You are on page 1of 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 31.03.2022

PROPUNĂTOR: Prof. Inv. Preșcolar Formagiu Ioana Mihaela

GRUPA: Mare- Grupa Buburuzelor istețe

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Științe

TEMA ANUALĂ: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Excursie la munte”

TEMA ACTIVITĂȚII: „Erupție vulcanică”

TIPUL DE ACTIVITATE: Predare - învățare

MIJLOC DE REALIZARE: Experiment

SCOPUL: Formarea spiritului de investigaţie şi stimularea curiozităţii copiilor prin explorarea ştiinţifică a realităţii înconjurătoare.
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
1. Stimularea curiozităţii privind explicarea şi înţelegerea lumii înconjurătoare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili să:
O1: să memoreze cuvintele specifice „lava”, „crater”, „erupție vulcanică”, „magmă” și să le înteleagă seminificația;
O2: să facă diferența între vulcani adormiți, vulcani stinși și vulcani activi;
O3: să denumeasca materialele de lucru si substanțele folosite;
O4: să participe la efectuarea experimentului științific;
O5: să lipească bucățele de hârtie pe craterul vulcanului
STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: conversaţia, observarea, explicaţia, experimentul, problematizarea;
Mijloace didactice: laptop, videoproiector, filmuleț de pezentare, fișe de lucru, lipici, ingredientele necesare experimentului ce va
imita erupția vulcanului (colorant alimentar, bicarbonat, oțet), sticlă înaltă de bulion decorată cu hârtie maro, farfurie, pahar, castron,
foaie, imagini vulcani
Forme de organizare:frontal, individual

DURATA: 30-35 minute


BIBLIOGRAFIE:
 Colceriu, L., „Metodica predării activităţii instructiv educative în grădiniţe”, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2010.
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2019
 Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategia didactică
Nr. Ob.
Secvențele lecției -Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. Op.
procedee învăţământ organizare

Se stabilește climatul optim pentru buna


desfășurare a activității:
Moment - aerisirea sălii de grupă; Conversația Frontal
1. - distribuirea materialelor didactice pe
organizatoric
măsuţe;
- intrarea organizată a copiilor în sala de
grupă;
Le voi prezenta copiilor aparatura digitală Conversația Frontal
Captarea și materialele cu care vom lucra astăzi și
2. le voi spune că împreună vom vedea un Observația
atenţiei
filmuleț minunat și vom afla informații
noi despre vulcani.
Le voi spune copiilor că astăzi vom Explicaţia Frontal
discuta despre vulcani. Vom afla astăzi ce
Anunțarea temei sunt vulcanii, cum se formează și vom Conversaţia
3.
și a obiectivelor porni într-o aventură pentru a-i vedea. Îi
voi întreba dacă sunt gata să înceapă
această aventură.

4. Dirijarea
O1 Voi incepe activitatea utilizând filmulețul Explicaţia Videoproiector Frontal Capacitatea
despre vulcani. Utilizand preșcolarilor de a
activității videoproiectorul și laptopul le voi arată Laptop memora cuvintele
copiilor filmulețul și le voi oferi
O2 Filmuleț specifice „lava”,
explicațiile necesare.
„crater”, „erupție
După vizionarea filmulețului le explic că Imagini vulcanică”, „magmă”
în scoarța pământului întâlnim magma și și să le înteleagă
O3 că aceasta este firebinte și este in contiuă Sticlă înaltă de seminificația;
fierbere, datorită temperaturii ridicate din Conversaţia bulion
interiorul pământului.
Le spun că magma este formată din roci Ingrediente
O4 topite și acumulandu-se gaze, magma este necesare Capacitatea
împinsă spre exterior cu o forță uriașă și Experimentul efectuării preșcolarilor de a face
străpunge scoarța pământului, printr-o experimentului diferența între vulcani
crăpătură numită crater. Spunem atunci Observarea
adormiți, vulcani stinși
că vulcanul erupe. Magma azvarlită la Farfurie
suprafață prin erupție se numește lavă. O Problematizarea și vulcani activi;
dată cu lava, un vulcan mai poate arunca Pahar
afară și bucăți de rocă incandescentă (ca
Castron Capacitatea
niste bucati de foc), cenușă fierbinte sau
preșcolarilor de a
nori cu aburí, care se pot intinde pe
denumi materialele de
distanțe foarte mari.
lucru si substanțele
De asemenea le voi arată copiilor imagini
folosite
cu munti vulcanici,imagini cu vulcani
stinși, cu vulcani adormiți, dar și cu
Capacitatea
vulcani activi. Vom privi împreună
preșcolarilor de a
imaginile și vom discuta pe marginea lor,
participa la efectuarea
explicând detaliile.
experimentului
După explicarea tuturor noțiunilor despre
științific
vulcani, voi face experimentul folosind o
sticlă înaltă învelită în hartie maro pe post
de vulcan. Împreună vom identifica
ingredientele folosite pentru crearea
erupției vulcanice și voi invita câțiva
copii care mă vor ajuta la realizarea
experimentului.
O5 Le voi arata vulcanul de pe fișa de lucru Conversația Fișe de lucru Capacitatea
(Anexa) și vom identifica părțile preșcolarilor de a lipi
componente ale acestuia, hotarând să Lipici bucățele de hârtie pe
confecționăm împreună alți vulcani mai craterul vulcanului
mici. Explicația
Urmează momentul când copiii descoperă
materialele de pe măsuțe. Voi numi un
copil care va identifica materialele. Pe o
farfurie vor avea pregatite: fișe cu
Obținerea imaginea unui vulcan, hartie colorată,
6.
performanței lipici. Le voi arata cum trebuie să rupă
hârtia colorată în bucăți mici pe care apoi
le vor lipi pe fișă.
Copiii vor începe să rupă și să lipească
hartiuțele obținute conform explicatiilor
mele.
În acest fel copiii vor înțelege mai bine
toate informațiile pe care le-au primit în
prealabil, pe tot parcursul activității.

Încheierea Se vor face aprecieri verbale pentru toți Conversația Frontal


7.
activității copiii. Se vor oferi recompense.

You might also like