You are on page 1of 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25

MATAPELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6


TEMA: SAYA DAN NEGARA MINGGU: 7
KELAS: 6UIA
UNIT: 3. BERTANGGUNGJAWAB TARIKH: 08/05/2023
MASA: 7.00-7.30 AM
TOPIK: TANGGUNGJAWAB SEBAGAI WARGA NEGARA HARI : Selasa
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
Murid boleh:
3.1 Memberikan definisi warganegara.
3.0 Tanggungjawab Sebagai Warganegara 3.2 Menghuraikan cara melaksanakan tanggungjawab
sebagai warganegara.
3.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
bertanggungjawab sebagai warganegara.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan bertanggungjawab sebagai warganegara.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya :
Menghasilkan sebuah peta minda berkenaan tanggungjawab sebagai warganegara

AKTIVITI PEMBELAJARAN

1. Murid bercerita tentang gambar yang dilihat. (PAK21)


2. Murid melayari portal SEBENARNYA.MY yang disediakan untuk menyemak kesahihan berita.
3. Murid melengkapkan peta minda. (KBAT)
4. Murid membentangkan peta minda yang telah dihasilkan di hadapan kelas. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku teks, buku kerja Pemerhatian
REFLEKSI

1 /1 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


.. murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
.. murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATAPELAJARAN SAINS TAHUN 5
TEMA: SAINS HAYAT MINGGU: 7
KELAS: 5UIA
UNIT: 2.0 MANUSIA TARIKH: 09/05/2023
MASA: 9.50 - 10.50 am
TAJUK: SISTEM PEREDARAN DARAH & FUNGSINYA HARI : Selasa
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
2.2.1 Memerihalkan fungsi bahagian utama yang terlibat
dalam sistem peredaran darah manusia.

2.2 Sistem Peredaran Darah Manusia 2.2.2 Melakar laluan peredaran darah yang lebih oksigen dan
laluan peredaran darah yang lebih karbon dioksida dalam
tubuh manusia.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):


Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
 Memerihalkan fungsi bahagian utama yang terlibat dalam sistem peredaran darah manusia.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya melakar laluan peredaran darah yang lebih oksigen dan laluan peredaran darah yang lebih karbon dioksida dalam
tubuh manusia.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid diterangkan tentang topik hari ini iaitu system peredaran darah manusia.
2. Murid dijelaskan tentang fungsi jantung, salur darah, darah dan peparu dalam sistem peredaran darah manusia.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
4. Murid melakarkan peredaran darah manusia dalam tubuh manusia. (PAK21)
5. Murid membuat pembentangan dengan menjelaskan proses peredaran darah dalam tubuh manusia. (KBAT)
1. Murid membuat pembentangan di hadapan kelas. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Pemerhatian
REFLEKSI

34 /36 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ 36 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/36 murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATAPELAJARAN SAINS TAHUN 6
TEMA: SAINS HAYAT MINGGU: 7
KELAS: 6UMS
UNIT: 2.0 MANUSIA TARIKH: 09/05/2023
MASA: 9.50 - 10.50 am
TAJUK: SISTEM SARAF HARI : Selasa
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

2.1.1 Mengenal pasti jenis sistem saraf manusia.

Memerihalkan sistem saraf pusat dan


2.1.2 fungsinya.
2.2 Sistem saraf
Menyatakan fungsi sistem saraf periferi.
2.1.3
Meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem
saraf periferi tidak berfungsi.
2.1.4

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):


Pada akhir Pdpc murid akan dapat
 Merumuskan kepentingan penjagaan sistem saraf ke arah kesejahteraan hidup manusia.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya
 Menyatakan sekurang2 nya 2 jenis sistem saraf.
 Memerihalkan sistem saraf dan fungsinya
 Meramalkan keadaan sekiranya sistem saraf tidak berfungsi
AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid diterangkan tentang sistem saraf dan jenis sistem saraf manusia.
2. Murid juga diterangkan fungsi sistem saraf pusat dan sistem saraf periferi.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
4. Secara berkumpulan, murid meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem saraf periferi tidak berfungsi. (PAK21)
5. Murid bincangkan dan tuliskan cara menjaga sistem saraf dalam bentuk peta minda. (KBAT)
6. Murid mempamerkan hasil kumpulan mereka.
7. Ketua kumpulan akan menerangkan peta minda yang dihasilkan di hadapan kelas. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Buku Aktiviti
REFLEKSI

