Professional Documents
Culture Documents
1 A Amf - Proiect de Lectie
1 A Amf - Proiect de Lectie
2017
Unitatea de învățământ: Școala Postliceală Sanitară ” Christiana ”, Dolj
Profesor: Bîrzanu Felicia Oana
Clasa: I A - AMF
Profilul : Asistent medical de farmacie
Calificarea profesională : AMF
Modulul: III – Noțiuni de anatomie și fiziologie umană
Unitatea de învățare: Funcțiile de nutriție
Tema lecției: Evaluare - Sistemul digestiv și sistemul circulator
Tipul lecției: lecție de evaluare; varianta - lecție de verificare prin lucrare scrisă
Scopul lecției: evaluarea și autoevaluarea cunoștiințelor elevilor cu privire la cele două funcții
de nutriție studiate ( funcția digestivă și funcția circulatorie)
Durata de desfășurare a lecției: 50 minute.
Locul de desfășurare: laboratorul de biologie.
COMPETENŢE GENERALE: Noțiuni de anatomie și fiziologie umană
COMPETENȚE SPECIFICE:
1. Identificară și numește principalele părți component ale corpului uman
2. Analizează părțile component ale corpului uman
3. Descrie elementele de fiziologie ( pe aparate și sisteme) ale corpului uman.
Strategia didactică:
- resurse procedurale: conversația, observația independentă, explicația
- resurse materiale: fișe de evaluare.
- organizarea activității: individuală
Evaluarea : evaluare sumativă prin test de evaluare.
Bibliografie:
1. Naela Costică - Didactica biologiei, Editura STEF, Iaşi 2008
2. Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lecția - forma de bază a organizării
procesului de predare – învățare - evaluare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007.
3. Viorel Lazar,Daniela Caprarin - ”Metode didactice utilizate în predarea biologiei”,
Ed.Arves, 2008
1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
3. 3min Prezentarea
competențelor
Profesorul prezintă Urmăresc
urmărite
competențele vizate. competențele precizate
de profesor.