You are on page 1of 10

PRIPREMA ZA ČAS BROJ 25

Predmet: engleski jezik Razred: 6.


Nastavna tema/oblast: Unit 3 – The past
Unit 3, Speaking-Your weekend (Describing past events and giving opinions on them) &Writing – A special event
Nastavna jedinica:
(Writing about past events using sequencing words – First, After that, Then…
Tip časa: utvrđivanje
Cilj časa: Obnavljanje i uvežbavanje jezičkih znanja koja se odnose na opisivanje događaja iz prošlosti.
Učenik će biti u stanju da:
- razume jednostavniji dijalog u kom se opisuju isukstva iz prošlosti;
- razmeni mišljenje o iskustvu iz prošlosti;
Očekivani ishodi na kraju časa:
- u nekoliko vezanih iskaza opiše najznačaniji događaj iz prošlosti koristeći linking words showing sequence
kao što su first, after that, then i finally;
- razume i opiše sličnosti i razlike u načinu razonode između vršnjaka u ciljnoj kulturi i kod nas.
Kombinovano: razgovor, objašnjenje, čitanje i dopunjavanje rečenica odgovarajućim (ponuđenim) rečima ili
Nastavne metode:
frazama, igranje uloga
Oblici rada: frontalni, individualni, rad u paru
Udžbenik, radna sveska, CD, kartice za igranje uloga (date su u prilogu uz pripremu)+ oprema za korišćenje CPT kao
Nastavna sredstva:
opcija
Međupredmetne kompetencije: učenje, komunikacija, saradnja, odgovoran odnos u demokratskom društvu
Međupredmetno povezivanje: srpski jezik i književnost (opisivanje prošlosti), Građansko vaspitanje (primerena komunikacija)
Ključni pojmovi: How was? What was (it) like? brilliant, bad, great, first, after that, then, finally
MOGUĆI TOK ČASA

