Professional Documents
Culture Documents
41,
BUCURESTI
GRADINITA NR.41
GRUPA MICA 3
,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri:cum sa fie multumit fara
motiv,cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste".
(Paolo Coelho)
1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
Data: 14.02.2017
Nivelul: I
Profesor inv. prescolar: Serban Ana
Tema anuală: “Cum este,a fost si va fi aici pe pamant?”
Subtema: “In padure ”
Tipul activitatii: mixt
Forma de realizare : activitate integrata pentru o zi( ADP; ALA;ADE)
Strategii didactice:
2
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
să combine creativ piesele de construcţie pentru realizarea temei;
să comunice verbal cu partenerii de construcție, folosind expresii adecvate temei;
să manipuleze cu atenţie materialele puse la dispoziţie;
educarea spiritului de cooperare şi toleranţă în activitatea de grup.
Sa alcatuiasca intregul prin asamblarea pieselor
OBIECTIVE DE REFERINTA:
DOMENIUL OM SI SOCIETATE:
-să identifice materialele de lucru;
-să asambleze elementele componente ce alcătuiesc tema propusă pentru realizare;
-să lipească elementele;
-să aprecieze lucrările colegilor;
-sa se bucure de reuşita,acurateţea şi aspectul lucrării.
STRATEGII DIDACTICE:
Procedurale: conversatia, explicatia, povrstirea, demonstratia, exercitiul.
Materiale: masca din carton , hartie glase maro, lipici. -planşe cu imagini din povestea
“Ursul pacalit de vulpe”;
-siluete reprezentând animalele din poveste;
3
„”- joc liniştitor
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
dezvoltarea atenţiei şi a vitezei de reacţie, stimularea dorinţei de a participa activ şi afectiv
la activitate ;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul grupului;
să-şi dezvolte spiritul de orientare în spaţiu;
să execute corect mişcările impuse de joc;
participarea cu plăcere şi interes la joc alături de ceilalţi copii;
STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE DIDACTICE:
explicaţia;
demonstraţia;
exerciţiul;
instructajul verbal;
jocul;
2. MIJLOACE DIDACTICE:
mască de urs;
-ecusoane cu iepurasi.
BIBLIOGRAFIE:
BREBEN, S., GONGEA, E., RUIU, G., FULGA, M. - Metode interactive de grup,
Ghid metodic, Editura ARVES, Bucureşti, 2002;
Activitatea integrată în grădiniță - Ghid pentru cadrele didactice din învățământul
preuniversitar - Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009 ;
4
Curriculum pentru învăţământul preşcolar - Editura Didactica Publishing House Bucureşti,
2009.
5
Salutul porneste de la educatoare si se continua de toti copiii grupei cu o rormula
speciala,, Buna diminata, inimioare!
Prezenta se face prin strigarea catalogului si consemnarea in acesta a copiilor absenti.
Calendarul naturii este completat in urma intrebarilor adresate de educatoare pentru
stabilirea aspectelor privind data ( ziua, luna , anul, starea vremii).
Impartasirea cu ceilalti – se face printr-o scurta discutie despre anotimpul in care ne
aflam.
Noutatile zilei-sunt prezentate copiilor cu ajutorul unui colet sosit la gradinita, unde se
afla o scrisoare.Un copil deschide scrisoarea iar educatoarea o citeste si de aici aflam ca
Rila-Iepurila a trimis coletul avand in el materiale pentru activitati, iar copiii vor primi o
surpriza de la el daca vor respecta toate cerintele.
Le sunt prezentate copiilor imagini cu animale din padure si vom afla mai multe noutati
despre ele.
Ce alte animale din padure cunosti?
Cu ce se hranesc animalele salbatice?
Ce poti spune despre urs?
Despre vulpe?
Cu ce se hranesc animalele salbatice?
Momentul de tranzitie se va realize pprin intonarea jocului muzical:,,Cate unul pe
carare’’.
DLC-La revenirea copiilor in clasa, sunt anuntati ca in continuare vor asculta o poveste
foarte frumoasa numita:,,Ursul pacalit de vulpe, de Ion Creanga’’.
Se repeta titlul cu 2-3 copii pentru fixare.
Lecturarea se face clar, accesibil si expresiv pentru a putea trezi emotii si pentru a asigura
motivatia invatarii.
6
Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii
pe parcursul expunerii, pauze logice, accentuarii si scaderi ale intensitatii vocii, repetitii ,
mimica si gestica.Expunerea alterneaza cu un dialog succint cu prescolarii, sau intrebari
retorice, menite sa le intretina atentia, sa creeze tensiune emotionala si dinamism.
