You are on page 1of 13

ȘCOALA GIMNAZIALĂ “ ”, TÂRGOVI ȘTE

Motto:

Dacă te poartă gândul peste un an,


Seamănă un ogor.
Dacă te poartă gândul peste zece ani,
Sădește un pom.
Dacă te poartă gândul peste o sută de ani,
Educă oamenii.
Semănând ogorul,
Vei recolta o data.
Sădind un pom,
Vei recolta de zece ori.
Educând oamenii,
Vei recolta de o sută de ori.
Proverb chinezesc

- MATEMATICĂ-

NUME SI PRENUME

4.06.2019

1
PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială “ ”, Târgoviște
CLASA : a V-a
PROFESOR :
DISCIPLINA : matematică
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Unități de măsură
TEMA: Unități de măsură. Recapitulare
TIPUL LECŢIEI : recapitulare și sistematizare
SCOPUL LECȚIEI: dezvoltarea competențelor de a utiliza transformările unităților de
măsură în contexte diverse și formarea deprinderilor de a rezolva probleme practice

COMPETENŢELE GENERALE:
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în
diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și
demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite
domenii

COMPETENŢELE SPECIFICE:
1.3. Identificarea noţiunilor geometrice elementare şi a unităţilor de măsură în diferite
contexte
3.3. Determinarea perimetrelor, a ariilor (pătrat, dreptunghi) şi a volumelor (cub,
paralepiped dreptunghic) și exprimarea acestora în unităţi de măsură corespunzătoare
5.3 Interpretarea prin recunoașterea elementelor, a măsurilor lor și a relațiilor dintre ele, a
unor configurații geometrice dintr-o figură dată

2
COMPETENȚE DERIVATE/OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să efectueze transformări între multiplii și submultiplii principalelor unități de
măsură pentru lungime, arie și volum
O2 – să determine perimetrele dreptunghiului, pătratului și triunghiului, ariile pătratului
și dreptunghiului, volumul cubului și paralepipedului dreptunghic utilizând
transformări ale unităților de măsură
O3 – să rezolve probleme practice, utilizând noțiunile de perimetru, arie a unor suprafețe
și volum

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:
conversaţia, explicaţia, exerciţiul, tehnica R.A.I. (Răspunde – Aruncă – Interoghează),
metoda cadranelor, softul Tarsia.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
 Prezentare PowerPoint
 Fișă de lucru nr.1 și nr. 2
 Puzzle-ul Tarsia
 Fișa cu tema pentru acasă
 Tabla, creta, creta colorată, caiete de notiţe, instrumente geometrice, marker,
flipchart, fişe calculator, manualul digital / tipărit
 Videoproiector

FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual și pe grupe

3
METODE DE EVALUARE: aprecieri verbale, observarea curentă
RESURSE:
Umane: 23 elevi, cadrul didactic
Temporale: 50 de minute
Spațiale: sala de clasă
DURATA: 50 min.

BIBLIOGRAFIE:
Programa școlară de matematică – clasa a V-a

Matematică, manuale clasa a V-a, editura art educațional, editura intuitext

Manuale digitale de pe www.edu.ro

ARDELEAN Liviu și SECELEAN Nicolae, Didactica matematicii

4
SCENARIUL DE DESFĂŞURARE A LECȚIEI

DESFÃŞURAREA ACTIVITÃŢII
STRATEGIA DIDACTICĂ
CD/
MOMENTELE
OB. EVALUARE
LECŢIEI MIJLOACE
OP. ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE
DE
PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZARE
ÎNVĂȚĂMÂNT
Elevii intră în
Asigur condițiile clasă și se
optime desfășurării pregătesc
activității pentru
Pregătesc materialul începerea orei
necesar
I. Moment Salut elevii și prezint Elevii răspund
organizatoric cadrul didactic profesorului explicația frontală
9 minute prezent privind
Verific efectuarea realizarea temei
temei pentru acasă și pentru acasă
clarific eventualele
nelămuriri

5
Afișez cu ajutorul Elevii își
videoproiectorului notează în
prezentarea caiete tema
PowerPoint cu slide- lecției și
II. Anunțarea urile privind receptează
temei și a anunțarea temei mesajul
competențelor lecției de astăzi: transmis
prezentare
derivate ”Unități de măsură.
conversația PowerPoint
/obiectivelor Recapitulare”.
Observare
operaționale frontală
calculator curentă
3 minute Anunț obiectivele /
explicația
competențele derivate
videoproiector
afișate in prezentarea
PowerPoint

6
prezentare frontală aprecieri
Folosind prezentarea Elevii urmăresc Tehnica PowerPoint verbale
PowerPoint explic prezentarea R.A.I.
tehnica RAI și PowerPoint, calculator
adresez elevilor răspund
întrebările cerinței, videoproiector
fiecare ,, aruncă
Suportul teoretic va fi imaginar
prezentat pe o coală întrebarea explicația
CD/
de flipchart următoare” și
Ob.
numește alt
op 1
coleg care să îi
răspundă
CD/
III. Dirijarea ș.a.m.d.
Ob.
învățării Le voi prezentă Elevii urmăresc observarea
op 2
35 minute secvența din materialul curentă
manualul digital vizual propus
(intuitext) de pe
CD/
www.edu.ro despre
Ob.
unități de măsură
op 3
pentru volum.

