You are on page 1of 3

PISANA PRIPREMA ZA PRAKTIČAN RAD

Grupa : predškolska
Tema : DRAMSKE IGRE I AKTIVNOSTI
Aktivnost : Pozorište lutaka „ BURE MEDA „
Vaspitno-obrazovna oblast : razvoj govora
Cilj : Bogaćenje i razvijanje dečjeg rečnika i proširivanje znanja o životinjama
Vaspitno-obrazovni zadaci :
 Negovanje ljubavi za pisanu i govornu reč
 Usavršavanje dikcije, intonacije i boje glasa
 Proširivanje znanja o životinjama
 Identifikacija deteta sa životinjama iz priče
 Razvijanje sposobnosti slušanja
 Suzbijanje raznih negativnih osobina i ponašanja
 Razvijanje mašte i pamćenje
Oblici rada : frontalni, grupni, individualni
Metode rada : verbalna, pokazivačka
Sredstva za rad : pozornica, lutke, papir, drvene boje, obručevi, cd-plejer, cd Richaro
Clayderman
Korelacija sa drugim oblastima : upoznavanje okoline, likovno, muzičko,
fizičko

TOK AKTIVNOSTI

UVODNI DEO :

Sa decom počinjem razgovor o šumskim životinjama ( koje poznaju, da li su neku


životinju videli i gde itd. ). Zatim postavljam deci zagonetku o ježu, medi i lisici :
- Voli kruške, pa i meda to je deco , tromi .... (meda)
- Pred neprijateljem mirno stojim jer se branim iglama svojim (jež)
- Dugim repom šumom vije, svi se plaše teta .... (lije)
Predložiću deci da pogledamo šta se jednog dana dogodilo u šumi.

GLAVNI DEO :

Uzimam lutke i počinjem pozorište lutaka.


