You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
18 Isnin 24/5/2021 6
60 minit k

BIDANG PERKAITAN DAN ALGEBRA


TAJUK 9.0 KOORDINAT
STANDARD KANDUNGAN 9.1 Mengaplikasi koordinat pada sukuan pertama
STANDARD
(i) Menentukan jarak mengufuk dan jarak mencancang antara dua titik.
PEMBELAJARAN
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menentukan jarak mengufuk dan jarak mencancang antara dua titik
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN
menentukan jarak mengufuk dan jarak mencancang antara dua titik

Mahir Minda (Buku Teks – MS 156)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.
AKTIVITI
AKTIVITI PDPC 3. Berdasarkan soalan-soalan di ms 156, murid berbincang penyelesaian dalam
kumpulan.
4. Murid membentang kerja dalam gallery walk.
PENUTUP
5. Guru berbincang dan menyemak jawapan bersama murid.
6. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Buku teks Buku aktiviti -


KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Lawatan ke galeri NILAI MURNI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Pembentangan


3
(PBS) PENILAIAN Kerja kumpulan
KEHADIRAN : /

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
18 Selasa 25/5/2021 6
60 minit k

BIDANG PERKAITAN DAN ALGEBRA


TAJUK 10.0 NISBAH DAN KADARAN
STANDARD KANDUNGAN 10.1 Nisbah dan kadaran
a
(i) Mewakilkan nisbah dua kuantiti dalam bentuk a:b atau melibatkan nisbah :
STANDARD b
PEMBELAJARAN a. Bahagian kepada bahagian
b. Bahagian kepada keseluruhan dan
c. Keseluruhan kepada bahagian.
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
a
Mewakilkan nisbah dua kuantiti dalam bentuk a:b atau melibatkan nisbah :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN b
a. Bahagian kepada bahagian
b. Bahagian kepada keseluruhan dan
c. Keseluruhan kepada bahagian.
Murid boleh :
a
mewakilkan nisbah dua kuantiti dalam bentuk a:b atau melibatkan nisbah :
KRITERIA KEJAYAAN b
a. Bahagian kepada bahagian
b. Bahagian kepada keseluruhan dan
c. Keseluruhan kepada bahagian.
AKTIVITI PDPC
A. Nisbah mewakili dua kuantiti (Buku Teks – MS 157 - 158)
SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Guru memaparkan gambar seperti berikut dan menanya soalan kepada murid.

AKTIVITI
3. Murid diberi contoh nisbah dalam situasi harian seperti bilangan murid di dalam
kelas.
4. Murid ditegaskan bahawa objek atau unit ukuran mestilah sama untuk
menyatakan nisbah suatu kuantiti.
5. Murid membuat simulasi menggunakan pelbagai objek untuk mengukuhkan
konsep nisbah.
6. Guru berbincang dengan murid kepentingan nisbah dan nisbah hanya
menggunakan nombor bulat sahaja.
7. Murid-murid membuat latihan Latih Diri di ms 158.
PENUTUP
8. Guru berbincang dan menyemak jawapan bersama murid.
9. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Buku teks Buku aktiviti Gambar


KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Main peranan NILAI MURNI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Simulasi/Lakonan


3
(PBS) PENILAIAN Buku latihan
KEHADIRAN : /

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
18 Rabu 26/5/2021 6
60 minit k

BIDANG PERKAITAN DAN ALGEBRA


TAJUK 10.0 NISBAH DAN KADARAN
STANDARD KANDUNGAN 10.1 Nisbah dan kadaran
STANDARD (ii) Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan nisbah dan kadaran yang
PEMBELAJARAN mudah.
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan nisbah dan kadaran yang mudah.
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN
menyelesaikan masalah harian yang melibatkan nisbah dan kadaran yang mudah.

B. Selesaikan Masalah (Buku Teks – MS 159 - 161)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Guru memaparkan soalan berkaitan nisbah.
AKTIVITI
3. Berdasarkan contoh-contoh situasi di ms 159 – 161, murid berbincang dengan
AKTIVITI PDPC guru kaedah penyelesaian dengan menggunakan pelbagai kaedah untuk
mendapat jawapan.
4. Dalam kumpulan, murid menjalankan Projek Bestari seperti di ms161.
5. Murid-murid membuat latihan Latih Diri di ms 161.
PENUTUP
6. Guru berbincang dan menyemak jawapan bersama murid.
7. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Buku teks Buku latihan -


KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Projek NILAI MURNI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Projek


4
(PBS) PENILAIAN Buku latihan
KEHADIRAN : /

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.

You might also like