Planirane aktivnosti nastavnika Planirane aktivnosti učenika


Uvodni deo časa Provera domaćeg zadatka:
(5 minuta) Nastavnik poziva učenike da čitaju rešenja naglas i zapisuje ih na tabli. Po Učenici čitaju rešenja, upoređuju svoje
potrebi daje dodatna objašnjenja. odgovore sa onima koje nastavnik
zapisuje, ipsravljaju greške i traže
dodatna objašnjenja.
Nekoliko učenika čita rečenice iz
zadatka 4.
Glavni deo časa Uvodni razgovor i formulisanje cilja časa:
(30 minuta) Nastavnik piše sledeća pitanja na tabli, poziva učenike da ih prodiskutuju u Učenici slušaju pitanja nastavnika,
paru, a zatim na njih odgovore: odgovaraju na njih i formulišu cilj časa:
1 Think of three things you did last weekend. Did you have fun? We are going to talk about making
2 What happened first, what happened next and what happened in the plans and reporting survey results.
end?
Na kraju postavlja pitanje koje direktno vodi ka formulisanju cilja časa –
What are we going to talk about today? Zapisuje ga na tabli.
Udžbenik, strana 34
Exercise 1
Describing a weekend. Učenici čitaju dijalog u sebi, rešavaju
Nastavnik poziva učenike da pročitaju dijalog u sebi, proverava da li zadatak u paru, slušaju audio zapis i
razumeju o čemu se radi i po potrebi daje objašnjenja. Daje uputstvo da u proveravaju odgovore. Na kraju rade
rečenicama zaokruže jednu od dve ponuđene reči u paru, zatim pušta proveru sa nastavnikom.
audio zapis kako bi učenici proverili svoja rešenja. Na kraju radi proveru, Pošto završe, odgovaraju na pitanja
frontalno. Pošto završi proveru, pozove učenike da odgovore na sledeća nastavnika.
pitanja i podstiče ih da daju opširnije odgovore:
1 What did Mark do?
2 Did Sarah have a good weekend?
Rešenje: 1 How 2 ago 3 do 4 brilliant 5 friends 6 was
Odgovori na pitanja: 1 Mark played football and got a haircut. He met
some friends for a pcinic on Sunday. 2 Sarah’s weekend wasn’t brilliant.
She stayed at her friend Jenny’s house, but Jenny was sick so she didn’t
sleep much and was too tired to do anything on Sunday.
Exercise 2
Learning and practising key phrases.
Nastavnik čita instrukciju naglas i naglašava učenicima da pokušaju da Učenici slušaju uputstvo nastavnika
dopune započete rečenice po sećanju. Daje im uputstvo da zadatak urade rešavaju zadatak individualno,
individulano i da uporede odgovore sa svojim parom. Dok učenici rade, upoređuju odgovore sa svojim parom,
obilazi ih, prati i po potrebi pomaže. Pošto ga urade, pušta audio zapis po potrebi traže pomoć. Slušaju audio
kako bi učenici proverili svoja rešenja. Na kraju radi proveru, frontalno. zapis i proveravaju rešenja. Na kraju
Rešenje: 1 your weekend 2 bad 3 do you 4 great 5 cool 6 was 7 proveravaju rešenja sa nastavnikom.
brilliant 8 like 9 fun
Exercise 3 (Modifikovan je u odnosu na ono što je ponuđeno u TB).
Asking for and giving opinion on past events. (Guided speaking)
Nastavnik podeli učenicima kartice za igranje uloga (po jednu na dva Učenici slušaju uputstvo nastavnika,
učenika). Objašnjava zadatak, po potrebi demonstrira. Obilazi i prati rad uvežbavaju dijaloški model u paru i
učenika, obraća pažnju na izgovor reči, ritam i intonaciju pitanja i izvode dijaloge pred odeljenjem.
odgovora. Pomaže. Na kraju poziva nekoliko parova da izvedu dijalog pred
odeljenjem.
*Zadatak 4 se ne radi.
Exercise 5 (USE IT!)
Describing past events. (Role play - personlisation) Učenici slušaju uputstvo nastavnika,
Nastavnik čita instrukciju naglas i usmerava pažnju učenika na sadržaj uvežbavaju dijaloški model u paru, traže
boksova u kojima se dati opisi informacija koje, za početak, treba da pomoć i izvode dijaloge pred
razmene. Daje dodatna objašnjenja i naglašava učenicima da koriste odeljenjem.
ključne fraze i dijalog iz prvog zadatka. Demonstrira dijaloški model sa
jednim učenikom. Daje znak (GO) da učenici krenu, kao i znak (SWAP) da
zamene uloge. Obilazi i prati rad učenika, obraća pažnju na izbor reči i
fraza, na naglasak, ritam i intonaciju pitanja i odgovora. Pomaže. Na kraju
poziva nekoliko parova da izvedu dijaloge pred odeljenjem.
Udžbenik, strana 35
Exercise 1 Učenici slušaju uputstvo nastavnika,
Reading about a memorable event. čitaju tekst u sebi, odgovaraju na pitanja
Nastavnik pročita instrukciju, poziva učenike da pročitaju tekst u sebi, u zadatku individualno, upoređuju
odgovore na pitanja u zadatku individualno i uporede odgovore sa svojim odgovore sa svojim parom, proveravaju
parom. Pošto završe, radi proveru frontalno. zadatak sa nastavnikom.
Odgovor: They had a party because Jack’s sister and her boyfriend decided
to get married. The dog didn’r enjoy the party.
Exercise 2
Learnig phrases to do with describing an event. Učenici čitaju ključne fraze prvo u sebi
Nastavnik poziva učenike da pročitaju ključne fraze, najpre u sebi, zatim zatim naglas, rešavaju zadatak u paru i
naglas (svaku frazu drugi učenik). Pročita instrukciju i objasni da urade proveravaju rešenja sa nastavnikom.
zadatak u paru. Pošto završe, radi proveru frontalno.
Rešenje: 1 last July 2 twenty 3 We all 4 evening
Exercise 3
Searching for and learning sequencing words. Prozvani učenik čita instrukciju naglas.
Nastavnik prozove jednog učenika da pročita instrukciju naglas. Objašnjava Učenici pronalaze i prepisuju tražene
učenicima da pronađu rečenice u kojima se nalaze tražene reči, da ih rečenice u svesku, i podvlače date
prepišu u svesku i podvuku date reči. Radi proveru frontalno (zapisuje veznike. Učestvuju u proveri sa
rečenice na tabli). Nakon toga podstiče učenike da na osnovu primera nastavnikom. Nakon toga odgovaraju na
sami zaključe čemu ove reči služe (To make it clear in what order things pitanja nastavnika i izvlače zaključke o
happened). mestu datih veznika u rečenici.
Odgovori se nalaze u izgledu table.
*Zadatak 4 se ne radi.
Exercise 5 (USE IT!)
Writing guide
Nastavnik prođe sa učenicima kroz Writing guide korak po korak. Daje Učenici prate nastavnika, postavljaju
objašnjenja na maternjem jeziku tamo gde je to potrebno. Podstiče pitanja, usmeno formulišu opise uz
Završni deo časa
učenike da usmeno formulišu opise uz pomoć datih reči. pomoć datih reči.
(10 minuta)
Domaći zadatak: radna sveska, svi zadaci + napisati sastav o
nezaboravnom iskustvu iz prošlosti na papiru, po smernicama koje su date
u udžbeniku, a koje je nastavnik objasnio na ovom času.
- praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti;
Način provere ostvarenosti - provera tačnosti rešenja zadataka;
ishoda - praćenje uspešnosti učenika u komunikativnim aktivnostima (zadaci 3 i 5 na strani 34 i zadatak 5 na
strani 35).
OKVIR ZA PREISPITIVANJE
OSTVARENOG ČASA:
Da li mi je adekvatan izbor
načina provere ostvarenosti
ishoda?
Da li sam planirao/-la
adekvatne aktivnosti
učenika?
Da li je bilo
odstupanja/poteškoća
prilikom ostvarivanja
planiranog?
Šta bih promenio/-la?
PRIKAZ MULTIMEDIJALNIH SADRŽAJA NASTAVNE JEDINICE

