Professional Documents
Culture Documents
ПЕДАГОГИКА Ustudy 2022
ПЕДАГОГИКА Ustudy 2022
ПЕДАГОГИКА
2022
Педагогика, Методика оқыту әдістемесі
КЕСТЕ БОЙЫНША
1 "Ақпаратты тарату жəне мəселелерді шешу
мақсатында ой бөлісу" сипаттамасына тəн талқылау
білімді игеру үлгісі (Александр)
2 "Бастаған істі аяғына дейін жеткіз, өз
əрекетіңді жоспарла" ережесі қай принципке жүйелілік
жатады
3 "Жаңа педагогика" тəсілдемесінің аясында
ақпараттық – коммуникациялық сайтта ақпаратты
технологияларды қолдану барысында жариялайды
оқушылар
4 "Жаңа педагогика" тəсілдемесінің аясында
ақпараттық – коммуникациялық электронды поштаны
технологияларды қолдану барысында қолданады
оқушылар
5 "Жеңілден ауырға, белгіліден белгісізге, бірізділік пен
қарапайымнан күрделіге" деген ереже жүйелілік
қандай принципке жатады
"Көпіршелер" деп саналу үшін оқыту мен Оқуш-ға өз бетінше
6 оқуда қарастырылатын жағдайдың бірі орындай
алмайтын
тапсырманы
орындауға мүмкіндік
беру
7 "Оңайдан қиынға" ережесі қай принципке түсініктілік
жатады
8 «Жаңа педагогика» тəсілдемесінің аясында электронды
ақпараттық-коммуникациялық тасығышқа
технологияларды қолдану барысында ақпаратты сақтайды.
оқушылар
9 «Мұғалім сабақта білім əліменіе терезе
ашып қана қоймай, өзіне де көрсетеді, оқуш В.А.Сухомлинский
алдында өзінің рухани əлемін, рухани
байлығын ашады»
10 «Мұғалімдерге ең тамаша міндет жүктелген, Я.А.Коменский
Күн астында одақ тұрған ешнарсе жоқ» деп
жазған
Lesson study кезеңдерінің бірі - Зерделенген
11 "Қатысушылардың өткізілген сабақ мəселелерді негізге
бойынша оқушылардың оқу үдерісіне ала отырып, келесі
қатысты барлық нəтижелерін жүйелеп, Lesson Study-ді
талдауы". Осыдан кейінгі кезең жоспарлау
12 Авторитарлы тəрбие, либералды тəрбие, өзара қарым -
демократиялық тəрбие, еркін тəрбие. Қандай қатынас стилі
белгілер бойынша жіктелген бойынша
13 Адам тəжірибесінің толық тізімі алғаш эпизодты
сақталатын жады түрі
14 Адамгершілік тəрбиесі Жалпыадамзаттық
құнд.игеру
15 Адамгершілік тəрбиесінің міндеттері Адамдарға құрмет
сезімін дамыту
16 Адамгершілік, еңбек, ақыл - ой, физикалық тəрбиенің бағыты
тəрбие - бұл
17 Адамзаттың жинақтаған тəжірибесі, заттар
мен құбылыстарды, табиғат пен қоғам білім
заңдарын тану нəтижесі
18 Адамның ғылыми фактілерді, ұғымдарды,
ережелерді, заңдарды, қағидаларды түсінуі, білім
есінде сақтауы жəне қайта жаң,ыртуы ол
оқу жəне талқылау
19 АКТ қолдануда "көрсету" оқыту аспектісін мақсатында
қолданудың мысалы оқушылардың
жұмыстарды
алмастыруы
20 Александердің зерттеуіне сəйкес диалогтың үнемі қайталап отыру
бес үлгісіндегі механикалық есте сақтау арқылы
фактілерді, ойларды
жаттау
21 Ата - анасынан ұрпақтарына қандай да бір тұқым қуалаушылық
белгілердің, ерекшеліктердің берілуі
22 Аударма жасау, интерпретация,
экстраполяцияны қамтитын Блум Түсіну
таксономиясының кезеңі
23 Б.Скиннер көзқарасы бойынша, адамдардың
лайықты істері үшін ынталандару, лайықсыз оперантты шарттылы
