You are on page 1of 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: Școala Gimnazială Nr.307


PROFESOR: Albu Andreea Patricia
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
CLASA: a VII-a
DATA: 2023
SUBIETUL LECȚIEI: Pronumele și adjectivul pronominal relativ
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Granițe între lumi-IV
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
TIMPUL ALOCAT: 50'

COMPETENŢE GENERALE:

4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

COMPETENȚE SPECIFICE:

4.1. Utilizarea structurilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă şi precisă a intenţiilor comunicative
4.2.Aplicarea conștientă a achizițiilor lexicale și semantice de bază, din limba română standard,
pentru exprimarea corectă a intenției comunicative

Obiective operaţionale:

La încheierea activităţii didactice, elevii vor fi capabili:


O1: să recunoască pronumele relativ
O2: să realizeze distincția dintre un pronume relativ și un adjectiv pronominal relativ
O3: să identifice funcția sintactică îndeplinită de pronumele relativ și adjectivul pronominal relativ
O4 să folosească corect pronumele relativ în comunicarea orală sau scrisă

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, explicația, învățarea prin descoperire,


exercițiul, brainstorming.
Forme de organizare ale activităţii: activitate frontală, alternată cu activitate individuală.
Metode și tehnici de evaluare: aprecierea verbală, observarea curentă.

Resurse:
a. Umane: 31 elevi
b. Materiale/mijloace de învăţământ: tablă, markere, tablă inteligentă, manual, „Caietul
elevului”.
c. Timp: 50 de minute

Locul de desfăşurare a lecţiei:


Sala de clasă.
Bibliografie:
 SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DAVIDOIU-ROMAN,
Anca, CORCHEŞ, Horia, 2017, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VII-a,
Editura Art, Bucureşti.
 MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE, 2017, Programa şcolară pentru disciplina
Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti.
Secvențele Strategii didactice Metode/
instruirii/ Crearea situațiilor de învățare Instrumente
durata Metode/ Mijloace de Forme de de evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee învăţământ organizare
1. Moment Profesorul salută, face prezența Elevii se pregătesc pentru
organizatoric și asigură un climat adecvat începerea orei de limba şi
2’ desfășurării lecției. literatura română.

2. Verificarea Verifică tema (exercițiile din Deschid caietele cu tema Activitate Apreciere
temei și a manual de la pronumele și verifică. verbală
Caietele frontală
cunoștințelor interogativ).
anterioare Pun întrebări din lecția Pun întrebări dacă au elevilor
5’ anterioară. neclarități.

Profesorul le spune elevilor că Elevii participă activ la Activitate Apreciere


3. Captarea vor face o lecție despre prietenie conversație. verbală
Dialogul frontală
atenţiei și relații în gramatică.
Expune pe tablă câteva
2’ propoziții și enunțuri pentru a
Tabla
identifica predicatele și numărul
propozițiilor cu elementele de Învățarea prin inteligentă
legătură.
descoperire
Maria a venit.-propoziție
Maria a venit cu cine a vrut ea.-
frază.

Profesorul le spune elevilor că în Elevii ascultă cu atenție. Expunerea Tabla Activitate


4. Anunţarea această oră vor învăța despre frontală
Caietele
temei şi a pronumele relativ. Elevii își notează în
obiectivelor caiete titlul lecției. elevilor
Le precizează obiectivele
operaţionale operaționale într-o manieră
accesibilă elevilor, ca puncte de
1’
discuție ale lecției.
Se scrie titlul pe tablă.
Le propune elevilor o activitate Elevii sunt atenți și își Conversația Tabla Activitate
5.Prezentarea pentru a-i familiariza cu notează în caiete. frontală Aprecierea
Problematizarea Tabla
conţinutului şi pronumele relative, scriind pe răspunsurilor
dirijarea tablă câteva exemple. Solicită să iasă la tablă. Exercițiul inteligentă
învăţării/
Învățarea prin Caietele
procesului de După completare, elevii vor fi
formare a rugaţi să împartă frazele în descoperire elevilor
competenţelor propoziţii şi să încercuiască Brainstorming
30’
acele cuvinte care fac legătura
dintre propoziţii. Profesorul
poate întreba elevii cu ce
pronume seamănă ceea ce au
încercuit.

Pentru constituirea sensului,


profesorul propune exerciţiile 1,
2, 3, 4, 5, 6 de la pagina 142 din
manual; prin indicarea
substantivelor pe care le
înlocuiesc în textul-suport
cuvintele scrise colorat
(pronume relative) şi prin
precizarea funcției sintactice pe
care o au substantivele, elevii
descoperă informaţiile de la
rubrica Repere.

Pentru a descoperi informaţiile


despre adjectivul pronominal
relativ, profesorul le propune
elevilor rezolvarea frontală a
exerciţiilor 1 şi 2 de la rubrica
Explorare (pagina 143). Vor fi
prezentate de către profesor
informaţiile despre adjectivul
pronominal relativ de la rubrica
Repere (pagina 143).
6. Obţinerea Pentru consolidarea noţiunilor, Elevii ascultă indicațiile Dialogul Caietele Activitate
performanţei și se lucrează exerciţiile de la profesorului. Exercițiul elevilor frontală Aprecierea
asigurarea rubrica Aplicaţii (pagina 143). Activitate verbală
feed-back-ului Se oferă să participe la Manual individuală
8’ La finalul orei, profesorul dialog.
verifică dacă elevii au neclarităţi
în privinţa pronumelui şi a Aceștia îi spun
profesorului eventualele
adjectivului pronominal relativ. neclarități.
Le poate cere să exemplifice
greşeli de utilizare a pronumelui
relativ, auzite la diferite
persoane cunoscute.

7.Intensificarea Profesorul le comunică tema Elevii ascultă explicațiile Explicația Caietele Activitate
retenției și a pentru acasă. și își notează tema. elevilor frontală
transferului Pronumele și adjectivul
cunoştinţelor pronominal relativ din Caietul
2` Elevului.

You might also like