MEDVED : Gle! Šta je ovo? Bure s medom. Otkud ovde? To je neko izgubio. Uh,
kao da je znao da ja volim med. Ala ću da se sladim, a i moja deca takođe.
JEŽ : (dolazi ) Med? Med? Ko to ovde govori o medu ? A, to si ti prijatelju Medo!
MEDVED ( neraspoloženo ): Da, ja sam.
JEŽ : To znači da ćemo podeliti med. Pola tebi, pola meni.
MEDVED : Možda ovo i nije med.
JEŽ : Jeste, jeste, miriše na med.
MEDVED : Ako jeste , ja sam ga našao, ja ću i da ga pojedem.
JEŽ : Seti se, Medo, ja sam nedavno našao dve jabuke pa sam jednu dao tebi.
Sećaš li se ?
MEDVED : Hm – hm ! Mm – mm !
JEŽ (zaviruje u bure ) : Pogledaj, Medo, koliko je unutra meda.
MEDVED : Znaš šta, da ja ovaj med odnesem svojoj kući i izmerim koliko ga ima, pa
sutra da ga donesem da ga podelimo.
JEŽ : Ne, bolje je sada. Što da se mučiš. Do sutra se može svašta desiti.
MEDVED : Uh, bre ježu ! Ti si baš dosadan (pogleda u bure). Pa unutra i nije med
nego katran.
JEŽ : Neće biti, pokaži njušku (gleda mu njušku ). Kakav katran, to je pravi šumski
med. Hajde da podelimo pola tebi a pola meni.
MEDVED : Pazi, stvarno med! Ko bi rekao?! Kažeš da podelimo ?
JEŽ : Da, da podelimo, i to odmah !
MEDVED : Znaš šta. Bolje da uradimo ovako. Pozvaćemo svoju decu pa da zajedno
podelimo i jedemo. Zar ne ? Idi, Ješko, i dovedi moje medvediće !
JEŽ : Ja ne znam gde je tvoja kuća, gde da ih pronađem.
MEDVED : To je lako. Idi prvo desno, pa onda levo, pa skreni pravo i doći ćeš do
moje kuće.
JEŽ : A moji ježići, šta će oni ?
MEDVED : Ne brini, ostaće meda i za njih. Ja ću za to vreme da čuvam bure.
JEŽ : Ali ne smeš da jedeš !
MEDVED : Ah, šta ti pada na pamet. Neću ni da liznem.
JEŽ : Dobro, idem što brže mogu. ( Jež odlazi ali se brzo vrati i sakrije )
MEDVED : (dovikuje ) Ne moraš mnogo da žuriš. Možda je ovaj med kiseo. Moram
da probam. Hm, hm, dobar je! Da uzmem još malo.
JEŽ : ( izađe iz skrovišta zadihan ) Uh ala sam trčao !
MEDVED : Šta je, zar si već tu ?!
JEŽ : Jurio sam, ali tvoji medvedići neće med.
MEDVED : Kako to ? Jesi li im dobro objasnio?
JEŽ : Jesam.
MEDVED : To je čudno.
JEŽ : Sad idi ti po moje ježiće. Ja ću da čuvam med. Dovedi svih devet.
MEDVED : Koliko ?
JEŽ : Devet.
MEDVED : Devet. Au, hm,mm, devet? Dobro, idem. ( odlazi i sakrije se )
JEŽ : Tako, sad mogu i ja da probam med. Medved je već probao. (proba med )
Sada dobro da oližem prste da medved ne primeti.
MEDVED : Već sam tu. Da nisi slučajno dirnuo med ?
JEŽ : Šta ti pada na pamet ! Gde su moji ježići ?
MEDVED : Spavaju i neće doći.
JEŽ : Znaš šta Medo najbolje je da sveko odwe po svoju decu. Ti idi po svoje
medvediće a ja ću po svoje ježiće.
MEDVED : Hm! Dobro.
JEŽ : Onda hajdemo.
MEDVED : Idemo (polako polaze)
JEŽ : Ideš li ?
MEDVED : Idem, a ti ?
JEŽ : Idem i ja.
MEDVED : Onda idi.
JEŽ : Idi i ti.
MEDVED : Pa idem. (odlaze, a potom se jež oprezno vraća. Medved takođe ide
unazad i sakrije se , jedan sa jedne strane bureta drugi sa druge strane )
JEŽ: Ko je to ?
MEDVED : A ko je to ?
JEŽ : Ko to krade med ?
MEDVED : To si ti Ješko! Šta ćeš ovde ?
JEŽ : Zaboravio sam nešto pa sam se vratio da uzmem: A šta ćeš ti ovde ?
MEDVED : I ja sam nešto zaboravio. Ko je to ? Neko dolazi. Ah, to je naša prija lija.
Hodi, hodi lisice, da nam podeliš med.
LISICA : Medo, ti idi po svoje medvediće, a ti ježu po svoje ježiće. Kad ih dovedete,
onda ću vam pošteno podeliti med.
MEDVED i JEŽ : Dobro teta- lijo. Sačekaj nas ti i sačuvaj med a mi se odmah
vraćamo sa svojima pa da svako dobije svoj deo meda. ( odlaze)
LISICA : ( jede med i smeje se ) He – he budale ! Ne znaju onu poslovicu : Gde se
dvojica svađaju – tu se treći koristi. Oho – ho baš se dobro najedoh !

Pošto je pozorište gotovo pitam decu kako bi oni podelili med da su ga pronašli i da
li je lisica dobro postupila. Zatim ih pitam da li znaju ko pravi med i predlažem da
odigramo jednu igru koja se zove „ PČELE LETE „.
Po sobi raspoređujem obručeve koji predstavljaju košnice, a deca su pčele. Na dati
znak ( pljeskanje rukama ) pčele izlaze iz košnica i slobodno lete. Deca rukama
treba da podražavaju letenje a glasom zujanje pčela. Na ponovni znak vraćaju se u
košnice. Ponavljamo nekoliko puta a zatim ću zamoliti decu da sednu za stolove.

ZAVRŠNI DEO :

( Uz pratnju muzike )
Podeliću decu u nekoliko grupa koje će imati zadatak da nacrtaju određeni deo priče
- Meda pronalazi bure sa medom
- Meda i jež pored bureta
- Jež čuva bure sa medom
- Dolazak lisice
- Lisica jede med
Od dečjih radova ću napraviti slikovnice.

You might also like