You are on page 1of 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.10.2023
GRUPA: mare/ 5-6 ani; nivel II
TEMA DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
PROIECT TEMATIC:,,Emoții de toamnă”
SUBTEMA: „Parfum de toamnă”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul limbă și comunicare
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Toamna”de Demostene Botez
MIJLOC DE REALIZARE: memorizare
TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoțtințe
SCOPUL: formarea deprinderii de a recita corect și expresiv o poezie; dezvoltarea gândirii logice a copilului; dezvoltarea memoriei voluntare
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să memoreze versurile poeziei cu ajutorul imaginilor oferite
O2 - să recite versurile poeziei corect și expresiv
O3 - să asocieze strofa poeziei cu ilustrația corespunzătoare ei
O4 - să numească fructele care sunt menționate în poezie

Comportamentul Performanța Nivelul de reușită

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a. Metode și procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, expunerea, observația
b. Mijloace didactice: planșe cu anotimpul primăvara, textul poeziei ,,Toamna” de Demostene Botez; ilustrații
c. Forme de realizare: activitate frontală, activitate individuală
d. Timp: 35 minute
e. Resurse umane: preșcolarii grupei
f. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor, aprecierea globală, aprecierea individuală

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru Educația Timpurie-2019/Anexa la ordinul ministrului Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019
 Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul preșcolar-Florica Mitu; Ștefania Antonovici-București 1999

Demersul didactic
2
Strategia didactică
Etapele Ob. Conținutul Evaluare:
activității/Timp op. esențial Metode și Mijloace de Forme de metode și indicatori
procedee învățământ realizare
1. Moment Crearea condiţiilor optime pentru buna conversația activitate -observarea
organizatoric desfăşurare a activităţii: frontală sistematică a
2 min. - aerisirea sălii de clasă comportamentului
- aşezarea scăunelelor sub formă de copiilor
semicerc.
Salutul
2.Captarea atenției Educatoarea o prezintă preșcolarilor pe conversația imagine cu activitate -observarea
Zâna Toamna de la care a primit o Zâna frontală sistematică a
3 min. scrisoare. explicația Toamna comportamentului
În scrisoare ea le propune să învețe o scrisoare copiilor
poezie.(Anexa1)
3.Anunțarea temei și Prima secvență activitate -observarea
a obiectivelor Educatoarea îi anunță pe copii că vor învăța explicația frontală sistematică a
urmărite împreună poezia ,,Toamna” de Demostene comportamentului
Botez copiilor
2 min.

Se va face prin adresarea unor întrebări -observarea


recapitulative despre anotimpul toamna: sistematică a
4. Reactualizarea 1.„În ce anotimp suntem?” conversația comportamentului
cunoștințelor activitate
2.„Care sunt semnele venirii toamnei?” copiilor
însușite anterior 3.„Ce păsări sunt pleacă toamna în țările frontală
calde?” explicația
4 min.
5. Prezentarea Educatoarea realizează recitarea model a
conținutului și întregii poezii: textul
dirijarea învățării Recitarea va fi clară, expresivă, însoțită de poeziei
3
15 min. mimica adecvată pentru a crea emoție (carte ,,Toam
copiilor, motivându-i pentru învățare na” de
Demostene
Botez)
TOAMNA
de Demostene Botez

Toţi acei ce-ntreaga vară


Au muncit din zori în seară,
Toamna au roade bogate,
Au şi fructe şi bucate.

Mere, pere, în panere, ilustrații


Prune bune şi alune, ppt
Şi gutui amărui
expunerea -observarea
Cu puf galben ca de pui,
Şi tot felul de legume sistematică a
De nu le mai ştii pe nume. comportamentului
copiilor

Se explică cuvintele noi:


roade= (aici) produse
zori= dis de dimineață
panere= coșuri

Secvența a doua: predarea-învățarea


poeziei explicația
Se memorează poezia pe fragmente logice
(strofe).
Fiecare strofă se reproduce numai după ce
au fost recitate unitățile logice anterioare. explicația
Se realizează dor recitarea individuală prin -observarea
4
care se urmărește corectitudinea sistematică a
pronunțării. ilustrații comportamentului
ppt copiilor
O1  Se recită prima strofă, pe rând (cu 2- observația
3 copii), cu fiecare copil în parte pentru a
verifica pronunţia corectă a cuvintelor. activitate
 Apoi se recită, pe rând, prima strofă,
individuală
O2 cu un copil, apoi prima şi cu a doua strofă, conversația
cu alţi copii. -aprecieri individuale
 Se repetă de 2-3 ori, pentru a se exercițiul
asigura că au memorat versurile.

5.Obținerea Copiii recită, prin rotație, strofa


performanței O3 corespunzătoare ilustrației pe care explicația activitate -aprecierea
educatoarea le-o indică. individuală individuală
3 min. exercițiul
6.Asigurarea Educatoarea le cere copiilor să numească -aprecierea
retenției O4 fructele de toamnă care sunt menționate în activitate individuală
poezie. exercițiul individuală
3 min

7.Încheierea Zâna Toamna îi felicită pe copii pentru -aprecierea


activității participarea lor activă în cadrul activității și conversația Zâna activitate globală
pentru cât de bine au învățat poezia Toamna frontală
2 min.

ZÂNA TOAMNA

5
6

You might also like