You are on page 1of 4

PROIECT DE LECȚIE

NUME: CATRINA IONELA MADALINA


DISCIPLINĂ: Limba și literatura română
CLASA: a VIII-a
ȘCOALA: GIMNAZIALA FARCASELE
AN ȘCOLAR: 2022-2023
DATA: 17.05.2023
SUBIECT: Completiva circumstanțiala de scop
TIPUL LECȚIEI: Lecție de predare de noi cunoștințe
COMPETENȚE SPECIFICE:
- sesizarea adecvării elementelor lexicale utilizate la scopul mesajului ascultat;
- sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;

- aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament


comunicativ adecvat;

- utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;

- sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de


îmbogăţire a vocabularului şi a categoriilor semantice studiate;

-utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfo-sintaxă,


folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie;

STRATEGII DIDACTICE:
MATERIALE: - laptop (pentru prezentarea PowerPoint), culegere exercitii
(colectia ”Foarte bine”), Gramatica Limbii Române (Ștefania Popescu), tabla.
METODE: - conversația euristică, expunerea, lucrul pe echipe, brainstorming.
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea clasei Timp Obiective
Bună ziua, pentru început, vă rog săElevul
îmi de serviciu anunță 2’ -luarea în
spuneți dacă este cine absent. profesorul dacă sunt absenți. evidență a
1.Organizarea (Profesorul notează elevilor
clasei; absenții în catalog) absenți.

10’ - rezumarea
2.Verificarea Având în vedere că în ultimul
cunoștințelor
cunostintelor timp am avut de-a face cu o
cu privire la
mulțime de complemente și
anterioare si a propozițiile
propoziții subordonate, le vom
temei pentru subordonate
trece puțin în revistă pe cele pe
acasa. învățate până
care le-am învățat până acum.
în prezent.
-Ce propoziții subordonate
cunoașteți? Ce are special
fiecare din ele?
Elevii răspund la
- Propoziția subordonată
întrebările profesorului
subiectivă al cui loc îl ține la
(pot consulta caietele de
nivelul frazei? Chiar numele lor
clasă.
ne ajută mult.
-Propoziția predicativă – ce
Elevii vin la tablă și scriu
verbe trebuie să cunoaștem
propozițiile care conțin
pentru a putea recunoaște ușor o
verbe copulative, apoi
astfel de subordonată? Dați
alcătuiesc expansiunile
câteva exemple de verbe
acestora.
copulative – formați propoziții –
urmează expansiunea acelor
propoziții.
- La ce întrebare răspunde
atributul? Dar propoziția
subordonată atributivă?
- Câte feluri de complemente
știm? Știm tot atâtea propoziții
subordonate.

- Cum v-ati obisnuit deja, dacă


data trecită am învățat
complementul circumastanțial
de scop, astazi vom învăța
propoziția circumstantiala
-scrierea
echivalenta acestui complement. 3’
3. Anuntarea Elevii scriu în caiete titlului în
Asadar, sa scriem pe tablă titlul:
titlul noii lecții și își caiete.
subiectului lectiei PROPOZIȚIA
pregătesc instrumentele
si a obiectivelor CIRCUMSTANTIALA DE
de scris adecvate. (pix
SCOP.(FINALA) In urma
roșu pentru definiții și
lectiei de azi, veti recunoaste
observații, pix albastru
circumstantialade scop, îi veți
pentru exemple)
cunoaște întrebările la care
răspunde și părțile de vorbire Elevii iau la cunoștință
care o determină. obiectivele lecției.
4.Dirijarea
invatarii Vă rog să scrieți acum cu roșu 5’
definiția propoziției de scop:
Propoziția circumstanțială de Elevii noteaza definitia
scop sau finală, arată scopul propozitiei de scop.
în vederea căruia se
îndeplinește acțiunea
exprimată de verbul
determinat și corespunde
complementuluicircumstanțial
de scop.

Ex: Mă pregătesc pentru a pleca Elevii noteaza exemplele


la munte. Ma pregătesc ca să care îi vor ajuta sa
plec la munte. inteleaga mai bine
propozitia finala.
Pentru a înțelege această
propoziție mai bine, înainte de a
lucra fraze care conțin astfel de
subordonate, vom mai scrie
câteva observații:
5’
Elevii noteaza
OBS: Propozitia observatiile si exemplele
circumstanțială de cauza care le explica.
motiveaza regenta printr-o
actiune reala, petrecuta inaintea
cele din regenta, iar propozitia
de scop motiveaza regenta
printr-o actiune realizabila!!! Ce
urmeaza sa se indeplineasca
dupa realizarea actiunii din
regenta.

Ex: Ma duc sa-mi vad parintii.


(CS)
Pentru ca stiu drumul (CZ), va
voi conduce eu.

OBS: Subordonata finala se


5’
construiestecu moduri care
exprima o actiune nerealizata,
dar realizabila – conjuctivul si
imperativul.

Ex: Se străduiește să-i


depăseasca pe toti.
Du-te de ți-l caută!
Vom învăța acum prin ce este
introdusă CCS.

Subordonata de scop construită


cu conjunctivul se introduce
prin conjunctiile să , ca să,
ca...să, sau prin locuțiunea
conjuncțională pentru ca să,
pentru ca...să.

Când este construită cu


imperativul sau când arată un
scop realizat , subordonata
finală se introduce prin
conjunctia de.

O ultimă observatie pe care o


vom scrie este legata tot de
diferenta dintre CCS si CCZ.

OBS: Subordonata cauzala nu


se introduce niciodata prin
conjunctia SA sau prin
conjunctii si locutiuni
conjunctionale în alcatuirea
carora intra conjunctia SA si
nici prin conjunctia DE.

5. Asigurarea
retenției și a -este clara diferenta dintre CCS
feedback-ului si CCZ?
-la ce intrebare raspunde CCS?
-prin ce se introduce CCS?

TEMA:

You might also like