You are on page 1of 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RBT TAHUN 6

Mata Pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi

Tarikh 14.09.2023

Masa 11.10-12.10 p.m.

Kelas 6 USM

Bilangan Murid __ / 31

Tema M/P Pengaturcaraan

Unit Unit 2: Reka Bentuk Pengaturcaraan

Tajuk Elemen Sistem Robotik

Kemahiran/Fokus Memahami

Murid pernah melihat dan menggunakan beberapa perkakasan


Kemahiran Sedia Ada
elemen sistem robotik seperti bateri dan solar

Standard Kandungan 6.5 Pengenalan Asas Sistem Robotik

6.5.1 Menyatakan elemen sistem robotik.

Standard Pembelajaran 6.5.2 Menghuraikan elemen sistem robotik yang terdapat pada
robot.
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid
dapat:
1. Menyenaraikan empat elemen sistem robotic dengan tepat.
Objektif Pembelajaran
2. Menjelaskan sekurang-kurangnya dua dari empat elemen
sistem robotik yang terdapat pada robot.

Kriteria Kejayaan Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid
dapat:
1. Murid berjaya menyenaraikan empat elemen sistem robotik
secara lisan dan bertulis di dalam kelas dengan betul.
2. Murid berjaya menjelaskan sekurang-kurangnya dua fungsi
elemen sistem robotic dengan cemerlang daripada empat.

Soal jawab, pemerhatian (aktiviti berkumpulan) dan lembaran


Pentaksiran
kerja
 Mengingat
 Memahami
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT)  Kemahiran berfikir kritis dan kreatif
 Interporsonal

 Nilai murni: Berdisiplin, bertanggungjawab, bekerjasama,


berani
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)  Kreativiti dan inovasi


 Elemen keusahawanan:
- EK 1: 1.14 Boleh membina jaringan sosial
- EK 5: 1.1 Prinsip tanggungjawab sosial
Berdisiplin, bertanggungjawab, bekerjasama, keyakinan,
Penerapan Nilai
ketekunan.

Bahan Bantu Mengajar LCD Projektor, komputer riba, video youtube, slaid powerpoint

Kemahiran Berfikir: Kritis dan kreatif


Strategi: Pembelajaran berpusatkan guru dan murid
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran kontekstual: Mengaitkan isi pelajaran dengan
Pembelajaran (Kepelbagaian pengalaman harian.
Kaedah dan Teknik) Pembelajaran kolaboratif: Bekerjasama, menyampaikan dan
bertukar-tukar idea dalam kumpulan.
Belajar cara belajar: Mengumpul dan memproses maklumat
 Kemahiran kognitif
 Kemahiran berkomunikasi
Kemahiran Insaniah (KI):
 Interpersonal
 Kemahiran berkolaboratif (aktiviti berkumpulan)

Pedagogi Masa Kini(PMK):  Aktiviti PdP abad ke-21


 Pembelajaran koperatif
 Pembelajaran kontekstual
 Penerapan KBAT
 Literasi Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
 Kompetensi 6C – Pemikiran kritis, kolaboraif, komunikasi
dan kreativiti

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
Set Induksi “Jom belajar robotik” 1. Guru memberi salam, BBM :
(5 minit)  Aktiviti Menyusun bertanya khabar, keadaan  Video youtube
“Pazzle” kesihatan, kehadiran dan
KI:
kesediaan murid.
 Kemahiran
berkomunikasi
2. Murid diarahkan untuk berada
 Kemahiran kognitif
dalam Kumpulan masing-
masing. PMK:
 Pembelajaran
Soalan : 3. Murid diagihkan “Pazzle” kontekstual
 Apakah tajuk yang kepada setiap kumpulan.
 PAK-21
akan kita pelajari hari
ini? 4. Murid diberikan masa 2 minit EMK:
 Adakah ilmu robotik menyelesaikan “Pazzle”  Nilai murni
penting kepada tersebut dalam kumpulan.  Bahasa
dunia hari ini?
5. Murid-murid bersoal jawab Nilai:
 Apakah contoh robot
dengan guru-guru berkaitan  Berdisiplin
yang pernah kamu
tajuk yang akan dipelajari.  Tekun
tahu atau tengok?
 Adakah robot
memerlukan
pengaturcaraan
untuk dibina?
 Pada pandangan
kamu, robot dengan
manusia yang
manakah lagi hebat?

Jangkaan Jawapan :

Pengaturcaraan/Robot
 Penting
 Robot menghantar
makanan dan lain-
lain.
 Ye, perlu
pengaturcaraan.
 Manusia/robot.

