptește la urche ce i
s-a întâmplat lui și altor prieteni de-
ai lui. Iepurașul este îngrijorat pentr
că afară este frig, se apropie iarna,
iar el nu are o căsuță în care să se
adăpostească de frigul iernii.
Îi voi întreba pe copii dacă doresc
să afle și ei povestea iepurașului și a
prietenilor săi.
3. Anunțarea temei Voi anunța titlul poveștii „Căsuța Conversația Frontal
și a obiectivelor din oală”
Le voi cere copiilor să asculte cu
atenție povestirea pentru a o putea
repovesti apoi părinților
4. Dirijarea învățării Conținutul povestirii va fi prezentat Povestirea Planșe
clar, coerent, corect și ezpresiv, cu
un ton și o mimică adecvată. Frontal
O1 Planul de idei al povestirii:
1.Șoricelul găsește oala în mijlocul
câmului și se instalează în ea.
O2 2.Șoricelul o primește și ăe broscuță
în casă.
3.Pe rând în casă se instalează:
iepurele, vulpea și lupul. Povestirea
4.Oala se sparge sub greutatea șui
Moș Martin, care nu a știut că este o
căsuță.
5.Moș Martin se sperie de spargerea Frontal
oalei de pământ.
6.Cei cinci prieteni care locuiau în
oală se sperie și ei și fug în pădure.

Se va sublinia repetiția „Casă-


căsuță, cine locuiește aici?” pentru
a putea fi reținută de copii, în Planșe
vederea redării ei în partea finală.
De asemenea, se va pune accent pe
inflexiunile vocii cu scopul de a
imita glasul animalelor în dialogul
dintre acestea. Exlicația
Se vor explica expresiile și
cuvintele necunoscute, prin
utilizarea unor sinonime, fără a
întrerupe firul povestirii.

5. Fixarea și Voi adresa copiilor întrebări


consolidarea referitoare la conținutul povestirii:
cunoștințelor O3 -Cum se numește povestea e care Conversația
ati ascultat-o? (Căsuța din oală) Siluete din caerton Frontal
-Cine a văzut prima dată oala? reprezentând
(Șoricelul) personajele din
poveste
O4 -Ce animale au mai venit să
locuiască în căsuța din oală?
(Broscuța, iepurașul, vulpea, lupul) Explicația

Voi prezenta copiilor siluete cu


personajele din povezte și o oală
O5 desenată pe carton , apoi le voi cere Individual
să reproducă secvențele din
dialogul personajelor, ajutându-i cu
întrebări:
-Cum a întrebat șoricelul când a
văzut oala? (Casă-căsuță, cine
locuiește aici?)
-Și i-a răspuns cineva? (Nu) Conversația
-De ce nu i-a răspuns nimeni?
(Pentru că nu era nimeni înăuntru) Frontal
-Cine a venit apoi? (Broscuța)
-Cum a întrebat ea? (Casă-căsuță,
cine locuiște aici?)
-După aceea cine a venit? (Iepurele) Explicația
-Cine a urmat apoi? (Vulpea)
-Iar după vulpe cine a mai venit?
(Lupul)
-Cine s-a așezat pe căsuță? (Ursul) Repovestirea
-A vrut ursul să strice căsuța? (Nu a
vrut, dar a fosr atent)
Din neatenție putem să-i facem pe
cei din jur să sufere.
-Unde au fugit animalele?
Ele vor trebui să-și caute acum altă
căsuță, să nu le fie frig la iarnă, dar
o vor căuta împreună, pentru că au
rămas prieteni.
Siluetele-personaje vor fi introduse
pe rând în căsuța din oală, pe
măsură ce copiii răspund la
întrebări, iar la final, când ursul se
așează pe căsuță, acestea vor fi
scoase afară și vor fi puse la
dispoziția copiilor, având
posibilitatea astfel să discute liber
despre poveste și despre personajele
ei
6. Încheierea Se vor face arecieri colective și Conversația Recompense Frontal
activității individuale asupra participării
copiilor la activitate și se vor
distribui recompense: ecusoane cu
căsuța din oală

You might also like