You are on page 1of 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.10.2021
GRUPA: mare/ 5-6 ani; nivel II
TEMA DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
PROIECT TEMATIC:,,Emoții de toamnă”
SUBTEMA: „Parfum de toamnă”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul limbă și comunicare
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Toamna”de Demostene Botez
MIJLOC DE REALIZARE: memorizare
TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoțtințe
SCOPUL: formarea deprinderii de a recita corect și expresiv o poezie; dezvoltarea gândirii logice a copilului; dezvoltarea memoriei voluntare
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să memoreze versurile poeziei cu ajutorul imaginilor oferite
O2 - să recite versurile poeziei corect și expresiv
O3 - să asocieze strofa poeziei cu ilustrația corespunzătoare ei
O4 - să numească fructele care sunt menționate în poezie

Comportamentul Performanța Nivelul de reușită

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a. Metode și procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, expunerea, observația
b. Mijloace didactice: planșe cu anotimpul primăvara, textul poeziei ,,Toamna” de Demostene Botez; ilustrații
c. Forme de realizare: activitate frontală, activitate individuală
d. Timp: 35 minute
e. Resurse umane: 12 preșcolari
f. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor, aprecierea globală, aprecierea individuală

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru Educația Timpurie-2019/Anexa la ordinul ministrului Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019
 Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul preșcolar-Florica Mitu; Ștefania Antonovici-București 1999
 https://www.google.com/search_Toamna+de+demostene+botez
 https://www.didactic.ro/materiale-didactice/toamna-poezie-de-demostene-botez

2
Demersul didactic

Strategia didactică
Etapele Ob. Conținutul Evaluare:
activității/Timp op. esențial Metode și Mijloace de Forme de metode și indicatori
procedee învățământ realizare
1. Moment Crearea condiţiilor optime pentru buna conversația activitate -observarea
organizatoric desfăşurare a activităţii: frontală sistematică a
2 min. - aerisirea sălii de clasă comportamentului
- aşezarea scăunelelor sub formă de copiilor
semicerc.
Salutul
2.Captarea atenției Educatoarea o prezintă preșcolarilor pe conversația imagine cu activitate -observarea
Zâna Toamna de la care a primit o Zâna frontală sistematică a
3 min. scrisoare. explicația Toamna comportamentului
În scrisoare ea le propune să învețe o scrisoare copiilor
poezie.(Anexa1)
3.Anunțarea temei și Prima secvență activitate -observarea
a obiectivelor Educatoarea îi anunță pe copii că vor învăța explicația frontală sistematică a
urmărite împreună poezia ,,Toamna” de Demostene comportamentului
Botez copiilor
2 min.

Se va face prin adresarea unor întrebări -observarea


recapitulative despre anotimpul toamna: sistematică a
4. Reactualizarea 1.„În ce anotimp suntem?” conversația comportamentului
cunoștințelor activitate
2.„Care sunt semnele venirii toamnei?” copiilor
însușite anterior 3.„Ce păsări sunt pleacă toamna în țările frontală
calde?” explicația
4 min.
5. Prezentarea Educatoarea realizează recitarea model a
3
conținutului și întregii poezii: textul
dirijarea învățării Recitarea va fi clară, expresivă, însoțită de poeziei
mimica adecvată pentru a crea emoție (carte ,,Toam
15 min. copiilor, motivându-i pentru învățare na” de
Demostene
Botez)
TOAMNA
de Demostene Botez

Toţi acei ce-ntreaga vară


Au muncit din zori în seară,
Toamna au roade bogate,
Au şi fructe şi bucate.

Mere, pere, în panere, ilustrații


Prune bune şi alune, expunerea ppt -observarea
Şi gutui amărui
sistematică a
Cu puf galben ca de pui,
Şi tot felul de legume comportamentului
De nu le mai ştii pe nume. copiilor

Se explică cuvintele noi:


roade= (aici) produse
zori= dis de dimineață
panere= coșuri

Secvența a doua: predarea-învățarea explicația


poeziei
Se memorează poezia pe fragmente logice
(strofe).
Fiecare strofă se reproduce numai după ce explicația
4
au fost recitate unitățile logice anterioare. -observarea
Se realizează dor recitarea individuală prin sistematică a
care se urmărește corectitudinea comportamentului
pronunțării. ilustrații copiilor
O1 observația ppt
 Se recită prima strofă, pe rând (cu 2- activitate
3 copii), cu fiecare copil în parte pentru a
individuală
verifica pronunţia corectă a cuvintelor.
O2  Apoi se recită, pe rând, prima strofă, conversația
cu un copil, apoi prima şi cu a doua strofă, -aprecieri individuale
cu alţi copii. exercițiul
 Se repetă de 2-3 ori, pentru a se
asigura că au memorat versurile.

5.Obținerea Copiii recită, prin rotație, strofa


performanței O3 corespunzătoare ilustrației pe care explicația activitate -aprecierea
educatoarea le-o indică. individuală individuală
3 min. exercițiul
6.Asigurarea Educatoarea le cere copiilor să numească -aprecierea
retenției O4 fructele de toamnă care sunt menționate în activitate individuală
poezie. exercițiul individuală
3 min

7.Încheierea Zâna Toamna îi felicită pe copii pentru -aprecierea


activității participarea lor activă în cadrul activității și conversația Zâna activitate globală
pentru cât de bine au învățat poezia Toamna frontală
2 min.

5
6
ZÂNA TOAMNA

7
8

You might also like