You are on page 1of 16

PROIECT DIDACTIC

DATA: 27.01.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Răhău
CLASA: Simultan/Pregătitoare, clasa a II-a, clasa a IV-a
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Jinar Sonia Georgiana

Clasa pregătitoare Clasa a II-a Clasa a IV-a


Aria curriculară
Consiliere și orietare Consiliere și orietare Om și societate

Disciplina de
învățământ Dezvoltare personală Dezvoltare personală Educație civică

Unitatea de
învățare Trăire și manifestare emoțională Relațiile mele cu ceilalți Raporturile noastre cu ceilalți
oameni-Valori morale

Subiectul lecției Emoții de bază Emoțiile mele Emoții


Tipul lecției Transmitere și însușire de noi Transmitere și însușire de noi Transmitere și însușire de noi
cunoștințe cunoștințe cunoștințe
Competențe
specifice 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază 2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în 2.1. Explorarea unor valori morale care
în situaţii simple, familiare situaţii variate stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni
2.2. Identificarea regulilor de 2.2. Utilizarea unor elemente de 2.2. Recunoașterea unor
comunicare în activitatea şcolară ascultare activă comportamente moral-civice din viața
cotidiană
Obiective O1- să recunoască emoțiile de bază O1- să recunoască emoțiile de bază; O1- să identifice emoția din situația
operaționale prezentate pe jetoanele puse la O2-să identifice emoția din situația dată;
dispoziție; dată; O2- să descrie situații trăite ce conțin o
O2-să mimeze corect o emoție de O3- să găsească emoțiile pozitive și anumită încărcătură emoțională;
bază, cu ajutorul imaginii prezentate; negative din careul dat; O3- să enumere câte două cuvinte cu
O3-să asocieze corespunzător sens asemănător pentru fiecare emoție;
imaginile date cu emoțiile potrivite;
Strategia A. Metode și procedee didactice: A. Metode și procedee didactice: A. Metode și procedee didactice:
didactică conversația, explicația, joc de Conversația, explicația, jocul conversația, explicația, jocul
rol didactic didactic
B. Mijloace didactice: jetoane cu B. Mijloace didactice: jetoane cu B. Mijloace didactice: jetoane cu
numere, jetoane cu numere, jetoane cu situații, numere, jetoane cu emoticoane,
emoticoane, ghicitori, cutiuța ghicitori, cutiuța emoților, fișă ghicitori, cutiuța emoților, fișă
emoților, fișă de lucru. de lucru. de lucru.
C. Forme de organizare: frontal, C. Forme de organizare: frontal, C. Forme de organizare: frontal,
individual individual individual
Resurse A. Umane: 6 elevi A. Umane: 8 elevi A. Umane: 6 elevi
B. Temporale: 45 de minute B. Temporale: 45 de minute B. Temporale: 45 de minute
C. Evaluare: Observarea C. Evaluare: Observarea C. Evaluare: Observarea
sistematică a sistematică a sistematică a comportamentului
comportamentului elevilor comportamentului elevilor elevilor
D. Bibliografie: Programa şcolară D. Bibliografie: Programa şcolară D. Bibliografie: Programa școlară
pentru disciplina DEZVOLTARE pentru disciplina DEZVOLTARE pentru disciplina EDUCAŢIE CIVICĂ
PERSONALĂ Clasa pregătitoare, PERSONALĂ Clasa pregătitoare, CLASELE a III-a – a IV-a
clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin Programa școlară pentru disciplina
ordin al ministrului Nr. ordin al ministrului Nr. MATEMATICĂ CLASELE a III-a – a
3418/19.03.2013 3418/19.03.2013 IV-a
Programa şcolară pentru Programa şcolară pentru
disciplina MATEMATICĂ ŞI disciplina MATEMATICĂ ŞI
EXPLORAREA MEDIULUI Clasa EXPLORAREA MEDIULUI Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a
Aprobată prin ordin al ministrului Aprobată prin ordin al ministrului
Nr. 3418/19.03.2013 Nr. 3418/19.03.2013

SCENARIUL DIDACTIC

Clasa pregătitoare Clasa a II-a Clasa a IV-a


ETAPELE
LECȚIEI
1.Momentul
organizatoric Se va asigura un climat educațional Se va asigura un climat educațional Se va asigura un climat educațional
favorabil și se vor pregăti materialele favorabil și se vor pregăti materialele favorabil și se vor pregăti materialele
necesare unei bune desfășurări a necesare unei bune desfășurări a necesare unei bune desfășurări a lecției.
lecției. lecției.

2.Captarea
atenției Activitate directă Activitate directă Activitate directă
Elevii vor primi jetoane cu numere Elevii vor primi jetoane cu înmulțiri Elevii vor primi jetoane cu împărțiri a
pe care trebuie să le ordoneze în a căror rezultate trebuie să le ordoneze căror rezultate trebuie să le ordoneze în
ordine crescătoare. (Anexa 1) în ordine crescătoare. ( Anexa 1) ordine descrescătoare. ( Anexa 1)
Fiecare număr va avea asociat o Fiecare număr va avea asociat o literă Fiecare număr va avea asociat o literă cu
literă cu ajutorul cărora vom cu ajutorul cărora vom descoperi titlul ajutorul cărora vom descoperi titlul
descoperi titlul lecției. lecției. lecției.

