You are on page 1of 8

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Pengukuran


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Pengukuran luas dan isi padu 6.1.1 Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur
luas dan isi padu.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur luas...
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Luas (Buku Teks: Halaman 79-80)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula  Bagaimanakah saiz sangkar diukur?
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur
luas dan isi padu.
Aktiviti Utama
 Apakah unit yang sesuai untuk luas permukaan objek di sebelah?
5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan (Buku Aktiviti:
Halaman 53)
6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Pengukuran


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Pengukuran luas dan isi padu 6.1.1 Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur
luas dan isi padu.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur luas....
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Mengukur Luas Permukaan Sekata (Buku Teks: Halaman 81)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur
luas dan isi padu.
Mari Uji - Mengukur Luas Permukaan Sekata (Buku Teks: Halaman 82)
5. Murid menjalankan aktiviti Mari Uji - Mengukur Luas Permukaan Sekata secara berkumpulan
dengan bimbingan guru.
 Setiap kumpulan akan memilih sekeping kad daripada sampul yang berisi set kad.
Susun dan tampalkan kertas petak di atas kad yang dipilih. 2. Kira dan catatkan luas
kad yang siap ditampal dengan kertas petak pada Jadual A.
Aktiviti Utama
 Bergerak ke kumpulan lain dan bandingkan dengan hasil kerja kumpulan tersebut.
 Bincangkan keputusan tentang luas kad yang diperoleh antara kumpulan dalam kelas
kamu.
o Bagaimanakah cara menentukan luas kad menggunakan kertas petak 1 cm x 1
cm?
o Kad yang manakah memerlukan kertas petak 1 cm x 1 cm yang paling banyak?
Mengapa?
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Buku Aktiviti:
Halaman 54 - 55)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Pengukuran


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Pengukuran luas dan isi padu 6.1.3 Menyelesaikan masalah untuk menganggar luas
permukaan yang tidak sekata.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyelesaikan masalah untuk menganggar luas permukaan tidak sekata...
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Menganggar Luas Permukaan Tidak Sekata (Buku Teks: Halaman 83-84)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
 Cuba kamu nyatakan objek yang mempunyai permukaan tidak sekata dalam situasi di
Aktiviti Pemula
bawah.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menyelesaikan masalah untuk menganggar luas
permukaan yang tidak sekata.
Mari Uji – Menganggar Luas Permukaan Tidak Sekata (Buku Teks: Halaman 84)
5. Murid menjalanakan aktiviti Mari Uji – Menganggar Luas Permukaan Tidak Sekata secara
berpasangang dengan bimbingan guru.
 Tekapkan kad berbentuk hati pada kertas graf.
Aktiviti Utama
 Tandakan (/ pada kawasan yang diliputi pada kertas graf.
 Ulangi langkah 1 dan 2 dengan kad berbentuk tapak sulaiman dan kupu-kupu.
 Kira bilangan (/) dan catatkan seperti dalam Jadual A.
o Bagaimanakah kamu menyelesaikan masalah menganggar luas permukaan yang
tidak sekata?
6. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Buku Aktiviti:
Halaman 56)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Pengukuran


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Pengukuran luas dan isi padu 6.1.1 Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur
luas dan isi padu.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur isi padu.....
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Isi Padu (Buku Teks: Halaman 85)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur
luas dan isi padu.
Aktiviti Utama
 Apakah unit yang sesuai untuk mengukur isi padu cecair di dalam objek di sebelah?
5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti:
Halaman -)
6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Pengukuran


