You are on page 1of 5

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Colegiul ,,Ţara Bârsei’’ Prejmer


Domeniul de pregătire de bază: Servicii / Economic

Modulul: Calitatea produselor și serviciilor

Unitatea de învăţare: Proprietățile mărfurilor

Titlul lecţiei: Proprietățile ergonomice


Tipul lecţiei: Mixtă

Clasa: a IX-a D

Nume profesor: Bratu Luminița

Durata: 50 min
Loc de desfăşurare: MEDIUL ONLINE (întrunire pe platforma Meet)

Scopul lecţiei: Însușirea noțiunilor de bază privind proprietățile ergonomice și aplicarea lor în contextul
vieții cotidiene

Obiectivele lecției (derivate din SPP (nivel 3) –Comerciant Vânzător–Comerț– unitate de rezultate nr. 5)

Până la sfârșitul orei elevii vor fi capabili:

• Să descrie proprietățile ergonomice ale mărfurilor

• Să enumere proprietățile ergonomice generale ale mărfurilor

• Să formuleze o definiție personală a proprietăților ergonomice în diferite contexte


Metode şi procedee didactice: descrierea, explicaţia, conversaţia euristică, exercițiul.

Resurse materiale : platforma educațională Google Classroom – aplicația Meet -prezentare power-point
a lecției, accesarea resurselor on-line pentru exemplificare.

Formă de organizare: Frontală (expunere ppt)

Strategia de evaluare: formativă - observare curentă a comportamentului şcolar al elevului, examinări


orale prin intermediul discuțiilor realizate în cadrul orei de curs.
SCENARIU DIDACTIC

Nr. Momentul lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Materiale Modalităţi
crt procedee didactice de evaluare
Instrument
Momentul • Salutul clasei • Salută profesorul digital:
organizatoric • Prezenţa • Comunică prezenţa Google
1. 3 min • Se asigură condiţiile necesare • Participă la lecții conform cerinţelor Conversația Classroom
(conectare on-line + pentru buna desfăşurare a lecţiei profesorului (deschidere cameră
verificare sunet, – verificarea conectării on-line video + închidere microfon ) în Platforna
imagine etc) cu toate aspectele pe care le funcție de posibilitățile materiale. video
implică MEET
Platforna
Anunțarea subiectului • Utilizează opţiunea sharescreen • Accesează prezentarea profesorului video Oral/
2. ( titlului) și din cadrul platformei MEET • Sunt atenţi la prezentare şi notifică MEET Scris – chat
obiectivelor lecției pentru a prezenta titlul şi profesorul în legătură cu Conversația +
1 min obiectivele lecţiei. vizibilitatea lecţiei şi eventualele Expunerea Share
probleme de contact audio-vizual. screen ppt
lecție
3. Scurtă recapitulare a • Profesorul adresează întrebări • Răspund la întrebările profesorului. Conversația
lecțiilor anterioare legate de proprietățile fizice euristică
6 min predate în lecțiile anterioare și
realizează o schemă a
proprietăților predate.
Conținut lecție:
4. Comunicarea noilor • Definirea proprietății • Notează în caiete precizările făcute Conversația Platforna Oral/
cunoștințe ergonomice de profesor Expunerea video Scris - chat
20-25 min • Prezentarea proprietăților • Răspund la întrebările profesorului MEET
ergonomice de bază • Întreabă profesorul atunci când +
• Exemplificarea proprietăților există nelămuriri. Share
ergonomice în contextul unei screen ppt
realități cotidiene a elevului – lecție
școala online.

Platforna
• Aplicație – formularea definiției • Ascultă indicațiile profesorului și MEET Oral/
5. Fixarea personale a proprietăților participă la rezolvarea aplicației Exercițiul + Scris - chat
cunoștințelor ergonomice într-un context / • Notează răspunsurile realizate de Conversația Share
10 min pentru un obiect dat de profesor. către colegi. euristică screen
aplicație

Evaluarea feed-back- • Formulează aprecieri și observații • Stabilesc concluzii Conversația Platforna Oral/
6. ului elevilor legate de activitatea elevilor. MEET Scris - chat
3 min
Încheierea activității • Transmite conţinutul lecţiilor și a • Salută profesorul şi se deconectează Platforna Oral/
7. 2 min temei pe platforma Classroom de pe platforma Meet Conversația MEET Scris - chat
• Salută elevii şi se deconectează
de pe platforma Meet.

You might also like