You are on page 1of 5

Instituția Publică Liceul Teoretic Visoca

Proiect Didactic
Dezvoltarea personală
clasa a VI-a
Profesor :Berladean Eugenia
Subiectul:Garanția calității vieții prin învățare.

Competențe:2,1;2.2;2.3.

Obiective:

1. Să aducă argumente în descoperirea subiectului orei;


2. Să descopere câmpul asociativ al cuvântului,,școală,,;
3. Să fie politicos,tolerant în relațiile cu cei din jur,lucrând în grup.

Strategii didactice:

a) Metode și procedee:argumentarea;mesajul oral,ciorchinele,clusteringul,litera în traseu,puzzle,cap în cap,versul și


cuvântul rătăcit,scrierea liberă,GPP,conversația dirijată.
b) Mijloace de instruire:puzzle,poster,cariocă,anexe,fișe,alfabetul cifrat.
c) Forme de organizare:activități frontale ,în grup.

Dimersul didactic

Secvențele Obiectivele Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Timp Metode,


lecției Procedee,
Forme de
lucru
Evocarea 1 1.Determinați tema următoarelor versuri. Citesc versurile de pe fișe, 3
(Fiecare echipă primește câte o fișă cu o determinând tema lor. Lectura
strofă dintr-o poezie.Învățătorul acroșează Lucrul în
pe tablă fișa cu grup
cuvântul ,,Școala”,începând să alcătuiască Ciorchinele
ciorchinele.)

Răspunsuri posibile: 2
 Ce reprezintă pentru voi școala? Împărăția cunoștințelor;a doua
casă;locul unde ne
împrietenim,învățăm;etc.
Realizarea
sensului 2
2.Alcătuiți câmpul asociativ al 4 Clusteringul
limbă
cuvântului,,Școală” Activitatea
(Se acroșează fișele și se scriu pe poster muncă carte frontală
cuvintele propuse ) Școala

prietenie învățătură
3
7
3.Activitatea pentru lucrul în cooperare. Cine are-o carte în mână, Lucrul în
Grupul I.Descoperiți versurile cu ajutorul Trebuie să umble drept, echipă
alfabetului cifrat. Să fie bun cu alții Alfabetul
 Cum înțelegeți versurile ?(fișa cu Doar atunci e înțelept. cifrat
versurile descoperite se acroșează
în dreptul cuvântului carte din
ciorchine )
Comoara de preț a omului e Litera în
Grupul II.Explicați următorul munca. traseu
citat,descoperindu-l din traseu.
 Scrieți și alte proverbe la tema
dată.
Versul
Ce voi fi în viață,cine știe? rătăcit
Vreau prieteni mulți să am !
Grupul III.Aranjați versurile, obținând o
Să fiu om de omenie,
strofă din poezie.(Elevii primesc 4 fișe cu
Cu respect de grai și neam.
câte un vers.Ordonându-le logic ,vor
Proverb:Omul fără prieteni e ca
3 obține strofa poeziei)
 De ce avem nevoie de prieteni? pasărea fără aripi.
 Dați exemple de proverbe despre Cuvântul
prietenie . rătăcit
3 Copile ,învață oricât de mic ești,că
Grupul IV.Aranjați fișele cu binele prin carte îl primești. 8
cuvinte(îmbinări de cuvinte)pentru a
obține un enunț.
 Explicați sensul enunțului. Activitate în
Îndemnuri ,comori grup
4.Activitate în grup . spirituale,cunoștințe,...
Grupul I.Ce dobândim din cărți?
Buneii,colegii,învățătorii,părinții,...

Grupul II.Cine sunt prietenii voștri? Cartea,televiziunea,presa,


9
1 computerul,radioul,...
Grupul III.Numiți sursele din care primim
învățătură. Ajutăm părinții,pregătim temele Scrierea
pentru acasa,ne jucăm,... liberă
Grupul IV.Indicați ocupațiile zilnice ale
voastre.
Timp de 3 minute fiecare elev își
face notițe.
5.Scrieți avantajele lecturii.Selectați ideile GPP
asemănătoare ,lucrând în perechi timp de
3 minute.
Discută și fixează ideile comune.

 Discutați în grup ,fixând ideile


asemănătoare (3 min). 2
Reflecția (Se acroșează posterele echipelor,ideile
comune se subliniază)
Mesajul oral
 Citiți fișa ,,Avantajele lecturii”.
1 (Fiecare echipă primește o fișă 3
suplimentară cu textul,, Avantajele
lecturii”).
Argumenta-
Tema pe rea
acasă
Locul copilului este în școală ,iar munca lui
e învățătura .Datoria fiecaruia dintre noi Argumentează explicația efectuată.
este să citim cât mai mult,deoarece
acesta este modul prin care putem obține
un loc în viață.Cititul este calea de a scăpa
de ignoranță și drumul către realizări.
 Explicați următorul enunț:,,Lada de Eseu de 0,5 pagină,,Atitudinea față
zestre a omenirii este biblioteca de manuale ca sursă de învățare”.
publică sau librăria”

You might also like