қылықтарын елемеу немесе жаза қолдану
24 Бағалау арқылы оқуды жақсарту үшін оқушылардың өзін –
енгізілуі тиіс бес түйінді фактордың бірі өзі бағалауға
қатыстырылуы
25 Бағалау мақсатында жүргізілген қадағалау алынған
нəтижелерінің интерпретациясы мəліметтердің мəнін
анықтау
26 Бағалаудың барлық түрлеріне тəн үш Оқушының жауабын
сипаттама бар. "Интерпретация" критерийгесəйкестенд
сипаттамасына сəйкес мұғ. əрекеті іру
27 Бағалаудың барлық түрлеріне тəн үш оқушының сұраққа
сипаттама бар. "Қадағалау" сипаттамасына жауабын тыңдау
сəйкес мұғалімнің əрекеті
28 Бағалаудың барлық түрлеріне тəн үш оқушының жауабына
сипаттама бар. «Қорытынды» сəйкес шешім
сипаттамасына тəн мұғалім əрекетін қабылдау
көрсетіңіз
Бағалаудың қай түрінде бір оқушының
29
жетістіктерінің белгіленген нормаларымен оқуды бағалау
немесе бірдей жастағы оқушылар тобының
қол жеткізген деңгейімен ара - қатынасы
салыстырылған соң қорытынды жасалады
30 Балалар өздерінің сенім, біліміне сүйеніп,
пайымдау жасай алады деген түсінікке Оқушыға
негізделген оқыту ортасы бағдарланған
31 Балаларды сүйетін, жүрек қалауымен əрбір
педагогтың қол жетерлік тəрбие мен педагогикалық
оқытуда тұрақты жетілдіріп отыратын өнер шеберлік
32 Баланы өз ықтиярымен оқыту - бұл пед жаңашылдықтың
идеясы
33 Бейнелеу көрнекілігіне жатады макет
34 Белгілі бір жаңа енгізілімнің тиімділігіне жаңашылдық
баға беретіндей нақты критерий
35 Белгілі бір тапсырманы орындаудың алдын
ала игерілетін алгоримтдерін нақты репродуктивті
пайдалануға негізделген ойлаудың түрі
36 Берілген мысал сұрақ қоюдың қайсысына
тəн? Асқар, ережені жақсы айттыңыз. Енді сынақтан өткізу
мысал келтіре аласыз ба?
Білім алушы мұғалімнің басқаруынан жұмыстың
37 тəуелсіз болатын типті жүйенің сипатын құндылығын
көрсетіңіз айқындап, мақсатын,
орындалу ұзақтығын,
нəтижесін белгілейді
38 Білім беру мазмұны ғылыми білімдер,
іскерліктер мен
дағдылар жүйесі
39 Білім беру мазмұнын анықтайтын білім беру стандарты
нормативтік құжаттар
40 Білім берудегі инновациялық процестердің озық педагогикалық
педагогикалық маңызды проблемасы тəжірибені
зерттеу, жинақтау
жəне тарату
41 Білімді іс-əрекет негізінде қабылдап, оның
өмірмен жəне практикамен байланысын белсенділік
тереңдетуді талап ететін оқытудың
принципі
42 Білімнің педагогикалық аспектісі Оқуш-ға ғылымды
оңтайлы
түсіндіру тəсілі
43 Бірегей, жоғары сапалы жəне дана
нəтижелер шығатын тұлғаралық жəне шығармашылы
тұлғаішілік үдеріс
44 Бітіруші түлектерге ұлттық біріңгай тестілеу стандартты бақылау
өткізудегі бағалаудың мақсаты жəне орындау
45 Блум таксономиясына сəйкес жаңа үлгідегі
əртүрлі тəсілдермен элементтерді қиыстыру жинақтау
арқылы ақпаратты жүйелеу деңгейі
46 Бұл өлшемге тəн оқушыларда
"қызығушылықты арттыру үшін қиынырақ күрделілікке деген
ойын мен тапсырмаларға ұмтылу" сүйспеншілік
байқалады
47 Бұл үдеріс арқылы оқушылар түсіну,
бақылау, оқу тəжірибесіне қадағалау метатану
