You are on page 1of 5

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”


TEMA PROIECTULUI: „Emoții de primăvară”
SUBTEMA:”Parfum de primăvară”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie fizică
DOMENII EXPERIENŢIALE: D.P.M.
TEMA ACTIVITĂŢII: Joc „Prin grădina Zânei!”- traseu aplicativ
Joc linistitor „ Flori parfumate”
MIJLOC DE REALIZARE: traseu aplicativ
TIPUL DE ACTIVITATE:consolidare a deprinderilor si priceperilor ;
SCOPUL: Formarea priceperii si deprinderii de a executa corect
saritura in inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat.
OBIECTIVE:
- Sa execute corect saritura in inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat
si sa mentina o pozitie corecta a corpului in pozitii statice si in miscare
- Sa execute variante de mers si alergare in diferite directii si cu diferite pozitii
de brate
- -sa actioneze promt si eficient in conditiile respectarii regulilor jocului.
METODE SI PROCEDEE:descrierea, explicatia , demonstratia, exercitiul, jocul.
MATERIAL DIDACTIC: copacul, marcaje, medalii
LOCUL DESFASURARII: sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
„Educatia Fizica in gradinita” Stefania Antonovici, D.P.H. 2010
Curriculum pentru invatamantul prescolar, 3-6/7 ani, MECT 2009
DESFASURAREA ACTIVITATII

Verigile Continutul activitatii Formatii Dozare Indicatii metodice Evaluarea


activitatii
1.Organizare -Alinierea Linie pe un rand 2 min Toti odata Respectarea
a grupei -Salutul Astazi la activitatea pozitiei si a
-Adoptari de pozitii la comanda : drepti, pe loc de educatie fizica vom directiei corecte
repaus, intoarceri stanga –dreapta ☺☺☺☺☺☺☺ repeta (mersul,
-Anuntarea temei alergarea , saritura,
x ocolirea de obstacole
si tararea si vom juca
jocul ”Atinge florile
copacului”

2. Pregatirea Variante de mers: Cerc 5 min *Mers ca soldatii, mers coordonat


organismului misca bratele pe langa si elastic
pentru efort -in cadenta; corp, capul sus,
spatele drept, privirea fara a se
-mers pe varfuri inainte; dezechilibra
☺ *Mers pe varfuri cu
- mers pe calcaie ☺ ☺ bratele sus si lateral,
intindem bine bratele;
- mers ca uriasii ☺ x ☺ *Mers pe calcaie cu
prinderea palmelor la
Variante de alergare: ☺ ☺ spate;
☺ *Mers ca uriasii,
-alergare in tempou impus; pasim cu pasi mari
-alergare cu genunchii sus;
-alergare cu calcaiele la sezut; *Alergare usoara;
-exercitii de respiratie * Exercitii de
respiratie
Se formeaza coloana de gimnastica. * Alergare cu
genunchii ridicati cat
mai sus
*Alergare cu calcaiele
care ating sezutul

3.Prelucrarea Formarea coloanei de gimnastica 2x8 Spatele drept Executarea


selectiva a Exercitiul 1 Coloana de corecta a
aparatului -stand departat, palmele pe solduri gimnastica comenzilor
locomotor T1-4- rotirea capului si a gatului spre stanga
T5-8-rotirea capului si a gatului spre dreapta ☺☺☺☺☺
Exercitiul 2
„Brate scurte, brate lungi” ☺☺☺☺☺
-stand departat cu bratele indoite, mainile pe
umeri
T1-2-intinderea bratelor sus
T3-4-revenire la pozitia initiala
Exercitiul 3
„Ceasul”
-stand departat cu bratele indoite, mainile pe 3x4 Bratele intinse
solduri Privirea inainte
T1-indoirea trunchiului spre stanga
T2-revenire
T3- indoirea trunchiului spre dreapta
T4-revenire
Exercitiul 4 Executarea
„Pendulul” 3x4 corecta a
-stand, mainile pe solduri comenzilor
T1-2-ducerea piciorului drept inainte- inapoi
T3-4- ducerea piciorului stang inainte- inapoi Genunchii intinsi
Exercitiul 5 Spatele drept
„Sari peste rau”
-stand cu bratele pe langa corp
T1-saritura cu deplasare inainte, pe ambele
picioare
T2-revenire
3x4

Piciorul intins
Spatele drept

3x4
Saritura cu indoirea
usoara a genunchilor
la aterizare

4.Consolidar Joc”Atinge florile copacului ” Coloana cate unul 2x Exactitatea


ea Pe rand cate un copil va porni la semnalul ☺ fiecare miscarilor,
deprinderilor educatoarei prin gradina, va merge pe marcajele ☺ copil curajul,
motrice de pe sol, până va ajunge sub copacul înflorit. ☺ *Mers normal , bratele echilibrul
Săritura în înălțime se va face cu elan. Copiii ☺ pe langa corp
aleargă pe cărare, iar în momentul în care au ☺ *alergare usoara
ajuns sub copac, vor sări pentru a atinge florile ☺ *saritura cu balansarea
acestuia. ☺ bratelor si aterizare pe
ambele picioare
*mers in echilibru cu
spatele drept si bratele
intinse lateral
* ocoleste obstacolele
fara sa le atinga
5. Revenirea -exercitii de mers In cerc 2 min Respira adanc Gradul de
organismului -exercitii pentru educarea actului respirator revenire al
dupa efort -exercitii de intindere musculara functiei cardiace
Joc linistitor „ Flori parfumate” ☺
Copiii sunt asezati in cerc. ☺ ☺
Un copil ramane in picioare”Floarea
parfumata”iar ceilalti se aseaza pe pernute. ☺ ☺ ☺ Capacitatea copiilor de
Copilul din picioare imita „floarea parfumata” a se linişti fizic şi
iar ceilalti interpreteaza „Floare parfumata, de ☺ ☺ psihic după o
noi adorata, lasa si pe capul meu, vraja din ☺ activitate dinamica.
parfumul tau” Executarea jocului
La auzul acestor versuri copilul „floare” atinge
usor cu mana pe cap un copil din cerc, acesta ii
ia locul si continua jocul reluandu-se versurile.

6. Incheierea Alinierea Linie pe un rand 1 min Receptivitate


activitatii -aprecieri generale si individuale, salutul ,
premierea ☺☺☺☺☺☺☺

You might also like