You are on page 1of 4

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învaţământ : Liceul Teoretic “Jean Monnet”

Profesor : Ciocan Maria Luiza

Disciplina : Educație Antreprenorială, Clasa: a X-a

An şcolar: 2022-2023

Timpul acordat : 45 min

Locul desfăşurării lecţiei: sala de clasă

Unitatea de învăţare: Inițierea și derularea unei afaceri

Titlul lecţiei : RESURSELE NECESARE DERULĂRII UNEI AFACERI

Tipul lecţiei: Lecţie de predare - Transmiterea de noi cunostinţe

Competenţe specifice: 2.1. Identificarea resurselor necesare și dimensionarea acestora

Obiective operaţionale: pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

 Să clasifice resursele necesare unei afaceri în cele patru categorii


 Să explice fiecare categorie de resurse.
 Să determine modalitățile de intrare în posesia resurselor necesare unei afaceri.
 Să identifice ce resurse sunt necesare în funcție de produs și domeniul de activitate.

Bibliografie :

 Manual Educație Antreprenorială, editura Corvin Deva, Elena Lupșa, Victor Bratu
DESFASURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Min Activitatea Activitatea elevilor Metode si Resurse Modalităti


profesorului mijloace de de evaluare
invaţamant
utilizate
1.Moment 2 Salută. Răspund. Conversaţie Catalog-
organizatoric Verifică simplă Adservio
prezenţa Activitate
frontală
2.Captarea 3 Ce părere aveți Răspund Activitate Evaluare
atenţiei -Toții Frontal frontala
antreprenorii Brainstorming
au nevoie de
aceleași resurse
în activitatea
economică?
3.Anunţarea 2 Comunică titlul Elevii notează titlul Expunerea Tabla Conversaţie
subiectului lectiei notând lecţiei : Explicaţia euristică
lecţiei si a pe tablă si Resursele necesare
obiectivelor specifică derulării unei afaceri
fixate obiectivele
lecţiei
4.Reactualizare 3 Pune intrebări Elevii răspund la Conversaţie Chestionar Evaluare
a cunostintelor Ce face întrebări si dau e orale orală
Anterioare antreprenorul exemple. Brainstorming
Necesare înainte de a
fixării demara o Studiază piața. Exemplificarea
afacere?
Pentru a cunoaște Conversaţie de
De ce studiază
piața? cererea și concurența. verificare
Când se fac
Înainte și pe parcurs.
studiile de
piață? Chestionarul.
Care este
instrumental
cel mai des
folosit?
5.Organizarea 20 Va invita elevii Elevii se conformează Caiete Evaluare
Si dirijarea sa se grupeze şi prin activitatea lor Conversaţie Tabla orala
invaţării pe echipele de vor ajunge la
proiect. identificarea Învaţarea prin Observarea
resurselor necesare descoperire sistematică
Propune inițierii și derulării
elevilor să facă Problematizare
unei afaceri.
o listă cu
necesarul
pentru
obținerea
produsului ales
de ei.
Elevii decid
tipul de produs
si resursele
necesare.
Notează informaţiile
Expune noile prezentate.
conținuturi.
6.Obţinerea 5 Va cere elevilor Vor grupa resursele Conversaţia Caiet Evaluare
feedback-ului si sa grupeze trecute de ei, pentru Exerciţiul formativă
realizarea de resursele planul de afacere,
precizări, folosite dupa după natura acestora
completări natura în resurse umane,
acestora. materiale,
informaționale și
financiare

Vor analiza rolul si


importanţa fiecărei
categorie de resurse
7.Evaluarea 10 Verifică listele Observă listele cu Conversaţia de Fişe de Evaluare
performanţei de resurse ale răspunsuri şi fixare răspuns orală
fiecărei echipe corectează erorile. Explicaţia
în concordanță Solicită explicaţii
cu tipul suplimentare.
produsului.

You might also like