Radna sveska, strana 27 (provera


domaćeg zadatka)
Nastavnik klikom na opciju
Marking options, pa Show
answers pokazuje rešenja.
Učenici upoređuju svoje
odgovore, ispravljaju greške i traže
dodatna objašnjenja. Kod zadatka
4, nekoliko učenika pročita svoje
odgovore.
Strana34
Exercise 1
Nastavnik klikom na opciju Focus
markira i uveća zadatak. Klikom na
zvučnik pušta audio zapis,
odnosno klikom na play pušta
video zapis Speaking dialogue.
Učenici slušaju audio zapis/gledaju
video zapis i proveravaju
odgovore. Pošto završe, nastavnik
klikom na Marking options, pa
Show answers pokazuje rešenja.
Exercise 2
Postupak je isti kao u Exercise 1.
Exercise 3
Umesto da deli kartice, nastavnik
klikne na žuti kružić u zadataku 2 i
otvori karticu na ekranu.
Exercise 5
Nastavnik klikom na opciju Focus
markira i uveća zadatak.
Strana 35
Exercises 1, 2 and 3
Nastavnik klikom na opciju Focus
markira i uveća zadatak, klikom na
Marking options, pa Show
answers pokazuje rešenja.
Exercise 5
Nastavnik klikom na opciju Focus
markira i uveća zadatak.
IZGLED TABLE

SPEAKING&WRITING: Your weekend&Special event U ovom delu table se pišu rešenja za


domaći zadatak kao i ideje učenika tokom
Aim: Describing past events and giving opinion on them. razgovora.

1 Think of three things you did last weekend. Did you have fun?
2 What happened first, what happened next and what happened in the end?

Linking words

First, my mum and I went shopping for food and drink.


After that we cooked potatoes and burgers.
Then Dad started the firework display.
Finally, at about seven o’clock, everyone went home.
Prilog: kartice za igranje uloga

You might also like