Se vor stabili personajele si mesajul povestii. La final se fixeaza continutul prin
discutii libere care sa valorizeze mesajul continutului audiat si se realizeaza transferul cu
trimitere la alte texte literare, pentru intelegerea noilor cunostinte asimilateș reptoducerea
unor miscari imitative care definesc personajele indragite de copii.
Dupa aceasta activitate se va realiza momentul de tranzitie spre urmatoarea
activitate si astfel vom vedea ce este in cutia de la ursuletul Martinel.Acolo vom gasi
materiale necesare pentru desfasurarea activitatii practice si stimulente.
DOS-La activitatea desfasurata la domeniul Om si Societate, copiii vor
confectiona masti pentru carnaval . O sa trecem in revista ce au primit pe masute.
Copiii vor observa modelul de masca finalizat.Le sunt demonstrate si explicate
tehnicile de lucru folosite pentru realizarea temei propuse: fiecare copil va lipi cu ajutorul
pastei de lipit, in mozaic hartie de culoare maro pe acea masca, apoi paiete pentru a crea
o masca draguta si atractiva.
Voi cere unui copil sa explice ce avem de facut.
Inainte de realizarea temei o sa facem exercitii de incalzire a mainilor.Cantam la
pian , morisca, ne spalam pe maini.
,,Miscam degetelele
Si batem palmitele
Pumnisorii ii rotim si apoi ne odihnim.
Ploua, ploua ne-ncetat
Varful degetelor bat
Iar apoi le rasfiram
Si la un pian cantam
Mana lebada o fac
Care da mereu din cap
Lebedele-n jur privesc
Iar eu mana o rotesc.
Voi trece pe la fiecare pentru a-i ajuta sau corecta daca este cazul
Le voi oferi indicatii si le voi mai amintii unele lucruri:pozitia la masa de lucru,
curatenia la locul de lucru etc.
Vom alege mai multe lucrari pe care copiii le vor analiza, motivand alegerea
facuta.Toate lucrarile vor fi puse la expozitie.
Apoi urmeaza etapa de relaxare care consta in jocul linistitor ,, Ursul si iepurasiiʺ.
7
De la ursul din pădure.”
Trebui sa fim atenti deoarece ursul va atinge un copil care ii va lua locul.
Copiii se vor aseza pe scaune , activitatea incheindu-se intr-o discutie cu tot copiii
asupra lucrurilor desfasurate in acea zi, voi face aprecieri globale si individuale
referitoare la modul cum au participat la desfasurarea activitatii si toti copiii vor primi
cate un cadou.
Dupa desfasurarea activitatilor toate materialele obtinule in urma activitatilor vor fi
fotografiate, se vor lua imagini din timpul zilei, pentru a fi adaugate la pertofoliile
copiilor.
Ziua se va incheia cu participarea la carnaval.
DEMERS DIDACTIC
8
organizatoric necesare bunei desfasurari a activitatii.
Aerisirea sălii de grupă
aranjarea materialelor la centrele de
interes
Asezarea scaunelor pentru intalnirea
de dimineata
2.Captarea atenţiei Se realizează in cadrul ,, Intâlnirii de Conversaţia
dimineaţă “ cu ajutorul elementului
surpriza- Rila –Iepurila a trimis un colet
insotit de o scrisoare.
Un copil deschide scrisoarea iar educatoarea
o citeste si de aici aflam ca Surpriza
Rila-Iepurila a trimis coletul avand in el
materiale pentru activitati, iar copiii vor
primi o surpriza de la el daca vor respecta
toate cerintele, vom fii harnici si atenti.
9
-observarea
STIINTA: copiii vor identifica animalele comportamentului
din foile de colorat şi vor alege pe doar copiilor si atentia lor
vulpea si ursul pentru a-l colora.
-observarea
JOC DE MASA: copiii vor realiza un comportamentului
puzzle cu animale salbatice. copiilor si executia
lucrarilor
Refren:
Uite sus și uite jos
Totu-i vesel și frumos!
Fiecare-n fel și chip
Cip cirip și cip cirip!
10
3. Într-o zi se întălniră
Ei pe loc se sfătuiră,
Ca să cânte toți în cor
Cip cirip și mor, mor, mor
11
pian,ploaia,etc.
La semnalul meu copiii incep lucrul.
Copiii vor începe lucru individual, pe fond
muzical(In pădurea cu alune).
Indrum şi încurajez copiii,în timp ce aceştia
lucrează. Ii sprijin acolo unde întâmpină
dificultăţi.
DS- IN PADURE
Spune ce vezi in imagine.
12
Unde traiesc aceste animale?
Coloreaza doar ursul si vulpea.
13
14
15
16