қабілетін дамытады
48 В.В.Давыдов бойынша оқу іс-əрекетінің теориялық сана мен
басты нəтижесі ойлау
49 Ғылыми - жаратылыс пəндері Физ-мат, химия,
биология
50 Ғылыми білімді игеру, арнайы жəне жалпы
білімділік іскерлік пен дағдыларды білімділік
қалыптастыру оқытудың қай функциясына
жатады
51 Ғылыми педтəжірибеге баға беруде инновацияның негізгі
басшылыққа алынатын жаңашылдық критерийлері
52 Дарынды жəне талантты балаларды
анықтауда жоспарлауға көп уақыт жұмсап, ойлау қабілетінің
бірақ жоспарды тез жүзеге асыра алуымен жылдамдығы
ерекшеленетін оқушының өлшемі
53 Дарынды жəне талантты балаларды олар өздерінің
анықтауды "өз білімін жетілдіру" өлшеміне оқуларын реттей
сəйкес келетін балаларда көрініс табатын алады
ерекшелік
54 Дарынды жəне талантты оқушылардың
білімін жетілдіру бойынша қызметтің жалпы зерттеу
бірінші кезеңі (Ренцулли мен Райс) жаттығулары
55 Дарынды жəне талантты оқушылардың
ынталандыруға қатысты сипаттамасын өзін-өзі сынайды,
көрсетіңіз бағалай алады
56 Дарынды, талантты балаларды тексеру
парағы бойынша "Оқуда жəне икемділік
проблемаларды шешуде балама шешімдерді
көріп, қабылдай алады" деп анықталған
өлшем
57 Дəйектілікті дамытуда АКТ қолдану жəне Талдау жəне бағалау
оқыту аспектісінің мысалы
58 Дж.Флейвелл бойынша, оқушыға білмеген
тапсырманы орындауға кеңес өнімділік
берілмегендіктен, оқушының қабілеті жетіп тапшылығы
тұрса да, тапсырманы орындай алмауы
59 Дидактиканың нақты түсініктері сабақ беру, оқыту,
білім беру, оқу
60 Ең үздік оқушыларды анықтайтын тапсырманы
өлшемдерінің ішінен икемділік орындауда балама
сипаттамасына сəйкес келетінін көрсетіңіз шешімдерді көріп,
қабылдай алады
Ең үздік оқушыларды анықтауға мəселені шешу
61 көмектесетін сипаттамалар ішінен
"ақпаратты толықтырып, олардың
қайшылықтарын анықтай алатын жəне оның
мəніне тез жететін" өлшем
62 Ең үздік оқушыларды анықтаудағы "өз Олар өздерінің
білімін жетілдіру" сенімді өлшемнің оқуларын реттей
сипаттамасы алады
63 Ең үздік оқушыларды анықтаудағы басқаларға қарағанда
икемділік сенімді өлшемнің сипаттамасы ойлау
қабілеттері жақсы
ұйымд-н
64 Есте сақтайтын ақпаратты танымал орын əдісі
жерлермен байланыстырып елестетуге
негізделген əдіс
65 Əр сабаққа дайындалу үшін ең алдымен
оның мақсатын анықтауды талап ететін мақсаттылық
принцип
66 Əрқайсысында анықталған тапсырмаларды
шешетін əртүрлі жəне қайталанатын жаттығу
істердің көмегімен оқуш-ң оқу іс - əрекетін
басқару əдісі
67 Əрқашанда пайымдау, қорыту жəне түсіндіру
дəлелдеуді талап ететін оқыту əдісі
68 Жағымсыз істердің алдын алатын, өзінің
жəне басқалардың алдында кінəлі сезінуге жазалау
шақыратын əдіс
Жазалау əдісі келеңсіз қылықтарды
69 шектеп, тежеу үшін
қолданылатын
педагогикалық
ықпал
70 Жазалау əдістерін таңдауда ескеретін оқушының жасы
жағдайлар
71 Жаңа білімдерді, əдістерді жəне ережелерді
түрлі нұсқада пайдалану Блум қолдану
таксономисының қай қадамына сəйкес
72 жаңа оқулықтың пəнді оқытудағы
