You are on page 1of 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:
PROPUNĂTOR: Popa Mihaela – Loredana
CLASA: a IV-a
DISCIPLINA: Opţional – „Tradiţii populare româneşti”
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Rolul decorativ al liniei şi punctului
SUBIECTUL: Ie românească
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formarea de priceperi şi deprinderi
SCOPUL LECŢIEI:
- folosirea elementelor de limbaj plastic cu rol decorativ;
- dezvoltarea capacităţii de a înţelege rolul decorativ al liniei şi punctului;
- dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi a gustului pentru
frumos.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive OC1 – să recunoască linia şi punctul ca element decorativ, având la
dispoziţie planşe cu caracter didactic sau artistic şi reproduceri după
operele de artă;
OC2 – să evalueze şi autoevalueze lucrările pe baza criteriilor de
evaluare propuse;
Motrice OM1 – să folosească linia şi punctul ca elemente decorative pentru a
reda ornamentele iii;
OM2 – să organizeze o compoziţie plastică cu subiectul
„Ie românească”, unitară, echilibrată şi expresivă;
OM3 – să folosească culori semnificative acestei lucrări pentru a realiza
armonia cromatică a lucrării;
Afective OA1 – să-şi dezvolte sensibilitatea şi gustul pentru frumos.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,
descoperirea etc.
Mijloace de realizare: planşe didactice, reproduceri, materiale specifice de
lucru (pensule, culori de apă, foaie de hârtie)
BIBLIOGRAFIE: „Descriptori de performanţă pentru învăţământul primar”, Editura Pro
Gnoses
„Ghid metodic de educaţie plastică” pentru clasele normale, Editura
Petrion, Bucureşti
„Educaţie plastică în învăţământul primar” – sugestii metodice pentru
învăţători, Editura Gheorghe – Cârţu Alexandru, Craiova, 1996
TIMP DE DESFĂŞURARE: 45 minute
DESFĂŞURAREA
ACTIVITĂŢII
Nr. Secvenţele Ob
Strategii
Crt. lecţiei didactice
Activitatea Activitatea
propunătorului elevilor
0 1 2 3 4 5
Elevii îşi
OC pregătesc
1 Creez condiţii optime
1. Moment materialele
desfăşurării orei.
organizatoric specifice,
abandonează alte
OC
preocupări.
1
În zilele de sărbătoare,
ţăranii noştri îmbrăcau cele
mai frumoase straie şi
mergeau la joc. Ascultă cu atenţie
Costumele populare, pe
care noile-am studiat în
orele precedente, sunt atât
Captarea
2. de deosebite deoarece Expunerea
atenţiei
femeia româncă le-a lucrat
manual şi le-a împodobit
folosindu-şi imaginaţia
creatoare.
Vă amintiţi cum am spus Se numeşte ie
că se numeşte bluza
ţărănească?
3. Transmiterea Creatorul popular s-a
noilor folosit de linii şi puncte
cunoştinţelor pentru a crea ornamentele Conversaţia
unora sau altora din
produsele sale.
După cum am învăţat în
orele de educaţie plastică,
linia şi punctul joacă un rol
deosebit în împodobirea
diferitelor materiale.
Aceasta pentru că linia dă
caracter ornamentului, îl
face original, iar punctul
are rolul de a îmbogăţi Recepţionează
expresia artistică a
ornamentului respectiv.
OC Cele două elemente de Explicaţia
1 limbaj au un rol decorativ
DESFĂŞURAREA
ACTIVITĂŢII
Nr. Secvenţele Ob
Strategii
Crt. lecţiei didactice
Activitatea Activitatea
propunătorului elevilor
0 1 2 3 4 5
în mai multe genuri de artă:
pictură, sculptură, grafică,
design etc.
Din cele mai îndepărtate
vremuri, poporul nostru a
fost preocupat de artele
decorative dând la iveală
adevăratele opere de artă.
Prezint elevilor imagini
înfăţişând: Observaţia
- podoabe din mărgele –
judeţul Suceava;
- urciorul de mentă din
Oboga, secolul XX;
- ceramică săsească din
Ţara Bârsei; Observă,
- ţesături cu alesături, analizează
Tismana;
- veste din alea Tismana şi
OC
Suceviţa.
1 Se observă prezenţa liniilor
şi a punctelor cu rol Dialogul
decorativ. dirijat
Astăzi ne vom transforma
în mici creatori de artă şi
vom realiza lucrarea „Ie
românească” utilizând linii Sunt atenţi la
şi puncte cu rol decorativ. anunţarea temei şi
Prezint o reproducere a a obiectivelor
Anunţarea
operei „Ie românească”
4. temei şi Explicaţia
aparţinând pictorului Henri Studiază
obiectivelor
Matisse. reproducerea
Lucrările voastre trebuie să
fie originale. Veţi folosi ce Ascultă cu atenţie
culori doriţi, ţinând însă explicaţiile
seama de subiect şi de
armonia cromatică.
5. Activitatea OM În timp ce elevii lucrează, Lucrează Demonstra
propriu-zisă 1 îndrum în permanenţă îndrumaţi de ţia
OM
DESFĂŞURAREA
ACTIVITĂŢII
Nr. Secvenţele Ob
Strategii
Crt. lecţiei didactice
Activitatea Activitatea
propunătorului elevilor
0 1 2 3 4 5
2
OM individual sau frontal. propunător Exerciţiul
3
Realizez o expoziţie cu
lucrările elevilor care se
evaluează după
OC următoarele criterii:
2 - respectarea temei
Participă la Conversaţia
6. Evaluare plastice;
OA - expresivitatea liniilor şi a evaluare euristică
1
punctelor;
- expresivitatea culorilor;
- armonia cromatică;
- originalitate, creativitate
Se fac aprecieri asupra
Încheierea modului în care elevii au
7.
lecţiei participat la desfăşurarea
orei.

You might also like