3. Anunțarea
temei și a Activitate directă Activitate directă Activitate directă
obiectivelor Copiii vor fi anunțați că astăzi la ora Copiii vor fi anunțați că astăzi la ora Copiii vor fi anunțați că astăzi la ora de
de dezvoltare personală vom vorbi de dezvoltare personală vom vorbi educație civică vom vorbi despre emoții,
despre emoții, comportamente despre emoții, comportamente comportamente generate de către acestea
generate de către acestea și vom generate de către acestea și vom și vom recunoaște emoțiile de bază.
recunoaște emoțiile de bază. recunoaște emoțiile de bază.

4. Dirijarea
învățarii Activitate directă Activitate directă Activitate directă

Le voi spune elevilor 4 ghicitori, Le voi spune elevilor 4 ghicitori, care Le voi spune elevilor 4 ghicitori, care au
care au ca soluții cele patru emoții de au ca soluții cele patru emoții de bază. ca soluții cele patru emoții de bază.
bază. ( Anexa 2) ( Anexa 2) ( Anexa 2)
Se realizează o discuție despre ceea Se realizează o discuție despre ceea ce Se realizează o discuție despre ceea ce
ce am descoperit cu ajutorul am descoperit cu ajutorul ghicitorilor. am descoperit cu ajutorul ghicitorilor.
ghicitorilor.

Activitate directă Activitate directă


Activitate directă Se realizează printr-un joc intitulat Se realizează printr-un joc intitulat
Se realizează printr-un joc intitulat Cutiuța emoțiilor. Elevii vor extrage Cutiuța emoțiilor. Elevii vor extrage din
Cutiuța emoțiilor. Elevii vor extrage din această cutiuță câte un jeton pe această cutiuță câte un jeton pe care este
din această cutiuță câte un jeton pe care este scris un enunț. Ei trebuie să reprezentată o anumită emoție. Ei o să
care este reprezentată o anumită ghicească despre ce emoție este vorba. exemplifice o situație în care se regăsește
emoție. Ei o să mimeze această (Anexa 3) această emoție. (Anexa 3)
emoție, iar ceilalți să ghicească.
(Anexa 3)

5. Obținerea
performanței Activitate directă Activitate directă Activitate directă
Fiecare elev va primi o fișă de lucru. Fiecare elev va primi o fișă de lucru. Fiecare elev va primi o fișă de lucru.
(Anexa 4) (Anexa 4) (Anexa 4)
6.Încheierea
activității Fac aprecieri generale asupra Fac aprecieri generale asupra modului Fac aprecieri generale asupra modului în
modului în care elevii au participat la în care elevii au participat la oră. care elevii au participat la oră.
oră.

Anexa 1

1 2 3 4
5 6
E M O Ţ
I
Anexa 1 I
3x1 3x2 3x3 4x3
6x3 6x4 7x4 9x4
E M O Ţ
I
Anexa 1
I L E
48:2 24:2 48:6 63:9
54:9 45:9 12:4 8:8
E M O Ţ
I
Anexa 2

I L E
De un vis ți se împlinește, Dacă simți o apăsare Când te simți a fi-n pericol E o stare încordată
Parcă sufletul zâmbește. Și nimic sens nu mai are, Și curajul...ți-e ridicol De frustrări alimentată,
Tot ce a murit, învie Atunci lacrimi curg pe fețe, Pe spinare te furnică Când poți comite o prostie
Când trăim o ....(BUCURIE) Căci în suflet e.... (TRIS- Fiindcă îți este... (FRICĂ) Căci e vorba de...(FURIE)
TEȚE)

Anexa 2
Anexa 3
Anexa 3 Jetoane cu situații

1) Nu ai primit cadoul promis. (supărare)


2) Săptămâna viitoare pleci într-o excursie cu colegii. (fericire)
3) Ai văzut un animal de care îţi este teamă. (frică)
4) Pentru că m-ai minţit sunt nervos. (furia)
5) Ai fost anunţat că ai câştigt un concurs de desen. (bucurie)
6) Nu ai fost invitat la ziua celui mai bun prieten. (supărare)
7) Sunt lăudat de către doamna învățătoare. (fericire)
8) Ești bolnav și nu poți merge la școală. (tristețe)
ANEXA 4 clasa pregătitoare

Numele şi prenumele .........................

Fişă de lucru

1. Colorează imaginea care sugerează tristeţea :

2. Realizează corespondenţa între imagine şi emoţia potrivită :


3. Desenează figurile fetiţei si băiatului aşa cum simţi tu.
Anexa 4 clasa a II-a

Fişă de lucru

3. Găseşte emoţiile negative și pozitive apoi colorează-le utilizând creioane colorate!

F U M B U N A R T A
R O M U N E G A R R
I F O C I P N L B E
C U F U R I E T A C
A N T R I S T E Ț E
L I L I S O M O N I
A L T E C I R E Ş E
Anexa 4 clasa a IV-a

Fişă de lucru

1. Găseşte câte două cuvinte cu sens asemănător pentru următoarele emoţii:

bucurie-

tristeţe-

frică-

furie-

You might also like