Professional Documents
Culture Documents
Proiect de Lectie Clasa A VII Sfintele Taine in Viata Crestinilor
Proiect de Lectie Clasa A VII Sfintele Taine in Viata Crestinilor
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1vEOFgW0O_6dmCbXuqJ4BhgdMWAZqUiiqKUv5PqF-6fM/edit#gid=0
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
PROPUNĂTOR: PROF. Lazar Catalin
DATA: 16.02.2023
DISCIPLINA: RELIGIE – CULTUL ORTODOX
CLASA: a VII –a
SUBIECTUL LECȚIEI: SFINTELE TAINE ÎN VIAȚA CREȘTINILOR
TIPUL LECȚIEI: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
COMPETENȚE GENERALE
CG1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței
COMPETENȚE SPECIFICE
1.1. Analizarea manifestării lucrării Sfântului Duh în viața Bisericii și în devenirea spirituală a omului, pe baza unor texte religioase;
1.2. Compararea unor modalități diverse de manifestare a vieții religioase sau a unor aspecte de învățătură religioasă.
COMPETENȚE DERIVATE
C1. Definirea Sfintelor Taine studiate;
C2. Enumerarea Sfintelor Taine ale Bisericii;
C3. Indicarea întemeietorului, săvârșitorului și primitorilor Sfintelor Taine;
C4. Precizarea denumirii Sfintelor Taine în textele scripturistice date;
C5. Identificarea roadelor primirii Sfintelor Taine de către credincioși.
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, dezbaterea, exercițiul, jocul didactic;
2. MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Sfânta Scriptură, fișe de lucru; imagini; platforme educaționale: Youtube, laptop,
3. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII ELEVILOR: activitate frontală, individuală.
RESURSE
1. OFICIALE: * Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa a VII-a:
* Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VII-a;
* Proiectarea unității de învățare: DUMNEZEU SE FACE CUNOSCUT SEMENILOR
2. TEMPORALE: *Nr. lecții – 1
Durata – 50 minute
3. BIBLIOGRAFICE: * Biblia/Sfânta Scriptură, EIBMBOR, București, 1982;
* Catehism, Institutul Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 2000;
*Benga Cristina, Religie, cultul ortodox,manual pentru clasa a VII-a, Editura Didactică și Pedagogică S.A, București,2019;
* Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian Șebu, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea,” Alba Iulia,2000.
SCENARIUL DIDACTIC
ANUNȚAREA *Astăzi vom desfășura o lecție de *Elevii ascultă explicațiile Conversația Activitate
2. TITLURILOR recapitulare a cunoștințelor privind profesorului. frontală
LECȚIILOR DIN importanța Sfintelor Taine în viața
CARE URMEAZĂ creștinilor. Ne vom aminti ce
SĂ SE FACĂ reprezintă fiecare Sfântă Taină și cum
RECAPITULAREA; contribuie la desăvârșirea fiecăruia
PREZENTAREA dintre noi.
COMPETENȚELOR Titlul lecției: SFINTELE TAINE ÎN
PROPUSE VIAȚA CREȘTINILOR
*Se prezintă competențele propuse.
* Se solicită elevilor să completeze *Elevii rezolvă exercițiul propus Exercițiul Activitate Aprecieri
C2 petalele florii, din fișa de lucru nr.1, cu și definesc, oral, fiecare Sfântă individuală verbale
denumirea celor șapte Sfinte Taine. Taină.
( ANEXA 1)
Apoi se cere elevilor să definească
fiecare Sfântă Taină în parte.
C3 *Se cere elevilor să rezolve cerințele I., *Elevii rezolvă exercițiile din
C4 II, III, IV, V din fișa de lucru nr. 2 fișa de lucru. Exercițiul Activitate Aprecieri
(ANEXA 2) individuală verbale
- Elevii sunt solicitați să răspundă *Elevii rezolvă cerințele jocului Jocul didactic
cerințelor următorului joc didactic: didactic și răspund la
https://learningapps.org/20665514 întrebările: Activitate Aprecieri
- Sfintele Taine care se frontală verbale
săvârșesc o singură dată în viață Conversația
sunt: Botezul, Mirungerea,
Preoția, Cununia
- Sfintele Taine care se
săvârșesc de mai multe ori în
viață: Sfânta Împărtășanie,
Spovedania, Maslul.
- La ce Sfinte Taine avem nevoie de - la Sf. Taină a Botezului și la
nași? De ce? Sf. Taină a Cununiei. Activitate Aprecieri
*Elevii explică importanța frontală verbale
- Care este diferența între Taina nașilor la aceste două Sfinte
Mirungerii și a Sfântului Maslu? Taine și prezintă diferența dintre
cele două Sfinte Taine. Dezbaterea
C2 - diacon, preot,episcop
- Care sunt treptele Preoției?
- Sfânta Taină a Împărtășaniei
- Ce Sfântă Taină este în centrul
Sfintei Liturghii?
*Se cere elevilor să rezolve cerința V *Elevii rezolvă sarcina de lucru Activitate Aprecieri
din fișa de lucru nr.2 (ANEXA 2) din fișă. individuală verbale
Exercițiul
I. Precizați despre ce Sfântă Taină vorbește fiecare din citatele de mai jos:
A. „Este cineva bolnav dintre voi? Să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn în numele
Domnului.” (Iacov 5,14)
C. „Mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh.”(Matei 28,19)
D. „Iar Cel ce ne întărește în Hristos și ne-a uns pe noi este Dumnezeu, Care ne-a și pecetluit și ne-a dat arvuna (garanția)
Duhului în inimile noastre.” (II Corinteni 1, 21)
E. „Luați, mâncați, Acesta este Trupul Meu… Beți dintru acesta toți, Acesta este Sângele Meu, al legii celei noi, care pentru
voi și pentru mulți se varsă, spre iertarea păcatelor.” (Matei 26,26-28)
F. „Luați Duh Sfânt. Cărora veți ierta păcatele, se vor ierta și cărora le veți ține, ținute vor fi.” (Ioan 20, 22-23)
G. „Precum m-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit și Eu pe voi.” (Ioan 20, 21)
II. Stabiliți varianta corectă de răspuns, dintre cele prezentate.
A B
SFÂNTA TAINĂ LUCRAREA VĂZUTĂ
V. Numește obiectele de mai jos, precizând Sfânta Taină la care sunt folosite.