You are on page 1of 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,,Iepurașul si ouăle de Paște ”

Prof. înv. preșcolar: Ciobanu (Nica) Alina Mădălina

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Degețica Royal Palace

PROPUNĂTOR : Ciobanu (Nica) Alina Mădălina


DATA : 04.04.2023
NIVELUL : I - grupa mică – Voiniceii
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI : ,,Tradiții Pascale ”
TEMA SĂPTĂMÂNII : ,,Obiceiuri pascale”
TEMA ACTIVITĂȚII : ,,Iepurașii și ouăle de Paște”
TIPUL ACTIVITĂȚII : Consolidare de cunoștințe, priceperi și
deprinderi
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII DIDACTICE
:

 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):


Întâlnirea de dimineață: ,,Bună dimineața, dragi copii!”
Rutine : ,,Ești curat, ești sănătos!” (deprinderi de igiena personală)
Tranziții :

1
,,Bat din palme, clap, clap, clap.....”;
,,Unu, doi, unu, doi, faceți toți la fel ca noi!”

 ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE 1 (ALA1):


ARTĂ : ,,Iepurașul de Paște” – colorare
ȘTIINȚE : ,,Oul crud, fiert, prăjit” – observare
 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
Activitate integrată: ,, Iepurașii și ouăle de Paște”
DȘ (activitate matematică) + DOS (aplicație, lipire)
 ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE 2 (ALA2):
,,Iepurașii dansatori ”- joc de mișcare
,,Mesaj către Iepuraș – joc liniștitor
 MOMENTUL DE POVESTE - ,,Povestea Oului nazdravan ”
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată
DOMENII IMPLICATE: ALA1 + ADE + ALA 2
FORMA DE ORGANIZARE : Frontal, individual, pe echipe
MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic, activitate practică
DURATA : O zi
LOCUL DESFĂȘURĂRII : Sala de grupă

SCOPUL ACTIVITĂȚII :
Consolidarea cunoștințelor matematice privind criteriile mărime și
culoare într-un spațiu dat și a unor deprinderi practice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
Pe parcursul activității, copiii vor fi capabili:
să recunoască cel puțin o mărime și o culoare a oușoarelor,
folosind informațiile asimilate anterior; obiectivul se consideră
realizat daca 60% din copiii prezenți au recunoscut cel puțin o
mărime și o culoare;
să aleagă ouăle specificate în sarcinile de lucru, plasându-le în
Coșulețul indicat de doamna educatoare;
să identifice,,musafirul nepoftit”, aflat în coșulețe, respectând
indicațiile educatoarei;
să respecte regulile jocului, având la bază explicațiile doamnei
educatoare; obiectivul se consideră realizat, dacă 60% dintre copii
respectă regulile;
să lucreze individual pentru realizarea temei, respectând tehnicile
de lipire; obiectivul se consideră realizat, dacă 70% din copiii
prezenți vor finaliza lucrarea, respectând tehnica de lipire.

2
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee : explicația, conversația, observația,
demonstrația, jocul didactic, exercițiul, problematizarea, munca
independentă, munca în echipă, turul galeriei.
Mijloace didactice : calendarul naturii, catalogul grupei, laptop,
elementul surpriză (cutia cu materiale), mesajul de la Iepuraș, creioane
colorate, fișe cu imagini (Iepurașul de Paște),ouă polistiren , 3 coșulețe,
cartonașe cu sarcini, lipici, ouă din pâslă, elemente pentru decorat,
coronițe, Povestea Învierii Domnului.
Sarcina didactică a jocului
Perceperea corectă a dimensiunilor obiectelor (ouă) și a culorilor
acestora și rezolvarea pe baza acestor criterii.

BIBLIOGRAFIE :
Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
Activitatea integrată din grădiniță, Editura Didactică Publishing
House, București, 2008;
,,Metodica activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii”
Ed. Sitech, Craiova, 2010

