You are on page 1of 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor:Perdun Simona
Data:9.03.2005
Clasa:a V-a
Obiectul:Limba romana
Subiectul:Adverbul si interjectia
Tipul lectiei:de fixare si consolidare a cunostintelor si de formare a priceperilor si
deprinderilor;
Obiective operationale:la sfarsitul lectiei elevii trebuie:
1)cognitive:
a)sa defineasca adverbul si interjectia;
b)sa identifice adverbul si interjectia in comunicarea orala si scrisa;
c)sa cunoasca functiile sintactice ale adverbului si ale interjectiei;
d)sa identifice adverbele formate prin derivare;
e)sa identifice adverbele formate prin conversiune din alte parti de
vorbire(adjectiv,substantiv)si partile de vorbire provenite din
adverbe(substantivul de ex.)
f)sa analizeze corect adverbul si interjectia morfologic si sintactic;
2)psihomotorii:
g)sa ortografieze corect adverbul si interjectia;

STRATEGIA DIDACTICA

1)Metode si procedee:lucrul cu manualul,conversatia catihetica,analiza


morfosintactica,exercitiul.
2)Forme de organizare a activitatii:activitatea frontala si activitatea individuala;
3)Resurse:-capacitatile normale de invatare;
-timpul de 50m’
4)Mijloace de invatamant:
-textul lingvistic
-fisa de lucru
-testul de evaluare formativa cu sarcina,,Alcatuiti trei enunturi in care cuvintele
iarna, noaptea ,lunea sa aiba valoare morfologica de adverbe”.
5)Bibliografie:
-Limba romana,manual pentru clasa a V-a
S.Dobra,A.Crisan,F.Samihaian,ED.Humanitas,Bucuresti.2005
-Butnaru E.,Cojocaru,I.,Cojocariu,L.,Cojocariu G.,Limba romana.Auxiliar pentru
manuale alternative Ed.Taida,Iasi,2003
-Parfene. Constantin,Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala ,Iasi
Ed., Polirom,1999
DESFASURAREA ACTIVITATII

Organizarea clasei(prezenta,asigurarea celor necesare orei)1-2m’


I}Actualizarea celor invatate anterior(a cunostintelor esentiale care se vor folosi
ca,,idei-ancora”10m’)
-controlul temei cu observatii si aprecieri
II}Captarea atentiei elevilor pentru activitatea ce urmeaza-4m’
-scurta discutie teoretica despre adverb si interjectie(definitie,clasificari,functii
sintactice)
III}Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale1m’
Vom efectua o serie de exercitii cu adverbul si interjectia.Pana la sfarsitul orei
veti fi capabili de O1-07
IV}Conducerea invatarii(25m’)
A.Profesorul va scrie pe tabla o serie de enunturi continand adverbe si interjectii
si va propune elevilor mai multe sarcini de lucru:
,,Vezi,atunci mi-a dat prin gand
Ca tot stand si alergand
Jos ,in vraful de foi ude,
Prin lastari si vrejuri crude,
S –ar putea sa dau de el:
Melcul prost,incetinel…
In ungher adanc,un gand
Imi soptea ca melcul bland
In mormant de foi,pe-aproape,
Cheama omul sa-l dezgroape…”(Ion Brbu)
Cerinte :
1)identificati adverbele,precizati felul lor si functiile sintactice;
2)dati antonimul adverbului jos si alcatuiti un enunt cu acesta;
3)exemplificati in enunturi alte valori morfologice ale cuvintelor adanc si bland;
4)alcatuiti cate un enunt in care trei adverbe diferite(de loc, de timp, de mod)sa
determine verbul a merge;
5)alcatuiti un enunt in care adverbul aproape sa devina substantiv;
6)ilustrati functia sintactica de atribut a adverbului jos;
B.Se vor efectua o serie de exercitii cu ortogramele:
Odata/o data
Intruna/intr-una
Deloc /de loc
Altfel/alt fel
C.Alcatuiti enunturi in care sa aveti interjectii care sa exprime:
-bucuria;
-mirarea;
-teama;
-durerea;
-indoiala;
VI.}Asigurarea feed-back-ului4m’
Are loc pe parcursul conducerii invatarii prin aprecieri verbale.Se efectueaza alte
exercitii de completare,substituire etc.
VII}Evaluare formativa4m’
Fisa de lucru
VIII.}TEMA ex.6,7,8/227 din manual(vizeaza conversiunea adverbului
identificarea interjectiilor dintr-un text scris)

You might also like