You are on page 1of 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 8

Nama Guru Salwana binti Ahmad


Mata Pelajaran Bahasa Melayu
Tahun 5 Delima
Bilangan Murid 35 orang
Tarikh 12 November 2014
Masa 8.45 pagi - 9.45 pagi
Tema Kesusasteraan
Tajuk Si Babau Yang Gagah
Hasil Pembelajaran Utama 11.2 Aras 1 (ii) : Menyatakan mesej dan nilai yang terdapat dalam bahan bacaan.
Hasil Pembelajaran Sampingan 5.2 Aras 1 (i) : Membaca bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
8.2 Aras 1(i) : Membina ayat tunggal dan ayatmajmuk berdasarkan tajuk.
Objektif Pembelajaran 1. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2. Menyenaraikan lima nilai yang terdapat dalam bahan bacaan.
3. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan nilai-nilai murni yang
disenaraikan.

Pengisian Kurikulum Sistem Bahasa : Ayat tunggal & ayat majmuk


Ilmu : Sastera & Pendidikan Moral
Nilai : Bekerjasama, pantas bertidak, ikhlas

1
EMK : TMK
KB : Menjana idea, merumus
BCB : Kecerdasan Pelbagai
Bahan Bantu Belajar Kad gambar, petikan “Si Babau yang Gagah”.
Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid mempunyai pengalaman memeihara haiwan peliharaan.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan


Masa
Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi Video lagu 1. Guru mempertontonkan 1. Murid menyatakan Strategi/Teknik


(5 minit) “Menjelang Hari video lagu hari raya haiwan yang dilihat Menarik perhatian murid
Raya” 2. Guru menyoal murid dalam gambar. KB : Menghubungkait
http:// tentang hari raya 2. Murid menyatakan BBM :
www.youtube.com/ tentang apa yang boleh Kad gambar haiwan
watch? dilakukan oleh haiwan- - Lembu
v=QoMV06VBqcg&i haiwan tersebut untuk - Kerbau
ndex=3&list=PL6F8 membantu manusia. - Keldai
DEAE8F39C0101 - kuda
Langkah 1 Petikan : 1. Guru mengedarkan 1. Beberapa orang murid Strategi/Teknik
(10 minit) “Si Babau yang petikan "Si Babau yang diminta membaca Membaca
Gagah” Gagah". petikan dengan sebutan Menyoal
(Rujuk Lampiran 1) 2. Guru berbincang & & intonasi yang betul.
bersoal jawab bagi 2. Murid-murid BBM : Petikan
memahami petikan yang mengumpul maklumat
dibaca. berkaitan petikan
3. Guru meminta murid- tersebut.
murid mengarisi nilai-nilai 3. Murid-murid
murni yang terdapat dalam menggarisi ayat-ayat
petikan. yang mengandungi nilai-

2
nilai murni yang terdapat
dalam petikan tersebut.

Langkah 2 Mengenal pasti 1. Guru meminta murid- 1. Dalam kumpulan Strategi/Teknik


(10 minit) nilai-nilai murni murid dalam kumpulan murid-murid menyebut Menjana idea
dalam petikan. mengenalpasti ayat-ayat ayat-ayat yang Bekerjasama
yang mengandungi nilai- mengandungi nilai-nilai
nilai murni dalam petikan. murni Bahan :
2. Guru meminta murid- 2. Murid-murid Petikan
murid menyenaraikan nilai- menyenaraikan nilai-nilai Kertas majong
nilai murni yang terdapat murni yang mereka Pena marker
dalam petikan yang dibaca. peroleh dalam petikan.

Langkah 3 Pembentangan 1. Guru meminta ketua 1. Ketua setiap Strategi/Teknik


(10 minit) kumpulan kumpulan membentangkan kumpulan membentang Perbincangan
ayat yang mengandungi -kan ayat-ayat yang Pembentangan
nilai-nilai murni tersebut di mengandungi nilai-nilai
hadapan kelas. murni yang diperoleh di Bahan :
2. Guru membetulkan hadapan kelas. Kertas majong
kesalahan yang dibuat oleh
murid.