3
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

După sosirea copiilor la grădiniță, are loc momentul organizatoric


(aerisirea sălii de grupă, amenajarea spațiului educațional, pregătirea
materialului necesar pentru buna desfășurare a activității) și se va trece la
parcurgerea momentelor ce alcătuiesc ADP. Copiii sunt așezați pe
scăunele, în semicerc, pentru a putea stabili un contact vizual cu membrii
grupei.
Întâlnirea de dimineață - ,,Bună dimineața, dragi copii!”. Salutul
pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii prezenți, fiecare
salutând colegul, dându-și mâna.
Se realizează prezența copiilor cu ajutorul catalogului, se precizează
numărul copiilor prezenți și numărul copiilor absenți.
Se va completa calendarul naturii prin așezarea jetoanelor
potrivite, astfel încât să se stabilească, în urma unor discuții, anotimpul în
care suntem, în ce lună a anului, în ce zi a săptămânii și cum ne
îmbrăcăm.
Captarea atenției - se va realiza în momentul în care educatoarea
găsește lângă centrul tematic o cutie plină cu ouă și elemente de decor. Se
va deschide cutia, în care se află materialele necesare la activitate. În
cutie se află și o tabletă cu un mesaj de la Iepuraș. După ce mesajul este
ascultat , copiii sunt anunțați că, pe parcursul zilei, vor desfășura activități
interesante, pentru a-l ajuta pe Iepurașul de Paște.
Reactualizarea cunoștințelor – se realizează cu ajutorul unor întrebări:
 Ce sărbătorim primăvara pe lângă mărțișor și ziua mamei?
( Paștele- Învierea Domnului)
 Unde găsim ouăle ascunse de Iepuraș? ( In iarbă)

4
 Ce culoare au ouăle de Paște? ( Roșii)

Se anunță tema zilei ,,Iepurașii și ouăle de Paște ” și obiectivele.


Vor afla că trebuie să recunoască mărimea și culoarea ouălelor , să le
plaseze în coșulețe respectând cifra notată pe coșuleț, să
identifice ,,musafirul nepoftit” din coșuleț , să respecte regulile de joc și
că vor decora ouă cu diverse materiale (art&craft).

Prin tranziția ,,Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap,
trap,/Ne-nvârtim, ne răsucim,/ Şi la centre noi pornim!”(Anexa 2), se
trece la activitatea pe centre de interes, astfel:
La centrul Artă – copiii vor colora un Iepuraș de Paște (Anexa 4)
La centrul Științe – copiii vor observa oul gătit în mai multe feluri.
Fiecare copil îşi va alege singur centrul de interes unde doreşte să
lucreze. În tot acest timp voi supraveghea activitatea desfăşurată în
fiecare centru, dându-le explicaţiile necesare copiilor.

Dirijarea învățării
Tranziția către DȘ (activitate matematică), se realizează
cântând,Iepuraș Coconaș ”, copiii urmând să se așeze la măsuțe.
Le voi spune că Iepurașul le-a trimis ouă pentru a le decora. Voi purta
o scurtă discuție cu copiii despre materialele cu care vom lucra,
realizându-se astfel intuirea materialelor. Copiilor li se va aminti ca vor
desfășura un joc “Iepuașii si ouăle de Paște”.

Reguli de joc
Copiii vor fi împărțiți în 2 echipe – echipa Iepurașilor Albi și echipa
Iepurașilor Gri . Pe măsuță, cu fața în jos, se află jetoanele reprezentative
fiecărei echipe (iepuași albi și gri). Fiecare copil ia un jeton și în funcție
de imagine se așază la măsuța reprezentând imaginea aleasă. Jetoanele
sunt în număr egal (numărul iepurașilor albi fiind egal cu numărul
iepurașilor gri ), totalul reprezentând numărul copiilor prezenți.
Educatoarea citește sarcinile de lucru (Anexa 3 ), aflate în plicuri, copiii
rezolvă. Activitatea se desfășoară sub formă de concurs. Răspunsurile
corecte sunt aplaudate.

Se va executa un joc de probă, pentru a verifica dacă toți copiii au


înțeles. Desfășurarea jocului
Varianta 1
Sarcini :
*Așază în coșuleț tot atâtea ouă câte îți indică cifra afișată;

Varianta 2

5
Sarcini :
*Așază cartonașul cu cifra corespunzătoare numărului de ouă din coșuleț.

Obținerea performanței
Complicarea jocului
Educatoarea cere copiilor să închidă ochii, timp în care pune în
coșulețe elemente care nu au legatură cu jocul (jetoane cu o găina, un
cocoș, un iepuraș) Apoi, copiii sunt rugați să deschidă ochii, să privească
cu atenție coșulețele și să descopere ,,musafirul nepoftit”.

