You are on page 1of 3

prof.

Balázs-Varhol Irma

Școala Gimnazială „Bălcescu-Petőfi” Satu Mare

Plan de lecție

Data:
Disciplina: Informatică și TIC
Profesor: Balázs-Varhol Irma
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: Editoare grafice
Lecţia: Comenzi pentru selectare, copiere, mutare, ştergere; Redimensionarea, trunchierea, rotaţia
unei imagini; Panoramare imagine
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare/însuşire de noi cunoştinţe
Locul de desfăşurare: Sala de informatică

Scopul lecţiei: Cunoaşterea de către elevi a modului de lucru cu fișiere grafice

Obiective educative:
 Obiective cognitive:
- să dovedească trainicia noţiunilor dobândite;
- să folosească corect opţiunile din bara de meniuri în aplicaţii concrete;
 Obiective psihomotorii:
- evaluarea deprinderii de utilizare corectă a opţiunilor puse la dispozitia utilizatorului de
aplicaţia Paint și LibreOffice Draw;
 Obiective afective :
- formarea convingerii că utilizarea aplicațiilor permite realizarea unor imagini într-o formă
atractivă

Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii trebuie:


O1: să aplice operaţiile de bază necesare prelucrării unei imagini
O2: să cunoască comenzii pentru selectare, copiere, mutare, ştergere;
O3: să cunoască pașii pe care îi parcurg pentru redimensionarea, trunchierea, rotaţia unei
imagini
O4: să cunoască pașii pe care îi parcurg pentru a panorama imaginile

Strategii didactice:
 Metode de învățământ – metode de comunicare orală, expunerea, demonstraţia,
conversaţia,
 Metode de acţiune: exerciţiul, învățarea prin descoperire.
 Procedee de instruire:
 Explicaţia în etapa de comunicare
 Învățarea prin descoperire,
 Conversaţia în etapa de fixare a cunoştinţelor.
 Forme de organizare a activităţii – individuala/pe grupe și frontala;
 Forme de dirijare a activităţii – independentă sau de profesor,
 Resurse materiale: calculator, manual digital, fișă de lucru
 Metode de evaluare: observare directă

Bibliografie:
Daniel Popa – Informatică și TIC – manual pentru clasa a V-a, Editura Intuitext, 2017

Metodele de evaluare: Evaluare formativă


prof. Balázs-Varhol Irma

Desfăşurarea activităţii

Etapele Strategia
Conţinutul activităţii Durata
activităţii didactică
1. Moment  Stabilirea prezenţei şi a aspectelor de disciplina 3 min
organizatoric şcolară
 Elevii pornesc calculatoarele
2. Prezentarea  Tema abordată se referă la: Explicaţia 2 min
temei, Comenzi pentru selectare, copiere, mutare, ştergere;
scopului şi Redimensionarea, trunchierea, rotaţia unei imagini;
obiectivelor Panoramare imagine
 Scopul activităţii este:
 Cunoaşterea de către elevi a modului de lucru cu
fișiere grafice.
 Obiective operaţionale:
 să aplice operaţiile de bază necesare prelucrării unei
imagini
 să cunoască comenzii pentru selectare, copiere,
mutare, ştergere;
 să cunoască pașii pe care îi parcurg pentru
redimensionarea, trunchierea, rotaţia unei imagini
 să cunoască pașii pe care îi parcurg pentru a
panorama imaginile
3. Prezentarea  Film educativ – Lucrul în Paint Conversaţia 30 min
conţinutului https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/
activităţii Informatica%20si%20TIC/Litera/ , pag. 63
 Realizarea unor imagini de tip peisaje, autoportret,
coperţi de carte, postere, afișe publicitare, logo etc.
 Formatare imagine: răsturnare/ rotire, lărgire/ Muncă
înclinare, inversare culori, modificare atribute individuală
 Panoramare imagine
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/
Informatica%20si%20TIC/Intuitext/# , pag. 70
 Rezolvarea fișei de lucru

4. Obţinerea  Se face evaluarea rezultatelor. Discuţii 5 min


performanţei
5. Evaluarea  Se apreciază modul de participare a elevilor. Discuţii 5 min
activităţii
prof. Balázs-Varhol Irma

Fișă de lucru

1. Desenează o familie de iepurași în programul Paint:


1) Din grupul Forme alegeți ovalul și desenați capul, corpul, piciorușele și codița iepurașului.
2) Din grupul Forme alegeți linia curbă și desenați urechile.
3) Cu radiera ștergeți liniile din interiorul ovalelor.
4) Cu creionul desenați ochii, mustața, apoi cu selecție transparentă selectați/ copiați/ lipiți/
rotiți/ redimensionați iepurașul astfel obținând o familie de iepurași: mama și puișorii.
5) Colorați iepurașii în diferite nuanțe de gri.
6) Delimitați „cerul” de „pământ” cu o linie apoi umpleți partea de sus cu albastru iar cea de
jos cu verde.
7) Folosiți pensulele sau/și alte forme pentru a decora desenul.

2. Realizați următorul desen în LibreOffice Draw:

You might also like