You are on page 1of 5

Сабақтың тақырыбы: § 3.

13 ГРАФТЫҢ АНЫҚТАМАСЫ МЕН НЕГІЗГІ ҰҒЫМДАРЫ

Бөлім Алгоритмдеу және программалау

Педагогтың аты-жөні

Күні Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып

Сабақтың тақырыбы § 3.13 ГРАФТЫҢ АНЫҚТАМАСЫ МЕН НЕГІЗГІ ҰҒЫМДАРЫ

Оқу бағдарламасына сәйкес 10.5.1.5 Практикалық есептерді шешу үшін графтардағы


оқыту мақсаттары: алгоритмдерді іске асыру

Сабақтың мақсаты Барлық оқушы: Граф және граф түрлерін анықтайды


Көпшілік оқушы: Графтарды программалауда жүзеге
асырады
Кейбір оқушы: Графтарға арналған есептер құру, сызбасын
ұсынады

Сабақтың барысы:
Сабақтың Педагогтің әрекеті Оқушының Бағалау Ресурст
кезеңі/ әректі
уақыт

1.Ұйымда Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Амандасу Күнделі


стыру Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы к . кз Сурет
тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады. Тәртәпке
Топқа біріктіру: Оқушылар компьютер бағыну.
құрылғылары арқылы топтарға бірігеді. Плакат,
Тапсырмал маркер
Өткен сабақты пысықтау: «Айналдыру» арды
2. Өткен әдісі Оқушылар өткен сабақ бойынша тақырып орындау Bilimla
тақырыпт жазылған плакатқа білетіндерін жазады. Келесі .kz
ы еске топқа ұсынады, ол топ толықтырады.
түсіру\ Жұмыстарын қорғайды.
Оқушылардың жауаптарын ауызша Оқулық
қайталау\
мадақтау, ынталандыру.

«Миға шабуыл» әдісі


- «Граф» дегеніміз не? Оны не үшін қолданады?

«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі


Оқушылар тақырыпты кітаптан оқиды,
3. Жаңа түсінгендерін жұпта талқылайды. Мұғалім
сабақты білімдерін толықтырады.
меңгерту а) Бағдарланбаған граф: N=6 ә) Бағдарланған
граф: 0 1 0 0 1 1 N=6
100101 0 10 30 50
10
010010 0 0 0 0
0
010010 0 0 0 0
10
101101 0 40 20 0
0
010010
4. Бекіту 10 0 10 30
0
Дескриптор:
Граф түрлерін анықтайды, салыстырады.
Фигуралар арқылы бағалау

№2 тапсырма. Байланыс матрицасын


алу* Берілген сызбаларды байланыс
матрицасы арқылы (а-есеп) және
қабырғаларының байланысы арқылы (ә-есеп)
сипатта.
а) Бағдарланбаған граф ә) Бағдарланған граф:
N=

Дескриптор:
- Графтардың түрлерін анықтайды.
- Графтарды программалауда қолданады.
Фигуралар арқылы бағалау А4 пара

3-тапсырма.
- Графтарға арналған есеп құрастырып,
ұсыныңдар.
- Есептің мәтінін құрыңдар және сызбасын
салыңдар.
Дескриптор:
- Графтарға арналған есеп құрастырады.
- Сызбасын салады.
Оқушылардың жұмыстарын бағалау парағына балл
қою арқылы бағалау.
№1 тапсырма. Сызбасын салу* Берілген байланыс
матрицаларына қарап, графтың сызбасын сал (1-
сурет).

«Эссе» әдісі
Графтардың программалауда және ғылымдағы
маңы- зын бағалаңдар.
Фигуралар арқылы бағалау

Кері байланыс: «Смайлдер» әдісі


Оқушылар сабақтан алған әсерін смайлдер арқылы
білдіреді.

