You are on page 1of 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Roman


Profesor: Măndășescu Vlad
Data: 15.03.2021
Clasa: a VII-a
Disciplina: Religie
Unitatea de învățare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului
Titlul lecției: Biserica – viața omului în Hristos, prin Duhul Sfânt
Tipul lecției: recapitulare și consolidare
Competențe generale:
1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței.
2. Manifestarea unui comportament moral, în viața personală și în societate, în acord cu valorile religioase.
3. Raportarea experiențelor din viața de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identității și diversității religioase.
Competențe specifice:
1.1 Analizarea manifestării lucrării Duhului Sfânt în viața Bisericii și în devenirea spirituală a omului, pe baza unor texte religioase.
1.2 Compararea unor modalități diverse de manifestare a vieții religioase sau a unor aspecte de învățătură religioasă.
1.3 Analizarea unui mesaj moral-religios, comunicat în forme variate.
2.2 Formularea unor opinii personale privind aplicarea normelor moral-religioase în viața personală și a grupurilor de apartenență, în
relație cu normele civice.
3.3 Argumentarea importanței participării fiecărei persoane la viața spirituală a comunității, ca membru activ al acesteia.

1
Competențe derivate:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
- să precizeze momentul în care a luat naștere Biserica ca realitate văzută;
- să expună semnificația Pildei viței și a mlădiței;
- să identifice părțile componente ale unei biserici;
- să precizeze cum mai este cunoscut și Sfântul Apostol Andrei și unde este peștera lui.
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: explicația, expunerea, conversația catehetică,
2. Mijloace de învățământ: prezentare PPT, fișe de lucru
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală și individuală.
Resurse
1. Oficiale: Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa a VII-a;
Planificarea calendaristică orientativă;
2. Temporale: număr de lecții: 1;
durata: 45 minute;
3. Bibliografice:
- Biblia sau Sfânta Scriptură, E.I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 2002;
- Cucoș, Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivat și grade didactice, Ed. Polirom, Iași, 1998;
- Muha, Camelia, Religie creștin-ortodoxă. Caieti pentru elevi. Clasa a VII-a, Ed. Sf. Mina, Iași, 2018;
- Benga, Cristina, Religie cultul ortodox, Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Corint, București, 2019;
- Alexa, Cristian, Religie cultul ortodox, Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Didactică și Pedagogică, București, 2019;
- Șebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba-Iulia, 2000.

2
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Evaluare


crt lecției procedee
.
1. Momentul 2’ - Salutul Salutul Intonarea
organiztoric - Rugăciunea Rugăciunea
- Pregătirea pentru începerea orei Pregătirea pentru începerea
orei
2. Precizarea titlului 3’ - Anunță și prezintă tema lecției – „Biserica Elevii ascultă
lecției și a – viața omului în Hristos, prin Duhul Sfânt”
competențelor - Enumeră obiectivele lecției
urmărite - Anunţă elevii că în cursul orei acesteia se
vor recapitula și consolida cunoştinţele din
unitatea de învățare „Iubirea lui Dumnezeu și
răspunsul omului”
3. Recapitularea şi 10’ - Expune prezentarea PPT Elevii sunt atenți la
sistematizarea - Recapitulează informațiile predate pe explicații
cunoştinţelor parcusul unității „Iubirea lui Dumnezeu și
răspunsul omului”
4. Fixarea și 10’ - Expune pe tablă diferite exerciții de Elevii răspund întrebărilor Conversația

3
sistematizarea rezolvat adresate de către professor catehetică
cunoștințelor Elevii rezolvă exercițiile Explicația
Exercițiu
5. Verificarea 15’ - Înmânează elevilor câte o fișă de lucru Elevii sunt atenți la Conversația Aprecieri
cunoştinţelor, - Explică copiilor modul de lucru și anume că explicații și lucrează Explicația verbale
priceperilor şi vor avea de găsit în careu următoarele Exercițiu
deprindeilor cuvinte: lucrător, mlădiță, roadă, curat,
cuvânt, viță, Tatăl, Hristos, Dumnezeu,
Duhul Sfânt
- După caz profesorul remediază eventualele
lacune sau nelămuriri ale elevilor

6. Aprecierea activității 3’ - Face aprecieri generale şi individuale, Conversația Aprecieri


elevilor privind implicarea lor în recapitularea verbale
cunoştinţelor, cât și în realizarea sarcinilor de
lucru
7. Încheierea activității 2’ - Rugăciunea - Rugăciunea Intonarea Observația
- Salutul - Salutul

You might also like