You are on page 1of 13

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Gigi 3.1.1 Memerihalkan jenis gigi dan fungsinya.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 jenis gigi.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Jenis Gigi dan Fungsinya (Buku Teks: Halaman 30)
1. Murid menyanyikan Lagu Jom Kenal Gigi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran memerihalkan jenis gigi dan fungsinya.
 Berdasarkan lagu di atas, cuba kamu ceritakan tentang jenis gigi dan fungsinya.
Aktiviti Ria – Kenali Fungsi Gigi (Buku Teks: Halaman 31)
5. Murid menjalankan Aktiviti Ria – Kenali Fungsi Gigi secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Potong keratan batang sawi menggunakan pembaris. Perhatikan hasilnya.
Aktiviti Utama  Cucuk pensel pada keratan batang sawi, kemudian koyakkannya. Perhatikan hasilnya.
 Lenyek keratan batang sawi menggunakan botol sehingga lumat. Perhatikan hasilnya.
 Soalan:
o Apakah yang diwakili oleh pembaris, pensel dan botol?
o Berdasarkan aktiviti ini, cuba kamu perihalkan fungsi setiap jenis gigi
6. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti:
Halaman 17-19)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Gigi 3.1.2 Melabelkan struktur gigi.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melabelkan keratan rentas struktur gigi.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Struktur Gigi (Buku Teks: Halaman 20)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran melabelkan struktur gigi.
 Sekiranya sebatang gigi dibuat keratan rentas, apakah struktur yang dapat
diperhatikan?
Aktiviti Ria – Melabel Struktur Gigi (Buku Teks: Halaman 33)
5. Murid menjalankan Aktiviti Ria – Melabel Struktur Gigi secara terkawal dengan bimbingan
guru.
 Nipiskan tanah liat putih dengan penggelek diikuti dengan tanah liat kuning.
 Masukkan lapisan tanah liat putih kemudian tanah liat kuning ke dalam potongan botol
plastik dan tekan.
Aktiviti Utama
 Tanah liat merah dibentuk seperti huruf ‘U’ dan diletakkan di atas tanah liat kuning.
 Balut lapisan tanah liat merah dengan tanah liat kuning dan putih. Kemudian keluarkan
daripada botol plastik.
 Potong model gigi menggunakan pembaris.
 Letakkan benang merah dan biru sebagai salur darah, benang kuning sebagai saraf di
atas keratan model gigi kemudian labelkan.
 Soalan
o Berdasarkan aktiviti di atas, apakah struktur lain yang tiada pada model gigi
tersebut?
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan (Buku Aktiviti: 20)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1.3 Membanding dan membezakan set gigi susu dan set
gigi kekal.
3.1 Gigi
3.1.5 Menjelaskan pemerhatian tentang gigi melalui
lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membanding dan membezakan set gigi susu dan set gigi kekal.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Gigi Susu dan Gigi Kekal (Buku Teks: Halaman 34)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran membanding dan membezakan set gigi susu dan
set gigi kekal.
Aktiviti Ria – Banding Beza antara Gigi Susu dengan Gigi Kekal (Buku Teks: Halaman 36)
5. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran
6. Murid menjalankan Aktiviti Ria – Banding Beza antara Gigi Susu dengan Gigi Kekal secara
terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Setiap murid dalam pasangan perlu mencari maklumat tentang set gigi yang berlainan.
 Bandingkan maklumat set gigi yang diperoleh bersama pasangan masing-masing.
 Kenal pasti perbezaan dan persamaan antara set gigi susu dengan set gigi kekal.
 Hasilkan peta buih berganda menggunakan gambar set gigi seperti di bawah.
 Persembahkan peta buih berganda kamu di hadapan kelas.
 Soalan:
o Adakah kedua-dua set gigi manusia mempunyai struktur yang sama?
7. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti: 21)
8. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
 Apakah yang akan terjadi sekiranya manusia hanya mempunyai set gigi susu?
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 4 Menghubung kait penjagaan kesihatan gigi dengan
struktur gigi.
3.1 Gigi
3.1.5 Menjelaskan pemerhatian tentang gigi melalui
lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menaakul kepentingan amalan harian penjagaan kesihatan gigi..