тиімділігін тəжірибе жүзінде сынақтан бағдарлама мазмұнын
өткізудегі бағалау мақсаты бақылау
өз нəтижесін
73 Жарыс əдісі басқалармен
салыстыра
отырып, тұлға
қасиеттерін
қалыптастыру жəне
бекіту
74 Жаттап алынған білімді тексеруге арналған төмен дəрежелі
сұрақ
75 Жеке адамның қалыптасуындағы жетекші отбасы
фактор
76 Жеке балаға, сондай-ақ тұтас ұжымға
тəрбиелік əсер етуге таңдаған əдістемелерді педагогикалық
жүзеге асрыатын білім, шеберлік, технология
дағдылардың жиынтығы
77 Жеке тəжірибенің дамуы, басқалар жасаған
тəжірибені жəне ғылыми басылымдарды мектепті жаңарту
меңгеру, қателер мен сынақтар əдісі, жолдары
эксперимент
78 Жеке тəжір-ң қағид-ы, жалпы ережелер, ой
мен ойлау, оқиға мен кейбір жағдайлар семантикалы
туралы еске алудың бір бөлігін
айқындайтын жады түрі
79 Жеке тұлғаны дамыту, базалық мəдениетін
қалыптастыруда негізгі құрал болып білім беру
табылады
Жекелеп оқыту оқушылардың дербес
80 ерекш-н
ескере отырып оқыту
процесін
ұйымдастыру
81 Жетекші іс-əрекеті ойын болып табылатын мектепке дейінгі жас
жастық даму кезеңі
82 Жинақталған мəліметтерді талдау, саралау,
жинақтау жəне бағалау сияқты динамикалық жұмыс
үдерістер жүретін жады түрі
83 Жорамалдарды растау, тексеру үшін
тестілеу жəне растау
деректерді жинау АКТ қолдану мен оқыту
аспектісінің мысалы болып табылады
Зерттеу тəжірибелеріне сүйене отырып, жаңашылдық,
84 педагогикалық жаңалықтардың мынадай оптималдық, жоғары
критерийлері жиынтығын анықтауға болады нəтижелілік,
тəжірибеде
шығарм-пен қолдану
мүмкіндігі
85 Зерттеушілік əңгіме жүргізу кезінде айтқандарын
оқушылардың əрекеті дəлелдейді
86 Идея қайталанады жəне жасалады, бірақ кумулятивтік əңгіме
үнемі мұқият бағалана бермейтін əңгіме түрі
Инновациялық білім беру үдерісінің пед тəжірибені
87 негізінде педагогиканың басты мəселесі зерттеу жəне
психология мен
педагогика
ғылымының
жетістіктерін
тəжірибеге жеткізу
мұғалімдердің
даралығын жетілдіру,
88 оларға кəсіби іс –
əрекет аумағында
Инновациялық педагогикалық жаңашылдық
технологиялар тұрғысынан
шығармашылықпен
жұмыс істеуге
мүмкіндік беретін
арнайы білім, білік
жəне дағдның
көмегімен меңгеру
арқылы мұғалім
шеберлігін
қалыптастыру
Инновациялық процестердің маңызды Пед-псих-қ
89 проблемасы ол ғылымдардың
жетістігін практикаға
енгізу
90 Іс - əрекеттер арқылы дамитын білімді рəсімдік
сақтау жадысы
91 Іс - əрекетті зерттеу тəсіліндегі басты үрдіс сабақты зерттеу
92 Іс - əрекетті зерттеуді жүзеге асыру міндеттеме алу
айналымының бірінші қадамының мазмұны
93 Іс-əрекеттегі зерттеу үдерісіне оқушының оқу
ықпалдастыру нəтижесі тəжірибесін
жақсартады
94 Компьютерлік бағдарламалауда құжаттарды технологиялық білім
ашу жəне мұрағаттау үдерістерін білуді
қамтитын білім саласы
95 Көру (визуальды), есту (аудиалды)
құралдары арқылы оқушылардың сезім көрнекілік
мүшелеріне əсер ететін оқыту принципі
96 Курс тарауы аяқталғаннан кейін
оқушылардың өз бетімен орындайтын практикумдар