7
Distribui fișele de
lucru fiecărui elev,
explicându-le ce Elevii sunt
sarcini au de îndrumați cum
îndeplinit și îi să lucreze fișele de lucru
antrenez în rezolvarea exerciții cu nr.1 și nr.2
lor, acestea fiind unități de
introduse gradual ca măsură pentru
dificultate lungime, arie și
volum și expun
la tablă
rezolvările
propuse în fișele individuală

Prezint activitatea ce de lucru


urmează să fie
Ascultă atenți metoda
desfășurată de elevi,
explicațiile, cadranelor
realizată folosind
primesc
softul Tarsia Puzzle-ul
cartonașele și pe grupe
participă activ la Tarsia

desfășurarea
jocului

8
Precizez tema pentru Elevii își
acasă (diferențiată) : notează
tema obligatorie sarcinile de
conține itemii cu rezolvat și cer
alegere multiplă iar lămuriri asupra
IV. Asigurarea copiii dornici de a exercițiilor
retenției și a lucra suplimentar vor neclare
explicația Fișa cu tema frontală Observare
transferului lucra restul
pentru acasă curentă
2 minute exercițiilor
/problemelor Elevii
existente pe fișa de receptează
evaluare. (manual pag mesajul
214). De asemenea transmis
ofer explicații pentru
continuarea învățării.

Apreciez individual și Elevii


V. Aprecieri și general activitatea și recepționează
explicația frontal apreciere
recomandări gradul de implicare a aprecierile și
verbală
1 minut elevilor în sarcinile de recomandările
lucru propuse.

9
10
n Perimetru Perimetru Perimetru
¿10
pătrat dreptunghi triunghi

Km hm dam m dm cm mm

P = 4l P = a+b+c
P = 2(L+l)
:10n

2n Arie Arie
¿10
pătrat dreptunghi

Km2 hm2 dam2 m2 dm2 cm2 mm2

A = l2 A=L l¿

2n
:10

3n Volum Volum
¿10
cub paralelipiped dr.
Km3 hm3 dam3 m3 dm3 cm3 mm3

V = l3 V=L l h
¿ ¿

3n
:10

n = numărul de segmente dintre unități


1 hm2 = 1 ha
1 dam2= 1 ar

11
UNITĂȚI DE
Fișă de lucru nr. 1
MĂSURĂ

1. Transformați în unitatea de măsură indicată:

a) 2,7 dam = ? dm b) 1500 cm3 = ? l c) 3,05 km2 = ? ha

2. Aflați termenul necunoscut:


1 3 1
a) 2 m + 5 dm + 25 dam= ? cm
b) 87 m2 +0,28 dam2 + 88 dm2 = ? dm2
c) 2,8 dam3 + 800 dm3 = ? m3

3. Un dreptunghi se împarte în trei pătrate, ca în figura


alăturată. Știind că perimetrul pătratului hașurat este
236 m, calculează perimetrul dreptunghiului.

4. Lucrați în perechi. Latura unui pătrat este mai mare de 1,2 cm și mai mică de 1,3 cm.
Este posibil ca aria acestui pătrat (exprimată în mm2) să fie de 156,25? Dar de 143,75?
Dar de 169,50? Justificați răspunsul.

5. Calculează în metri cubi:


a) volumul unui cub cu latura de 6 dm
b) volumul unui paralelipiped dreptunghic cu dimensiunile 0,6 dam, 40 dm și 50 cm.

12
UNITĂȚI DE
Fișă de lucru nr. 2
MĂSURĂ

METODA CADRANULUI

I. Scrie datele problemei. II. Reprezintă printr-un desen schița


clasei.
Întrucât școala se renovează, trebuie
cumpărat parchet nou pentru sala voastră de
clasă. Estimând că lungimea clasei are .........
metri, iar lătimea clasei are .......... metri,
calculați câți metri pătrați de parchet trebuie
cumpărați.

III. Rezolvă problema. IV. Notează răspunsul problemei.

13

You might also like