Langkah 4 Membina ayat 1. Guru meminta beberapa 1. Beberapa orang murid Strategi/Teknik
(10 minit) tunggal & ayat orang orang murid untuk membina ayat berdasar Membina ayat
majmuk berdasar- membina ayat-ayat -kan nilai-nilai murni.
kan nilai-nilai murni. berdasarkan nilai-nilai 2. Murid-murid
2. Guru membimbing murid- membetulan kesalahan
murid membina ayat-ayat yang yang telah mereka
tersebut. bina.

Langkah 5 Menulis nilai-nilai 1. Guru meminta murid 1. Murid-murid Strategi/Teknik


(10 minit) murni dalam satu menyusun nilai-nilai murni menyusun nilai-nilai Menyusun
perenggan. mengikut susunan yang murni mengikut susunan Menulis
teratur. yang teratur.

3
2. Guru meminta murid- 2. Murid-murid menulis BBM : Lembaran kerja
murid menulis lima nilai ke dalam buku latihan
murni dalam satu lima nilai murni dalam
perenggan berdasarkan satu perenggan.
petikan dan perbincangan
yang telah dijalankan.

Penutup Merumus isi 1. Guru bersoal jawab 1. Murid-murid Strategi/Teknik


(5 minit) pelajaran & nilai- dengan murid-murid tentang menyatakan perkara Penyoalan
nilai murni pelajaran hari ini. yang telah dipelajari.
2. Guru meminta murid-
murid supaya tidak
menyakiti haiwan-haiwan
yang mereka pelihara atau
lihat.

Refleksi :

Pembelajaran berlajan lancar seperti yang dirancang. Murid-murid bekerjasama dalam kumpulan yang telah ditetapkan
untuk menyiapkan tugasan yang telah diberi oleh guru. 95% murid-murid boleh menulis ayat-ayat berdasarkan nilai-nilai
murni yang diperoleh dalam satu perenggan. Murid-murid lain dibimbing oleh guru untuk menulis ayat-ayat tersebut dalam
satu perenggan. Murid-murid tahu dan sdar akan kegunaan haiwan-haiwan peliharaan kepada manusia.

4
Lampiran 1

Esok Hari Raya Aidil Fitri akan menjelang. Aku sekeluarga sibuk melakukan persiapan akhir untuk
menyambut kedatangannya. Sejak pagi lagi, ibu tidak menang tangan menyediakan pelbagai juadah.
Aku dan kakak turut membantu ibu di dapur. Kali ini ib memasak ketupat, rendang daging, gulai ayam
dan kuah kacang. Ibu turut menyediakan makanan kegemaranku iaitu lontong.

Di belakang rumah ayah dan abang sedang sibuk mengacau dodol. Tahun ini merupakan tahun kedua
kami menyediakan dodol sebagai juadah hari raya. Adik-adikku pula bersorak riang sambil bermain
bunga api di halaman rumah.

“Baik-baik bermain bunga api itu!” jerit ibu yang turut menjenguk keluar tingkap. Dalam kesibukan di
dapur, ibu tetap bimbang akan keselamatan ketiga-tiga orang adikku itu. Selepas membantu ibu akau
beralih ke ruang tamu pula. Aku menyusun kad-kad ucapan hari raya yang telah diterima daripada
sanak-saudara dan rakan-taulan yang kusayangi Kad-kad itu aku gantungkan pada ranting pokok
yang diletakkan di dalam pasu bunga.

Aku tidak sabar menanti hari esok kerana selepas menunaikan solat hari raya kami sekeluarga akan
bertolak pulang ke kampung ayah. Aku mula merasakan keseronokan berhari raya bersama dengan
sanak saudara di kampung.

5
Contoh jawapan

Sikap suka membantu keluarga yang merupakan sikap yang terpuji. Ini kerana dengan bantu-membantu
dapat meringankan beban keluarga dan seterusnya menambah kasih-sayang. Selain itu akiviti bergotong-
royong dalam keluarga juga baik, memandangkan banyak kerja dapat disiapkan dengan segera. Bermain
bunga api pula, boleh mendatangkan kecederaan dan merupakan satu kesalahan. Menghantar kad-kad
ucapan hari raya dapat mengeratkan tali silaturahim dan kasih sayang selain kad-kad yang diterima dapat
menghias rumah dengan cantik. .Berziarah merupaka amalan yang baik kerana dapat mengeratkan
hubungan sanak-saudara yang jauh.

You might also like