лабораториялық жұмысының кешендісі
97 Қазақ балаларын оқыту, оларға білім беру Ы.Алтынсарин
мəселелерін көтерген кім
98 Қайта тəрбиелеу адамның қандай жағымсыз
қасиеттерін жоюдан басталады
99 Қалай жүгіру, шанышқыны қолдану,
қаламмен жазу туралы білімімізді сақтауға рəсімдік
жауап беретін жады түрі
100Қоғамдық түрдегі тəрбие принципінің азаматты тəрбиелеу
талаптары
101Қолдану ерекшелігі мен орнына байланысты Техн-қ,
жаңалық енгізудің түрлері əдістемелік,ұйым-лық
102Құқықтық тəрбие негізі отбасы
103Құқықтық тəрбие нəтижелілігінің басты құқықтық сананы
көрсеткіші болып табылады қал-у деңгейі
104Қызығушылықты арттыру үшін қиынырақ күрделілікке деген
ойын мен тапсырмаларға ұмтылатын сүйіспеншілік
оқушыға тəн өлшем
105Л.С.Выготский зерттеулерінің теориялық мəдени-тарихи даму
атауы теориясы
Л.Шульман құзырлы мұғалімге тəн үш Оқуш-ң білімін
106 белгіні көрсеткен. Соның бірі болып бағалау,Ынтал-у, саб
табылатын оқытудың тəжірибелік жоспарлау əдіст-н
дағдыларының сипаттамасы меңгеруі
107Латын тілінен аударғанда "бағалау" термині "білім алу"
108М.Чиксентмихайдың "Өзіндік мақсат"
сызбасы бойынша дағдысы жоғары оқушыға зерігу
төмен міндет қоюдың нəтижесі
109Мақсатты аудитория сипаты мен бағалау Педагогикалық білім
стратегияларын білуді қамтитын білім
саласы
110Мектеп бітіруші түлектерге мемлекеттік стандартты бақылау
емтихан өткізудегі бағалаудың мақсаты жəне орындау
Мектеп жағдайында пайдаланып, арнайы лабораториялық
111 құралдармен жабдықталған кабинеттерде жұмыс
мұғалімнің басшылығымен оқушылардың
табиғи құбылыстарды, заттарды зерттеуін
қамтитын оқыту əдісі
112Мектеп шеберханасында, оқу-тəжірибе
участігінде, оқушылардың өндірістік бриг- практикалық
да оқытуды іске асыруға бағытталған оқыту жұмыстар
əдісі
113Мектептен жəне сыныптан тыс тəрбие сабақ кестесін жасау
жұмыстарын ұйымдастырушының міндетіне
жатпайды
11 Мемлекет саясатының өзекті мəселелерінің халыққа білім беру
4 бірі ісін жетілдіру
11 Меңгерген білім мен өмірлік тəжірибе
5 негізінде тез, нақты, саналы орындалатын білік
практикалық жəне теориялық іс-əрекетке
даярлық
11 Метатануды өлшеудің екінші өлшемі тапсырмаға
6 бағытталған
11 Мұғалім басты тұлға болу үшін оған педагогикалық əдеп
7 қойылатын талаптар жəне ұстаздық
шеберлік
11 Мұғалім іс-əрекетінің нəтижелілігі Тиімділігімен
8 анықталады
11 Мұғалім қызметіндегі оң нəтижелердің
9 барынша тұрақтылығын білдіретін нəтижелілілк
педагогикалық инновацияның критерийі
12 Мұғалім қызметіндегі сындырлы оқыту Оқушылардың
0 теориясына сəйкес маңызды сабақты қабылдау
басымдықтардың бірі ерекшеліктерін түсіну
психологиялық-
12 педагогикалық
1 Мұғалім қызметінің инновациялық зерттеулердің
бағыттылығы
нəтижесін
педагогикалық
қызметтің
тəжірибесіне ендіру
Мұғалім өз пəнінен оқушының тұлғасын
12 қалыптастыру құралына, өзін - өзі іс-əрекет пен мінез
2 тəрбиелеу,өзін-өзі дамыту жəне өздігінен құлықты жүйелік-
