You are on page 1of 3

Proiect didactic / Plan de lecție

Boli nutriționale

I. Date de identificare:
Unitatea școlară: Colegiul Național „Mihai Eminescu” Oradea
Clasa: a VIII-a A
Aria curriculară: Științe ale naturii
Disciplina: Biologie
Data: 25.01.2022
Propunător: -
II. Conținuturi:
Unitatea de învățare: Sănătatea omului și a mediului
Tema: Bolile nutriționale
Tipul lecției: Predare-învățare
III. Finalități educative:

 Competențe generale / Obiective generale:


1. Comunicarea orală și scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei
2. Menținerea unui stil de viață sănătos
3. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor si fenomenelor, cu ajutorul metodelor
științifice
4. Transferarea și integrarea cunoștințelor și metodelor de lucru specifice biologiei în contexte
noi

 Competențe specifice / Obiective de referință:


1.1. Prezentarea informațiilor printr-un limbaj academic specific, utilizând în mod corect
terminologia specifica biologiei
1.2. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei prin diverse metode de comunicare
2.1. Cunoașterea și interpretarea corectă a piramidei alimentare
3.1. Clasarea corectă a informațiilor preluate din cărți, desene, scheme, filme pentru explorarea
unor sisteme biologice și înțelegerea corectă proceselor și fenomenelor
4.1. Aplicarea în viața cotidiană a cunoștințelor despre influența factorilor de mediu asupra
funcțiilor organismului
4.2. Proiectarea unor activități de conștientizare a factorilor de alimentație, posibili
răspunzători de apariția anumitor afecțiuni

 Competențe derivate / Obiective operaționale (cognitive, afective, psihomotorii):

 Cognitive:
O1- să identifice cauzele diabetului zaharat
O2- să enumere care sunt cele mai comune boli de nutriție
O3- să definească noțiunea de persoana supraponderală
O4- să precizeze rolul unei alimentații sănătoase
O5- să denumească doua afecțiuni nutriționale întâlnite în rândul adolescenților
 Afective:
O6- sensibilizarea cu privire la consecințele bolilor nutriționale
O7- acordarea cu o mai mare importanță alimentației de zi cu zi
 Atitudinale:
O8– să își formeze respectul față de sănătatea corpului

IV. Strategii de instruire:


Metode și procedee de instruire: expunerea, explicația, demonstrația, exercițiul
Mijloace de învățare: manual, planșe, video-proiector, mulaje, fișe de lucru
Forme de organizare a procesului de învățământ (frontale, pe grupe, individuale): frontal

V. Strategii și tehnici de evaluare:


Metode și tehnici de evaluare: test tip grilă și redacțional la finalizarea unității de învățare
Notarea elevilor (calificative, sau note de la 1-10): notarea elevilor se va face cu note de la 1- cea mai
mica până la 10- cea mai mare

VI. Scenariul didactic:


Etapele / Activitatea cadrului Activitatea elevilor Timpul /
Momentele lecției didactic Durata
1. Momentul Asigură climatul necesar Elevii răspund la solicitarea 5 minute
organizatoric începerii activității. Se prezenței. În paralel își
prezintă elevilor pregătesc caietele, manualul
Trece absenții în catalog. și instrumentele de scris.
2. Reactualizarea Profesorul adreseazăElevii răspund întrebărilor 15
cunoștințelor elevilor prezenți întrebări adresate de profesor: minute
din lecțiile anterioare: 1. 20% din populație
1.Ce procent din populație 2. Astmul este o afecțiune
prezintă alergii? cronică inflamatorie a căilor
2.Ce este astmul? respiratorii
3.Care este clasificarea 3. Alergeni respiratori,
alergenilor, după sursă și alergeni alimentari, alergeni
calea de pătrundere? proveniți de la insecte,
alergeni proveniți de la
paraziți, alergeni din
medicamente, alergeni
chimici
3. Dirijarea învățării, sau Profesorul enumeră elevilor 20
predarea – învățarea – obiectivele generale ale minute
evaluarea propriu-zisă lecției.

Profesorul definește diabetul Elevii asimilează informația


zaharat si prezintă cauzele predată de către profesor.
apariției, dar și metodele de
prevenție.

Profesorul definește
obezitatea și riscurile
aferente acestei boli. Acesta
prezinta imagini cu ajutorul
unui video-proiector a unor Elevii urmăresc cu atenție
persoane ce suferă de imaginile pentru a înțelege
obezitate mai bine lecția.

Profesorul prezintă și alte


dezechilibre nutriționale.
Folosește și pentru acestea
un video-proiector.
4. Fixarea și Profesorul reamintește ideile Elevii notează ideile 5 minute
consolidarea principale ale lecției principale.
cunoștințelor predate.
Le cere elevilor să își noteze
in caiet aceste idei
principale pentru o
înțelegere mai ușoară a
lecției parcurse.
5. Evaluarea și notarea Profesorul pune câteva Elevii răspund întrebărilor 5 minute
elevilor întrebări clasei din lecția profesorului.
predată, pentru a observa
dacă toți elevii au înțeles ce
li s-a predat.

VII. Bibliografie:
1. https://edu.litera.ro/manuale/Biologie_VIII/index.html (accesat 25.01.2022, ora 10:06)
2.https://www.studocu.com/ro/document/universitatea-din-bucuresti/metodologia-
cercetarii-stiintifice/finalitatile-educatiei/6079713 (accesat 25.01.2022, ora 10:34)

Întocmit: Irina Maria-Veronica


Data: 25.01.2022
Semnătura student: Maria I.

You might also like