You are on page 1of 4

PROIECT DE ACTIVITATE EXTRACURRICULARĂ

PE TEME DE EDUCAȚIE INCLUZIVĂ

DESCRIEREA PROIECTULUI

Acest proiect este gândit și organizat în jurul intereselor copiilor și în scopul prevenirii
abandonului școlar. Creat special pentru copiii de vârstă preșcolară, el se adresează în special
copiilor din comunitățile dezavantajate, aflați în situații precare sau cu unele dezbilități. Pe
parcursul derulării activității, copiii vor avea parte de un alt tip de educație, în care primează
activitățile recreative, activitățile de pre-alfabetizare, prin care învață lucruri ce le vor fi utile
pe tot parcursul vieții, pentru o dezvoltare personală armonioasă. Educatoarele implicate în
acest program, vor realiza un program zilnic de activități dedicat copiilor între 3 și 6 ani,
cuprins între orele 9.00 și 10.00 și  va asigura  respectarea calendarului activităților stabilite.

ARGUMENT

Perioada preșcolară reprezintă o etapă a dezvoltării copilului în care se construiesc, se


așează, se împletesc și se delimitează, treptat, principalele trăsături ale viitoarei personalități. 
De aceea, educatoarea este considerată că fiind artistul ce modelează mintea și sufletul micilor
ființe aflate acum în creștere și într-o devenire permanentă.  Preocuparea educatoarei de a-i
pregăti cât mai temeinic pe toți copiii pentru activitatea școlară se concretizează în aplicarea
unui program de lucru care să prefigureze unele obligații școlare și să permită o evaluare
corectă și completă a însușirilor dobândite.
Pentru a avea succes în educarea copilului trebuie să deții cunoștințe temeinice în ce
privește dezvoltarea acestuia pe toate planurile (intelectual, fizic, psihic, afectiv).
 O bună cunoștere a copilului va ajuta educatoarea în demersul ei didactic. Ea va ști
cum să se comporte cu copilul într-o anumită situație, va ști cum să-l stimuleze și să-i capteze
receptivitatea.
       
SCOPUL PROIECTULUI
Proiectul își propune să dezvolte la copiii preșcolari atitudini pozitive față de copiii ce provin
din medii dezavantajate, aflați în situații precare sau cu unele dezabilități, precum și crearea
unei stări de bine prin participarea la activități cu caracter sportiv și recreativ.

OBIECTIVELE PROIECTULUI
-stimularea interesului preșcolarilor fată de activități cu caracter sportiv și de recreativ;
-dezvoltarea abilităților de recunoaștere, acceptare și respect al diversității;
-participarea tuturor copiilor în realizarea activităților, valorificând întregul potențial creativ,
aptitudini și capacități de învățare;
-socializarea copiilor și educarea abilității de a realaționa cu ceilalți;
-dezvoltarea capacității de a manifesta toleranță și respect față de diversitate;

GRUP ȚINTĂ: copiii preșcolari de grupa mare


PARTENERI ȘI COLABORATORI:
-cadre didactice;prof. consilier; psiholog; părinți;bibliotecar;
-instituții (dispensarul medical, primărie,)
RESURSE
Umane: preșcolari, părinți, cadre didactice;
Materiale: aparat foto;cărți și reviste de specialitate, laptop, videoproiector, costume diverse;
Financiare: provenite de la părinți, sponsori și primărie.
DATA DESFĂȘURĂRII PROIECTULUI: ...........(perioada unei săptămâni)

STRATEGII DE REALIZARE A PROIECTULUI


 Activități de popularizare a evenimentului prin intermediul ședințelor cu părinții și pe
grupurile de socializare.

METODE ȘI PROCEDEE: observația, dialogul, jocuri sportive cu caracter recreativ.

