You are on page 1of 3

Proiect didactic

Data: Instituia: Liceul Teoretic Ochiul Alb Clasa: VII-a Obiectul: Biologia Subiectul: ,,Mersul biped al omului Tipul leciei: mixt Timpul: 45 min. Profesorul: Moraru Larisa

Obiective:
Elevul va fi capabil: O1 s explice care este modalitatea deplasrii la om. O2- s cunoasc regulile de meninere i formare a unei inute corecte. O3- s compare mecanismul de locomoie al animalelor patrupede cu mersul biped.

ETAPELE LECIEI
Moment organizatoric

TIM P
3 min

OBIE C.

CONINUTUL INFORMAIONAL
Profesorul salut elevii, face apelul i creaz un climat favorabil de lucru. Propune elevilor maxima: Munca estedragostea scoas la lumin. (K. Gibran)

METODE I PROCEDE E Conversai e

METODE DE EVALUARE

Verificarea temei pentru acas Anunarea temei noi i a obiectivelor.

15 min 2 min

1. Comparai stuctura aparatului locomotor la om i la animalele patrupede. 2. Nominalizai particularitile locomoiei bipede. 3. Argumentai cauzele dezvoltrii piciorului plat. Individual ,,Mersul biped al omului Profesoara citete obiectivele. Grupa I.

Oral

O1 Fixarea i consolidarea cunotinelor


17 min

O3

La efectuarea primului pas se contract mai nti muchii gambei piciorului drept (fig. 1), asigurnd ridicarea clciului. Astfel ia natere fora de micare, orientat nainte, sub aciunea creia piciorul nainteaz, fiind uor ndoit n'genunchi. Greutatea corpului ntre timp se Comparare transfer pe piciorul stng, aflat nc n repaus. Membrul drept, fcndua i vnt cu degetul mare, se rupe n sfrit de la pmnt. Urmeaz relaxarea muchilor: piciorul drept se ndreapt i lsndu-se n jos atinge pmntul cu clciul. Greutatea corpului trece treptat pe clciul drept, apoi, pe msur ce corpul continu s se mite nainte, pe degete. Dup ce greutatea corpului trece n totalitate pe piciorul drept, se contract muchii gambei piciorului stng, ridicnd clciul i totul se repet (studiaz aceste micri pe propriul t emplu). n timpul alergrii, piciorul aflat n urm se rupe de la pmnt nainte ca cellalt s aterizeze. Astfel corpul un timp oarecare se afl n aer. Membrele superioare de asemenea :aricip la mers micndu-se n direcii opuse piciorului respectiv.

O2
Fig. 25. Consecutivitatea poziiei picioarelor n timpul mersului.

Grupa II Pentru a fi viguros, sntos i dibaci n micri, trebuie s ai grij de dezvoltarea armonioas a aoaratului locomotor. Ocup o poziie corect cnd te afli n picioare, la masa de scris, dimensiunile creia trebuie s corespund nlimii tale, n timpul mersului, efortului fizic. Au inut corect persoanele z sare curburile coloanei vertebrale sunt moderate, umerii drepi, membrele inferioare drepte, a bolile plantare normale. inuta corect se formeaz din fraged copilrie i pn la vrsta de 18 ani. Dup aceast vrst practic este imposibil de a mai corecta ceva. Pentru formarea unei inute corecte este nevoie de micare. Exerciiile fizice, jocurile sportive, plimbrile n aer liber fortific oasele, ligamentele i muchii, asigurnd astfel rezistena aparatului locomotor la efort i

Exlicaia

traume. Cte un reprezentant din grup povestete aliniatul su, ceilali elevi fac nsemnri, aduc exemple de boli cauzate de poziia incorect pe scaun, etc.

Concluzie i realizarea feedback-ului.


7 min

Oral Identific n careul alturat, citind pe orizontal, vertical i


diagonal, 8 tipuri de sport. Enumera modalitile de locomoie realizate n aceste sporturi.

Frontal

Tema pentru acas.

1 min

Cros, mar, ski, fotbal, alpinism, maraton, baschet, not. De studiat textul dela pag 28 29. Ex: III, IV pag.30

You might also like