Langkah 1  Tayangan Slaid 1. Murid ditegaskan untuk BBM :


(25 minit) Interaktif Powerpoint memberi sepenuh perhatian  Slaid powerpoint
dan tidak bercakap ketika guru  Komputer riba
memberi penerangan.  LCD Projektor
2. Guru memberi pendedahan  Belon
serba sedikit berkaitan sistem
 Pembesar suara
robotik.
 Mikrofon.
3. Murid bersoal jawab dengan
 Buku teks
guru tentang apakah elemen
 Kincir angin
asas dalam sistem robotik.
4. Murid dipilih secara rawak KI :
untuk memecahkan belon  Kemahiran
yang bersisi empat elemen berkolaboratif
sistem robotik.  Kemahiran kognitif
5. Murid melengkapkan peta buih  Interpersonal
yang terpapar di papan putih
dengan meletakkan elemen- PMK :

elemn robotik.  Pembelajaran

6. Murid mendapat pencerahan koperatif

tentang empat sistem robotik.  Pembelajaran


7. Guru menerangkan fungsi kontekstual
setiap elemen sistem robotik  PAK-21
melalui “Powerpoint”.  Kompetensi 6C –
kolaborasi, kritis,
komunikasi,
sahsiah
8. Murid dipilih secara rawak  Literasi TMK
untuk memecahkan belon
yang berisikan fungsi elemen EMK :

sistem robotik.  Nilai murni

9. Murid dipilih secara rawak  Bahasa


untuk memadankan fungsi  TMK
terhadap empat elemen pada
papan putih.
TMK :
 Tayangan slaid

Nilai :
 Berdisiplin
 Tekun
 Kerjasama
 Ketekunan

Langkah 2  Murid membaca peraturan


(15 minit) “GALERRY WALK” berkenaan aktiviti yang akan BBM :
dijalankan:  Kertas A3
1. Ahli kumpulan perlu  Marker
melengkapkan nota-nota  Kincir angin
berkaitan elemen sistem robotik  Kertas mahjung
pada kertas mahjung.  Potongan gambar
2. Kincir angin akan diputar untuk
 Wisel
menentukan Kumpulan yang
mendapat elemen tertentu.
3. Satu kumpulan hanya satu
elemen. KI :
4. Setiap kumpulan perlu bergerak  Kemahiran
ke kumpulan yang berlainan. berkolaboratif
5. Masa diperuntukan hanya 3
minit untuk setiap stesyen.  Kemahiran kognitif
6. Setiap 3 minit wisel akan  Kemahiran
dibunyikan. komunikasi
7. Di stesyen ke lima setiap  Interpersonal
kumpulan perlu menjawab kuiz
PMK :
yang disediakan.
8. Setiap kumpulan perlu bergerak  Pembelajaran

sehingga kembali ke tempat koperatif

asalnya.  Pembelajaran
kontekstual
 Aktiviti PdP abad
ke-21
 Kompetensi 6C –
kolaborasi, kritis,
komunikasi,
sahsiah
 Penerapan KBAT

Nilai :
 Berdisiplin
 Tekun
 Kerjasama
 Ketekunan

EMK :
 Nilai murni
 TMK
 Bahasa
 Kreativiti dan
inovasi

Nilai :
 Bekerjasama
 Bertanggungjawab
 Keyakinan
 Ketekunan

Langkah 3  “Aktiviti Wordwall” 1. Murid berada dalam BBM:


(10 Minit) kumpulan masing-masing.  Kad Jawapan
2. Murid berada dalam keadaan  Aplikasi “Wordwall”
bersedia untuk menjawab  Papan ganjaran
soalan kuiz menerusi
“wordwall”.
3. Setiap kumpulan diberi masa
2 minit untuk berfikir jawapan. KI :

4. Purata kumpulan yang  Pemikiran kritis

mendapat banyak betul akan


Kemahiran berfikir:
diberikan mata pada papan
 Mengenal pasti
ganjaran.
PMK :
 Penerapan KBAT
 Kompetensi 6C –
pemikiran kritis

Strategi:
 Berpusatkan murid

Teknik:
 Penyelesaian
masalah

Nilai murni:
 Rasional

Elemen
keusahawanan:
 EK 1:1.8
Kesanggupan
belajar daripada
kesilapan

Kognitif
Aktiviti refleksi:
Rumusan mengenai KI:
1. Murid diminta untuk berkongsi
perkara yang dipelajari.  Kemahiran
perkara yang dipelajari dan
 Saya belajar maksud berkomunikasi
perasaan mereka pada hari
teknologi.  Kemahiran kognitif
ini.
 Saya belajar
mengenali bidang-
2. Murid diminta untuk PMK:
bidang teknologi di
menyatakan sama ada mereka  Penerapan KBAT
Malaysia dan
bersyukur atau tidak dengan  Kompetensi 6C –
beberapa
penciptaan teknologi ini. komunikasi
kepentingannya
kepada manusia.
3. Murid diminta merumuskan
Penutup EMK:
Sosial pembelajaran pada hari ini.
(5 minit)  Nilai
 Pujian seperti syabas
dan bagus diberikan Nilai:

kepada murid yang  Ketekunan

berjaya merumuskan  Keyakinan


dengan tepat isi
pelajaran.
 Galakan kepada
semua murid yang
melibatkan diri
secara aktif dalam
aktiviti yang
dijalankan.

You might also like