You are on page 1of 11

PROIECT DIDACTIC

Propunator :Podubnîi Aliona


Disciplina: Matematica
Clasa: a VIII-a
Data :
Numarul lectiei din sistemul de lectii:5/10
Numarul lectiei conform orarului: 5
Durata: 45 min
Unitatea de învăţare : Puteri si radicali.
Subiectul :Proprietați ale rădăcinii pătrate
Tipul lecţiei: de formare a capacitatilor de analiza sinteza a cunostintelor
Subcompetente: 1.3, 1.4, 1.6, 1.8

Obiective operaţionale: Mijloace didactice:


O1- să descopere proprietatile radicalilor; Mj1-manualul
O2 – să extraga radacina patrata dintr-un numar; Mj2-fişe de lucru
O3 – să utilizeze proprietăţile radicalilor în diverse contexte; Mj3- modelul cubului
O4 - să compare numere scrise în diverse forme de scriere; Forme de lucru:
O5 - sa compuna probleme dupa o expresie data. F1-individuală
Metode: F2-în grup (perechi)
Mt1-conversaţia F3-frontal
Mt2-exerciţiul Bibliografie:
Mt3-lucrul cu manualul 1.I. Achiri ş. a. Matematica. Clasa a VIII-a.Mmanual, Prut
Mt4-tehnica GPP Internaţional, 2013.
Mt5- „ Cubul” 2.I. Achiri ş. a. Matematica, clasa a VI-a. Ghidul profesorului.
Mt6-jocul didactic „Care cerc este de prisos?” Prut Internaţional, 2013.

Scenariul lecţiei
1
Strategii
Etapele Obie Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Mijloac Forme de Evaluare
lecţiei ctive procedee e organizar
oper e
aţion
ale
I. Moment Motivez elevii pentru activitatea Ascultă şi meditează conversatia
organizatoric ulterioară

II. O1 Verific corectitudinea rezolvării Depistează greşelile care le-au Urmăresc


Verificarea exerciţiilor propuse acasă. La solicitare, comis la rezolvarea temei dacă
cunoştinţelor. răspund la întrebările elevilor care au pentru acasă, adresează conversatia elevii
întîmpinat dificultăţi. întrebări. depistează
A. Enunţarea şi
temei şi corectează
obiectivelor Enunț obiectivele şi dirijez elevii spre greşeli în
îndeplinirea lor Citesc obiectivele. Meditează exercitiul rezolvare.
asupra legăturii lor cu fise
conţinuturile realizate anterior
Calcul oral: Calculaţi rădăcina pătrată a jocul perechi Determin
B. Captarea următoarelor numere : 144, 225, 400, gradul de
atenţiei. 169, 196, 81, 900, 1600, 3600 Găsesc cercul de prisos şi GPP pregătire
Propun elevilor jocul didactic argumentează răspunsul. pentru
”Care cerc este de prisos?” (Anexa 1) lectura activităţile
intelectual
e.

III. In dependenta de raspunsurile primite


Comunicarea voi incepe comunicarea noului continut. Conversatia frontal
noilor Cum ati calculat radical din √ 36∗25=
cunoştinţe O2 √ 36*√ 25=6*5=30 10*3, 5*6. Explicatia Evaluez
Deci care este poprietatea pe care o cum
putem deduce din acest exemplu? √ a *√ b= √ a∗b , a,b∈R*+ utilizeaza
Aceasta va fi I proprietate radicalilor elevii
2
√ √
Cu credeti care va fi a II proprietate a 2
9 = 3 =3 deductia terminolog
O3 radicalilor, reiesind din fractia din ia aferentă
36 62 6
cadranul II? noţiunii de
Deci care va fi proprietatea? radicali

O3 Se noteaza propietatile pe tabla si in


caietele.
√ a √a
=
b √b
, unde a ∈ R+ ,b ∈ R+¿

Lucrează independent cu Manual


In continuare sie lucreaza in 2 variante manualul, studiază proprietăţile Lucrul caiete Apreciez
O5 la ex. 2, pag.29, man.(b,c) modulului. independent variante capacitate
Apoi se deduc proprietatile: Cite un elev va rezolva la tabla a elevilor
:√ a ± b ≠ √a ± √ b, exerciriul dat. de a face
Se rezlva frontal exercitiul 11(a,e) in concluzii,
caiete si la tabla de a
argumenta
şi susţine
ideile
avansate

I. Fixarea O1- Împart clasa în 6 perechi. Prin metoda Elevii rezolvă exerciţiile fise cubul perechi Evaluez
noilor O5 cubului fiecare grup va primi propuse şi fiecare echipă competenţ
cunoştinţe. însărcinarea sa. (Anexa 3) prezintă rezultatele pentru toată ele de
Formarea clasa. Evaluează rezultatele aplicare a
priceperilor şi colegilor cunoştinţel
deprinderilor. or
achiziţiona
te

individua
V. Concluzii. O1- Realizez feed-backul cu ajutorul unui Rezolvă testul propus fise test l Evaluez
Realizarea O5 test competenţ
3
feed-back – (Anexa 4) ele de
ului. aplicare a
cunoştinţel
or
achiziţiona
te

VI. Tema
pentru acasă. O1- Expun sarcina pentru acasă: Înscriu însărcinările în caietul
O5 - Studiaţi din manual subiectele: de lucru, adresează întrebări
„proprietati ale radacinii pentru a înţelege sarcina.
patrate”, proprietăţile radicalilor
în portofoliu.
- Rezolvaţi ex.
11(b,c,d,f,g,h)p.33, 21 p.34 din
manual

Jocul didactic ”Care cerc este de prisos?”

Anexa nr.1

4
A B
Anexa nr.2

Metoda cubului.

1. Cunoaştere. (reproducerea datelor).

a) Scrie semnele omise:


1) √ b=a,daca a,b______ R.,b _____ a
2

5
2) ( )( )
m m
a a
m
b b

3) ( a ) =a
k ❑ ∙m

2. Înţelegere. (Operaţii logice elementare).


Compară numerele scriind semnele potrivite :

9 √ 81
√ 100
25
1
2

36 √ 64 √9∙9 32

3. Aplicare. (Operaţii logice complicate).


6
Clasifică numerele: 225, 400, 300, 125, 144, 81,196, 25
după schema:

Patrate perfecte Numere care nu sint patrate


perfecte

4. Analiză. (Generare de soluţii).


Scrie şirul de numere în ordine crescătoare:
√ 16
4
8
, 16 , √9 ∙ 4 , , √ 36 , 12
1

______________________________________________________

5. Sinteză. (Generare de soluţii).


Rezolva exercitiile:
7
=_________________________________________________
√ 16 ∙121

_________________________________________________

√ =_________________________________________________
1 16
∙ ∙
81 25

__________________________________________________

6. Evaluare. (Activităţi ce necesită o gândire creativă).

Compune o problema în care sa folosesti expresia:


√ 64 ∙ √ 9=

____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
8
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
Anexa nr.4

TEST

Calculeaza si scrie alaturi propriete pe care ai


filosit-o:
2. √ 3 ∙ √ 48=
1. √ 169
36
= ____________________
____________________ ____________________
____________________ ____________________
____________________ _________________
Calculeaza si scrie alaturi propriete pe care ai
____________________ filosit-o:
____________________ 1. √ 169
36
=
____________________
____________________
9
____________________ ____________________
____________________ ____________________
_______________ ____________________
___________
2. √ 3 ∙ √ 48=
____________________

10
11

You might also like