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Penjagaan Kesihatan Gigi (Buku Teks: Halaman 37)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
1. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menghubung kait penjagaan kesihatan gigi
dengan struktur gigi.
 Mengapakah amalan harian penjagaan kesihatan gigi penting kepada kita?
Aktiviti Ria – Senangnya Membersihkan Gigi (Buku Teks: Halaman 39)
4. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran
5. Murid menjalankan Aktiviti Ria – Senangnya Membersihkan Gigi secara terkawal dengan
bimbingan guru.
 Letakkan tanah liat di celah blok mainan.
 Gunakan berus gigi untuk mengeluarkan tanah liat di celah blok mainan. Adakah semua
Aktiviti Utama
tanah liat dapat dikeluarkan? Mengapa?
 Letakkan dan gerakkan benang pada blok mainan yang sama untuk mengeluarkan sisa
tanah liat yang masih terlekat di celahnya. Adakah sisa tanah liat dapat dikeluarkan?
Mengapa?
 Soalan:
o Apakah yang diwakili oleh blok mainan, tanah liat dan benang?
o Mengapakah amalan menggunakan flos dan memberus gigi perlu dilakukan setiap
hari?
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti: 22 -
25)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Refleksi Choose an item.


Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2.1 Memberi contoh makanan bagi setiap kelas
3.2 Kelas Makanan
makanan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyatakan contoh makanan..
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kelas Makanan (Buku Teks: Halaman 40)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan kelas makanan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran memberi contoh makanan bagi setiap kelas
makanan.
 Bolehkah kamu berikan contoh makanan lain bagi setiap kelas makanan di atas?
Aktiviti Ria – Kelaskan Makanan (Buku Teks: Halaman 41)
5. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran
6. Murid menjalankan Aktiviti Ria – Kelaskan Makanan secara berkumpulan.
Aktiviti Utama  Setiap kumpulan akan menerima satu gambar hidangan makanan.
 Kenal pasti makanan bagi setiap kelas makanan daripada gambar hidangan.
 Bina peta pokok pengelasan makanan di atas kertas mahjung.
 Pamerkan hasil kerja di dalam kelas.
 Soalan:
o Kelas makanan apakah paling banyak yang dapat kamu kenal pasti?
7. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Buku Aktiviti: 26)
8. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2.2 Mengitlak kepentingan makanan mengikut kelasnya
3.2 Kelas Makanan
kepada tubuh manusia.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menjelaskan dengan contoh kepentingan setiap kelas makanan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Pentingnya Makanan Saya (Buku Teks: Halaman 42)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran mengitlak kepentingan makanan mengikut
kelasnya kepada tubuh manusia.
Aktiviti Utama  Bagaimanakah bubur tersebut boleh membantu Rani sihat? Cuba kamu jelaskan.
 Murid menjelaskan dengan contoh kepentingan setiap kelas makanan.
5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti: 27 -
29)
6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2.3 Menjelas dengan contoh makanan seimbang
3.2 Kelas Makanan
berdasarkan piramid makanan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menjelaskan dengan contoh kepentingan setiap kelas makanan..
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Makanan Seimbang (Buku Teks: Halaman 44)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menjelaskan dengan contoh makanan seimbang
berdasarkan piramid makanan
Aktiviti Ria – Poster Piramid Makanan (Buku Teks: Halaman 46)
5. Murid menjalankan Aktiviti Ria – Poster Piramid Makanan secara berkumpulan.
 Lakarkan bentuk piramid pada kad manila.
 Guntingkan gambar makanan daripada katalog mengikut aras piramid makanan yang
Aktiviti Utama dipilih oleh setiap ahli. Kemudian, tampal.
 Rancang satu hidangan makanan yang boleh dihasilkan berdasarkan kandungan
piramid makanan tersebut.
 Persembahkan hasil kerja kumpulan di hadapan kelas.
 Soalan:
o Apakah hidangan yang telah kamu rancang? Mengapa?
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti: 30)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2.4 Menaakul kesan pengambilan makanan yang tidak
3.2 Kelas Makanan
seimbang.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menaakul kesan pengambilan makanan yang tidak berdasarkan piramid makanan...
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kelas Makanan yang Tidak Seimbang (Buku Teks: Halaman 47)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menaakul kesan pengambilan makanan yang
tidak seimbang.