Сабақтың тақырыбы: § 3.14 ГРАФТАҒЫ АЛГОРИТМ ТҮРЛЕРІ

Бөлім Алгоритмдеу
және
программалау

Педагогтың аты-жөні

Күні Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып

Сабақтың тақырыбы § 3.14 ГРАФТАҒЫ АЛГОРИТМ ТҮРЛЕРІ

Оқу бағдарламасына сәйкес 10.5.1.5 Практикалық есептерді шешу үшін графтардағы


оқыту мақсаттары: алгоритмдерді іске асыру

Сабақтың мақсаты Барлық оқушы: Графтардың алгоритмдерін анықтайды


Көпшілік оқушы: Графтардың алгоритмдерін
салыстырады
Кейбір оқушы: Графтардың алгоритмдерін
программалауда қолданады

Сабақтың барысы:
Сабақтың Педагогтің әрекеті Оқушының Бағала Ресурст
кезеңі/ уақыт әректі у

1.Ұйымдастыр Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Амандасу Қағаз


у Шаттық шеңбері: Оқушылар бір- қиынды
біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа Тапсырмалард
ы Түрлі
көңілді қатысады. ы мұхият
қағаз,
орындау
Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі қыстырғ
Оқушылар windows, linux, android Орындап сым, қай
2. Өткен сөздерін құрастыру арқылы топтарға болып көрсету
тақырыпты бірігеді. Оқулық
еске түсіру\ Плакат,
қайталау\ Өткен сабақты пысықтау: «Кір
маркер
жаю» әдісі Оқушылар түрлі түсті
қағаздардан киім үлгілерін қырқады.
Өткен тақырып бойынша білетіндерін
әрбір киімге жазып, сымға
қыстырғышпен іліп қояды.
Жұмыстарын топ болып қорғайды.
Оқушылардың жауаптарын ауызша
3. Жаңа мадақтау, ынталандыру Қоржын
сабақты
меңгерту «Миға шабуыл» әдісі фишка
- Графтар теориясы адам өмірінің
қай салаларында қолданылады деп
ойлайсың?
- Графтар көмегімен қандай А4 пара
мәселелердің шешімі табылады?

«Джигсо» әдісі
Оқушылар кітаппен жұмыс істейді, Акт
4. Бекіту түсінгендерін топта талқылайды. құралда

1-тапсырма. «Венн диаграммасы»


- Флой алгоритмі мен дейкстра
алгоритмдерінің ұқсастықтары
мен айырмашылықтарын
салыстырыңдар.
Дескриптор:
- Графтардың алгоритмдерін анықтайды.
- Графтардың алгоритмдерін
салыстырады.
Фигуралар арқылы
бағалау

2-тапсырма.
Зерттеу тапсырмасы
- Интернетті пайдаланып, Форд-Белман
алгоритмі және ағаштар жайлы
ақпараттық ізденіс жасаңдар. Бұл
алгоритмдердің қандай ерекшеліктері
бар?
- Практикалық тұрғыдан
қолданыс салаларын
анықтаңдар. Программа кодын
талдаңдар.
Қысқа жолды анықтау
- Берілген 3-суреттегі графтың
байланыс сызбасына қарап төмендегі
тапсырмаларды орында:
1) Дейкстра алгоритмін қолданып, К
төбесінен P
төбесіне баратын қысқа
жолдарды анықта. а) N = 6, К
= 1, Р= 6
ә) N = 6, К = 2, Р= 5
б) N = 6, К = 4, Р= 6
Флойд алгоритмін қолданып, графтың бір
төбесінен екінші төбесіне баратын
байланыс матрицасы мен ең

қысқа жолды сипаттайтын


нәтижелік матрицасын
құрастырып, жазыңдар.

Дескриптор:
Граф алгоритмдерін программалауда
қолданады.
Фигуралар арқылы бағалау

2-тапсырма.
- Графтардың және граф алгоритмдерінің
ғылым мен техникада қандай маңызы
бар?
Дескриптор:
Граф алгоритмдерінің маңыздылығын
тұжырымдайды.
Оқушылардың жұмыстарын
қоржындарына фишка салу арқылы
бағалау

Тест (электронды тест)


Оқушылар тест сұрақтарына жауап
береді.
Өздерін бағалайды

Кері байланыс: «Бутерброд» әдісі


Оқушылардың бір тобы тақырып туралы
жағымды пікір, екінші тобы сын, үшінші
тобы тағы да жағымды пікір айтады.

You might also like