EVALUAREA PROIECTULUI:
Modalităţi:
 Evaluarea impresiilor copiilor preșcolari confirmate ulterior din discuţiile cu părinţii;
 Evaluarea comportamentelor şi atitudinilor copiilor preșcolari în diverse situaţii,
 Album cu poze reprezentative pentru conținutul activităților derulate;
 Materialele prezentate la întâlnirea cu părinții.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILOR PROIECTULUI


Activitatea 1
Data realizării: ..........
Titlul activității: Verficarea interesului copiilor și al părinților pentru o eventuală participare
la activtăți cu caracter extracurricular
Tipul de activitate: Activitate de popularizare a evenimentului
Locul desfășurării:
- sălile de grupă
- grupurile de socializare cu părinții
Numărul de participanți: toți preșcolarii grupelor mari
Responsabili: cadre didactice care se ocupă cu organizarea activităților
Beneficiari: preșcolarii grupelor mari
Modalități de evaluare: chestionarea preșcolarilor și a părinților privind interesul acestora
pentru participarea copiilor la activități de acest gen.
Activitatea 2
Data realizării: ........................
Titlul activității: Informarea preșcolarilor și părinților cu privire la activitățile propuse
Tipul activității: activitate de informare
Locul desfășurării:
- sălile de grupă
- grupurile de socializare cu părinții
Numărul de participanți: toți preșcolarii grupelor vizate și părinții acestora
Responsabili: cadre didactice
Beneficiari: preșcolarii și părinții
Modalități de evaluare: observarea gradului de implicare,
Activitatea vizează informarea preșcolarilor și părinților cu privire la activitățile ce urmează a
fi desfășurate și obiectivele urmărite.
Activitățile propuse:
 Convorbire: „Copil ca tine sunt și eu”- abilități de comunicare, de
recunoaștere, acceptare și respectarea diversității
 Vizionarea unei piese de teatru pentru copii: „Ursulețul cafeniu” -acceptarea
diversității indiferent de rasă și culoare
 Activități de mișcare cu caracter sportiv” Sportivii la concurs!”;
Activitatea 3
Data:
Orele: 9.00-10.00
Titlul activității: Convorbire: „Copil ca tine sunt și eu”
Activitatea vizează abilitățile de comunicare, de recunoaștere, acceptare și respectare a
diversității
Locul desfășurării: Sala de grupă
Numărul de participanți: preșcolarii grupelor vizate
Responsabili: cadre didactice
Beneficiari: preșcolarii participanți
Modalități de evaluare: observarea comportamentului copiilor și a interesului față de
activitate.
Activitatea 4
Realizarea propriu zisă a activității
Data: .........................
Orele: 9.00-10.00
Titlul activității: Teatru pentru copii: „Ursulețul cafeniu”
Activitatea vizează acceptarea diversității indiferent de rasă și culoare
Locul desfășurării: Sala mare pentru spectacole a grădiniței
Numărul de participanți: preșcolarii grupelor vizate
Responsabili: cadrele didactice
Beneficiari: preșcolarii participanți
Modalități de evaluare: observarea comportamentului copiilor și a interesului față de
activitate
Activitatea 5
Realizarea propriu zisă a activității
Data: ......................
Orele: 9.00-10.00
Titlul activității: Activități de mișcare cu caracter sportiv „Sportivii la concurs!”
Locul desfășurării: terenul din curtea grădiniței
Numărul de participanți: preșcolarii grupelor vizate
Responsabili: cadrele didactice
Beneficiari: preșcolarii participanți
Modalități de evaluare: observarea comportamentului copiilor și a interesului față de
activitățile ce presupun mișcare.
Activitatea vizează participarea a tuturor copiilor la activități cu caracter sportiv și de
recreere.

Bibliografie:

 https://sutliana.wordpress.com/pagina-cadrelor-didactice/invatamant-prescolar/cadrul-
conceptual-al-educatiei-incluzive-in-gradinita/
 https://www.isj.sv.edu.ro/images/Docs/Discipline/invatamnat_preprimar/2017/
biblioteca/Educatia-incluziva-in-gradinita.pdf

You might also like