 Apakah kesan sekiranya mereka sentiasa mengamalkan tabiat makan makanan yang
tidak seimbang seperti di atas?
Aktiviti Ria – Risalah Kesihatan (Buku Teks: Halaman 48)
5. Murid menjalankan Aktiviti Ria – Risalah Kesihatan secara individu dengan bimbingan guru.
 Dapatkan maklumat daripada pelbagai sumber tentang jenis makanan yang perlu
Aktiviti Utama dielakkan oleh seseorang yang mengalami obesiti.
 Hasilkan risalah kesihatan mengikut kreativiti kamu untuk menyampaikan maklumat
yang diperoleh.
 Persembahkan risalah kesihatan yang telah dihasilkan di hadapan kelas.
 Soalan:
o Sekiranya kamu seorang doktor, apakah yang boleh kamu nasihatkan kepada
pesakit yang mengalami masalah obesiti tentang amalan pemakanannya?
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti: 31 -
32)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3. Pencernaan 3.3.1 Memerihalkan proses pencernaan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyatakan makanan dihancurkan oleh gigi, lidah dan air liur.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Proses Pencernaan (Buku Teks: Halaman 48)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran memerihalkan proses pencernaan.
Aktiviti Utama  Murid menyatakan makanan dihancurkan oleh gigi, lidah dan air liur.
 Bagaimanakah makanan dihancurkan di dalam mulut?
5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti: -)
6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3.2 Membuat urutan aliran makanan semasa
pencernaan.
3.3. Pencernaan 3.3.4 Menjelaskan pemerhatian tentang pencernaan
menerusi lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membuat urutan aliran makanan semasa pencernaan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Urutan Aliran Makanan (Buku Teks: Halaman 50)
1. Murid menyanyikan lagu dan bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Pemula  Berdasarkan lagu proses pencernaan, cuba kamu nyatakan semula urutan aliran
makanan semasa pencernaan.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
Aktiviti Utama 3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran membuat urutan aliran makanan semasa
pencernaan.
Aktiviti Ria – Kenali Bahagian Pencernaan (Buku Teks: Halaman 51)
5. Murid menjalankan Aktiviti Ria – Kenali Bahagian Pencernaan secara individu dengan
bimbingan guru.
 Bentukkan satu bahagian badan yang terlibat semasa pencernaan menggunakan satu
tanah liat.
 Ulang langkah 1 dengan tanah liat yang berlainan warna untuk bahagian pencernaan
yang berbeza.
 Labelkan setiap bahagian pencernaan menggunakan pen penanda.
 Jelaskan tentang model bahagian pencernaan yang dihasilkan di hadapan kelas.
 Soalan:
o Apakah urutan aliran makanan semasa pencernaan?
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Buku Aktiviti: 34)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3.1 Memerihalkan proses pencernaan.
3.3. Pencernaan 3.3.3 Merumus tentang makanan tercerna yang tidak
diperlukan oleh badan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengitlak tentang apa yang berlaku kepada makanan tercerna..
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Pencernaan Makanan (Buku Teks: Halaman 52)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran memerihalkan proses pencernaan.
 Murid bersoal jawab dan mengitlak tentang apa yang berlaku kepada makanan
tercerna.
o Apakah yang berlaku kepada buah anggur dan makanan lain?
Aktiviti Utama o Adakah semua makanan tercerna yang melalui urutan aliran makanan di dalam
badan dapat diserap?
o Apakah yang boleh kamu rumuskan tentang situasi yang berlaku pada makanan
yang dimakan tersebut?
5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Buku Aktiviti: 33,
35)
6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Hayat Tajuk 3. Manusia


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3.4 Menjelaskan pemerhatian tentang pencernaan
3.3. Pencernaan menerusi lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menjelaskan pemerhatian tentang pencernaan menerusi lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif...
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Perbuatan yang Mengganggu Pencernaan (Buku Teks: Halaman 52)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran perbuatan yang mengganggu pencernaan.
Aktiviti Utama  Bolehkah kamu nyatakan perbuatan dan kesannya yang boleh mengganggu
pencernaan berdasarkan situasi di atas?
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan (Buku Aktiviti: 36)
6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman. (Mari Jawab - Buku Teks:
Halaman 57)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

You might also like