Rutine : deprinderi igienico-sanitare, servirea mesei.


se realizează prin tranziția către DOS :
,,Unu, doi, unu, doi, faceți toți la fel ca noi!”(Anexa 2)
Asigurarea retenției și a transferului
Le voi explica copiilor că vom realiza ouă frumos decorate cu
diferite ornamente.
 Intuirea materialului didactic:
-,,Spuneți ce avem pe măsuțe?” (Ouă din pâslă, elemente de ornat,
lipici )
-,,Ce credeți că vom face cu aceste materiale?” (vom decora ouăle)
 Demonstrația: Educatoarea lipește ornamentele, demonstrând
etapele care trebuie respectate, precum și maniera de lucru.
 Criterii de evaluare a lucrărilor: acuratețe ,originalitate,
finalizarea lucrării.
Educatoarea precizează copiilor criteriile de evaluare, după care
vor evalua lucrările la sfârșitul activității.
 Încălzirea mușchilor mâinii: Educatoarea invită copiii să execute
anumite mișcări.
- Cu coatele sprijinite pe masă, închidem și deschidem pumnii;
- ,,Ploaia” – atingerea mesei cu vârful degetelor, imitând căderea
stropilor de ploaie;
- ,,Morișca” înainte – înapoi.
Copiii vor lipi pe ouă ornamentele, respectând etapele
demonstrate de educatoare. Aceasta îi va motiva în permanență pe
copii și va supraveghea adoptarea unei poziții corecte a corpului, în
timpul lucrului. Totodată, va orienta atenția copiilor asupra
aspectului estetic al lucrării și a curățeniei la masa de lucru.
După terminarea activității, lucrările vor fi expuse la panou.
Educatoarea împreună cu copiii realizează ,,Turul galeriei”,
numind 2 – 3 copii pentru a evalua lucrările în funcție de criteriile
menționate anterior.
ALA 2

6
Joc de mișcare - „Iepurașii dansatori ”
Copiii vor dansa pe melodia “Mult ne place să dansăm”
Joc liniștitor - ,,Mesaj către Iepuraș ”
Copiii sunt așezați în semicerc, vor spune pe rând ce cadou își doresc
să găsească în iarbă de la Iepuraș.
Ziua se incheie cu Momentul de poveste - ,,Povestea Oului
nazdravan”(Anexa 5).
Evaluare
Se fac aprecieri asupra desfășurării activității din întreaga zi.
Încheierea activității
Copiii vor primi coronițe cu iepurași.

7
ANEXA 2

TRANZIȚII:

,Bat din palme clap, clap, clap,


Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Şi la centre noi pornim!”

,,Unu, doi, unu, doi,


Faceti toti la fel ca noi,
Tup-tup-tup, la drum pornim,
Ajutoare vrem să fim!”

ANEXA 3
SARCINI DE LUCRU

Varianta 1
Sarcini :
o Așază în coșuleț tot atâtea ouă câte îți indică cifra afișată;

Varianta 2
Sarcini :
o Așază cartonașul cu cifra corespunzătoare numărului de ouă din
coșuleț.

8
ANEXA 4 - ,,Iepurasul de Paste ” – colorare

9
ANEXA 5 - Povestea Oului năzdrăvan- (compusă de Ileş Hortensia şi
Costin Simona)

10
E o zi călduţă de primăvară.Grădina este plină de culoare : fluturi,
albine,buburuze, flori.E atât de frumos !Intre atâtea culori se zăreşte o
pată albă. Ce-o fi oare?Un bulgăre de zăpadă? S-ar fi topit până acum.
Fluturii vin în zbor şi se opresc pe florilefrumos colorate să vadă
minunea.Un ou mare, mare stă supărat.
-De ce oare?
-Cine eşti?
- D e c e e ş t i   s u p ă r a t ? Î n t r e a b ă g â z e l e s i f l o r i l e . Oul nu
răspunde.
Spune-ne, te rugăm, de ce esti atât de trist?Nu vezi câtă culoare e in
jurul tău?
,, Eu sunt Oul năzdrăvan Şi sunt foarte supărat Culorile m-au uitat
Şi-am rămas alb nepătat.”
- Haide nu fi supărat, te putem noi ajuta, răspund în cor florile,
fluturii şi albinele.Iţi vom da noi un strop de culoare .Oul fericit se urcă
pe un muşuroi de furnici şi aşteaptă pe fiecare să-i pună un stropde
culoare pe coaja albă.
Văzându-l atât de frumos colorat, firele de iarbă i-au pregătit un culcuş să
stea lasoare să i se usuce culorile. Albinele s-au adunat în jurul lui şi au
presărat polen ca de aur.Oul era atât de fericit încât ar fi vrut să împartă
bucuria şi cu alţii.O buburuză tristă cu un coşuleţ cu ouă tocmai trecea pe
lângă oul proaspăt colorat
.- De ce eşti tristă buburuză? O întreabă oul.
- Cum să nu fiu tristă , peste o săptămână se apropie Sărbătoarea de Paşti,
şi ce mă fac,că nu ştiu să vopsesc şi să decorez ouă. Caut pe cineva care
să mă ajute. Vrei tu oule sămă ajuti?
- Nu fi supărată, o să rog fluturii, florile si albinele să te ajute.
- De abia aştept., spune buburuza bucuroasă

11

You might also like