білім алу құралдарына айналдыра алатын модельдеуші деңгей
білімдік деңгей
12 Мұғалім педагогикалық іс-əрекет құралдары пайымдаушы-
3 мен тəсілдерін пайдалануда ескішілдік əдісқойлық стильі
танытатын стиль
Мұғалім сабақты жоспарлауды əрбір жеке сабақтың
12 тақырыптық
4 жоспарға сəйкестігін
нақтылаудан
бастауды
12 Мұғалім тəжірибесі аймағында білімді
5 жетілдіруге бағытталған сабақты зерттеу
ынтымақтастықтағы педагогикалық тəсіл
12 Мұғалімге ағымдағы сабақты талдауға жəне Оқушының оқу
6 қадағалауға негіз болатын педагогикалық материалын меңгеру
іскерлік тереңдігін байқау
өзінің сабақты
12 Мұғалімге ағымдағы сабақты талдауға жəне түсіндіруі мен қойған
7 қадағалауға негіз болатын педагогикалық сұрақтарына
іскерлік оқушылардың
жауабын
реакцияларын
қабылдау
12 Мұғалімге ағымдағы сабақты талдауға жəне балалардың
8 қадағалауға негіз болатын педагогикалық психофизикалық
іскерлік күйлерін байқау
12 Мұғалімге ағымдағы сабақты талдауға жəне оқушының жеке дара
9 қадағалауға негіз болатын педагогикалық бейімділіктері
іскерлік мен қабілеттерін
байқау
13 Мұғалімге ағымдағы сабақты талдауға жəне оқушының
0 қадағалауға негіз болатын педагогикалық материалды түсінуін,
іскерлік жұмыс қарқынын
байқау
13 Мұғалімге ағымдағы сабақты талдауға жəне сабақ барысында
1 қадағалауға негіз болатын педагогикалық өзінің мінез – құлқы
іскерлік мен сөйлеуін
қадағалау
13 Мұғалімдердің белгілі бір тəсілді қалай сабақты зерттеу
2 дамытуға болатындығын анықтау
мақсатында оқушылардың оқу үдерісін
зерделеуі
13 Мұғалімнің инновациялық іс - əрекеті озық педагогикалық
3 тəжір-ді оқу - тəрбие
үрдісіне енгізу
13 Мұғалімнің қандай жоспарында сынып жетекшісінің
4 оқушылардың əртүрлі сыныптан тыс іс- тəрбие жұмыс
əрекеттері жəне басқа іс-шаралар жоспарында
көрсетіледі
13 Мұғалімнің озық педагогикалық логикасы, əдісі, тəсілі
5 тəжірибесінің жай тəжірибеден жағынан ерекше
артықшылығы тиімді нəтиже береді
13 Мұғалімнің сабаққа дайындығының бірінші сабақтарды тақырып
6 кезеңі бойынша
жоспарлау
13 Мұғалімнің субъект, пəн жүргізуші, əдіскер,
7 зерттеуші, оқушылардың іс-əрекетін кəсіби педагогикалық
ұйымдастырушы ретінде қарастырылуы позициялар
13 Н.Мерсер балалардың сыныпта талқылау ұсыныстар сын
8 кезінде өз сөздерін дəйектеуінің үш түрін тұрғысынан ойлау
анықтаған. Соның ішінде зерттеушілік арқылы жалғасады
əңгіме сипаттамасын көрсетіңіз
13 Н.Мерсер зерттеуіне сəйкес, қатысушылар
9 өзгелер ұсынған қандай да болсын Кумулятивтік
идеяларды төзімділікпен тындайтын əңгіме
түрі
14 Н.Мерсердің зерттеуіне сəйкес, ұжымдық
0 əңгіме түсіну мен білім беруге қол жеткізу зерттеушілік əңгіме
аясындағы табысты талқылауларда
басымдыққа ие болатын əңгіменің түрі
14 Нақты іс-қимылдар арқылы дамитын жəне
1 əрекеттерді қалай орындау керектігі туралы рəсімдік
білімді сақтайтын жадының түрі
Нəтижеге қол жеткізуге мұғалім мен
14 оқушының жұмсаған күшінің шығыны мен
2 қолданылған тəсілдерінің тиімділігін оптималдық