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Pengukuran luas dan isi padu 6.1.4 Mengukur isi padu kotak lohong dengan
menggunakan kubus yang berukuran 1cm x 1cm x 1cm.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengukur isi padu kotak lohong dengan menggunakan kubus yang berukuran 1cm x 1cm x 1cm.....
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Mengukur Isi Padu Lohong (Buku Teks: Halaman 86)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Bolehkah kita mengukur isi padu kotak lohong? Bagaimanakah caranya?
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
4. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran mengukur isi padu kotak lohong dengan
menggunakan kubus yang berukuran 1cm x 1cm x 1cm.
Mari Uji -Mengukur Isi Padu Kotak Lohong (Buku Teks: Halaman 87)
6. Murid menjalankan aktiviti Mari Uji -Mengukur Isi Padu Kotak Lohong secara berkumpulan
dengan bimbingan guru.
 Isikan kubus berukuran 1 cm3 ke dalam kotak lohong A.
 Kira setiap kubus berukuran 1 cm3 yang dimasukkan sehingga memenuhi kotak lohong.
Aktiviti Utama  Catatkan keputusan seperti dalam Jadual A.
 Ulang langkah 1 hingga 3 menggunakan kotak lohong B dan C.
 Soalan:
o Kotak lohong yang manakah menggunakan paling banyak kubus 1 cm3 ?
o Jika sebanyak 90 kubus 1 cm3 diperlukan untuk memenuhi kotak lohong,
berapakah isi padu kotak lohong tersebut?
o Bagaimanakah cara mengukur isi padu ruang kotak lohong?
7. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Buku Aktiviti:
Halaman 57)
8. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Pengukuran


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Pengukuran luas dan isi padu 6.1.5 Mengukur isi padu cecair menggunakan alat dan
teknik yang betul.
6.1.7 Menjelaskan pemerhatian tentang pengukuran luas
dan isi padu melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
secara kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengukur isi padu cecair menggunakan alat dan teknik yang betul.....
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Mengukur Isi Padu Cecair (Buku Teks: Halaman 88-89)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran mengukur isi padu cecair menggunakan alat dan
teknik yang betul.
 Apakah alat yang sesuai untuk mengukur isi padu cecair?
Mari Uji: Mengukur Isi Padu Air Berwarna (Buku Teks: Halaman 90)
5. Murid menjalankan aktiviti Mari Uji: Mengukur Isi Padu Air Berwarna secara berkumpulan
dengan bimbingan guru.
 Setiap kumpulan perlu menyediakan kad jawapan seperti contoh di atas.
Aktiviti Utama  Bergerak ke setiap stesen, catatkan bacaan isi padu air berwarna dan lakarkan pada
kad jawapan.
 Setelah selesai menjalankan aktiviti di semua stesen, bincangkan jawapan berdasarkan
kad jawapan.
 Soalan:
o Adakah paras air berwarna yang ditandakan pada kad jawapan kamu berbeza
dengan kumpulan lain? Mengapa?
6. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Buku Aktiviti:
Halaman 58 - 60)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Pengukuran


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Pengukuran luas dan isi padu 6.1.6 Menyelesaikan masalah untuk menentukan isi padu
pepejal tidak sekata melalui kaedah sesaran air.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyelesaikan masalah untuk menganggar luas permukaan tidak sekata.....
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Mengaku Isi Padu Cecair (Buku Teks: Halaman 91)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menyelesaikan masalah untuk menentukan isi
padu pepejal tidak sekata melalui kaedah sesaran air.
 Bagaimanakah isi padu pepejal yang tidak sekata ditentukan?
Mari Uji – Menentukan Isi Padu Pepejal Tidak Sekata (Buku Teks: Halaman 92)
5. Murid menjalankan aktiviti Mari Uji – Menentukan Isi Padu Pepejal Tidak Sekata secara
berpasangan dengan bimbingan guru
 Isikan 30 mℓ air ke dalam silinder penyukat. Rekodkan bacaan isi padunya dalam
Jadual A.
Aktiviti Utama
 Ikatkan kunci dengan benang, kemudian masukkan ke dalam silinder penyukat tadi.
 Perhatikan perubahan aras air dalam silinder penyukat. Rekodkan bacaan isi padunya
dalam Jadual A.
 Ulang langkah 1 hingga 3 menggunakan mangga dan pemadam.
 Soalan:
o Apakah kaedah yang boleh digunakan untuk menentukan isi padu pepejal tidak
sekata?
6. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti:
Halaman 61 - 62)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman. (Mari Jawab - Buku Teks:
Halaman 94)
Aktiviti Penutup
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

You might also like