19 /25 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/ murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATAPELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
TEMA: SAYA DAN NEGARA MINGGU: 7
KELAS: 6UIA
UNIT: 3. BERTANGGUNGJAWAB TARIKH: 10/05/2023
MASA: 8.00-8.30 AM
TOPIK: TANGGUNGJAWAB SEBAGAI WARGA NEGARA HARI : Rabu
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
Murid boleh:
3.1 Memberikan definisi warganegara.
3.2 Menghuraikan cara melaksanakan tanggungjawab
3.0 Tanggungjawab Sebagai Warganegara sebagai warganegara.
3.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
bertanggungjawab sebagai warganegara.
3.5 Mengamalkan sikap bertanggungjawab sebagai
warganegara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
 Menjana idea kesan pengabaian tanggungjawab sebagai warganegara.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid berjaya
 Menceritakan pengalaman mereka melaksanakan tanggungjawab sebagai warganegara apabila negara kita dilanda
malapetaka
AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid bermain permainan Pundi Kacang.
2. Pemain akan hilang giliran menjawab soalan jika pundi kacang tidak jatuh pada mana-mana kad. (PAK21)
3. Murid mencuba menjawab seberapa banyak soalan dalam masa yang ditetapkan.
3. Murid menceritakan pengalaman mereka melaksanakan tanggungjawab sebagai warganegara apabila negara kita
dilanda malapetaka. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku teks, buku kerja Pembentangan
REFLEKSI

.. murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


.. murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
.. murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
* P&P ditangguhkan kerana guru tidak hadir (MC).

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


MATAPELAJARAN SAINS TAHUN 6
TEMA: SAINS HAYAT MINGGU: 7
KELAS: 6UMS
UNIT: 2.0 MANUSIA TARIKH:10/05/2023
MASA: 10.20 - 11.20 am
TAJUK: SISTEM SARAF HARI : Rabu
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

2.1.1 Mengenal pasti jenis sistem saraf manusia.

Memerihalkan sistem saraf pusat dan


2.1.2 fungsinya.
2.2 Sistem saraf
Menyatakan fungsi sistem saraf periferi.
2.1.3
Meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem
saraf periferi tidak berfungsi.
2.1.4

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):


Pada akhir Pdpc murid akan dapat
 Merumuskan kepentingan penjagaan sistem saraf ke arah kesejahteraan hidup manusia.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya
 Menyatakan sekurang2 nya 2 jenis sistem saraf.
 Memerihalkan sistem saraf dan fungsinya
 Meramalkan keadaan sekiranya sistem saraf tidak berfungsi
AKTIVITI PEMBELAJARAN

1. Murid diterangkan tentang sistem saraf dan jenis sistem saraf manusia.
2. Murid juga diterangkan fungsi sistem saraf pusat dan sistem saraf periferi.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
4. Secara berkumpulan, murid meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem saraf periferi tidak berfungsi. (PAK21)
5. Murid bincangkan dan tuliskan cara menjaga sistem saraf dalam bentuk peta minda. (KBAT)
6. Murid mempamerkan hasil kumpulan mereka.
7. Wakil kumpulan akan menerangkan peta minda yang dihasilkan di hadapan kelas. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Buku Aktiviti
REFLEKSI

/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/ murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
* P&P ditangguhkan kerana guru tidak hadir (MC).
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATAPELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
TEMA: SAYA DAN NEGARA MINGGU: 7
KELAS: 6UIA
UNIT: 3. BERTANGGUNGJAWAB TARIKH: 11/05/2023
MASA: 8.00-8.30 AM
TOPIK: TANGGUNGJAWAB SEBAGAI WARGA NEGARA HARI : Khamis
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
Murid boleh:
3.1 Memberikan definisi warganegara.
3.2 Menghuraikan cara melaksanakan tanggungjawab
3.0 Tanggungjawab Sebagai Warganegara sebagai warganegara.
3.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
bertanggungjawab sebagai warganegara.
3.5 Mengamalkan sikap bertanggungjawab sebagai
warganegara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menjana idea kesan pengabaian tanggungjawab sebagai warganegara.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid berjaya
 Menghubungkait pengabaian tanggungjawab sebagai warganegara dengan kesannya melalui simulasi.

AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid bercerita tentang gambar yang dilihat. (PAK21)
2. Murid membaca dan memahami maklumat.
3. Murid membincangkan jawapan bagi persoalan yang dikemukakan dalam buku teks. (KBAT)
 Apakah definisi warganegara?
 Bincangkan kesan pengabaian tanggungjawab sebagai warganegara.
 Simulisasikan cara kamu melaksanakan tanggungjawab sebagai warganegara?
1. Murid membuat simulasi di hadapan kelas. (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN
Buku teks Pembentangan
REFLEKSI

/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/ murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
*P&P ditangguhkan kerana guru tidak hadir (MC).
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATAPELAJARAN SAINS TAHUN 6
TEMA: SAINS HAYAT MINGGU: 7
KELAS: 6UIA
UNIT: 2.0 MANUSIA TARIKH: 11/05/2023
MASA: 8.30-9.30 am
TAJUK: SISTEM SARAF HARI : Khamis
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

2.1.1 Mengenal pasti jenis sistem saraf manusia.

Memerihalkan sistem saraf pusat dan


2.1.2 fungsinya.
2.2 Sistem saraf
Menyatakan fungsi sistem saraf periferi.
2.1.3
Meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem
saraf periferi tidak berfungsi.
2.1.4

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):


Pada akhir Pdpc murid akan dapat
Merumuskan kepentingan penjagaan sistem saraf ke arah kesejahteraan hidup manusia.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya
 Menyatakan sekurang2 nya 2 jenis sistem saraf.
 Memerihalkan sistem saraf dan fungsinya
Meramalkan keadaan sekiranya sistem saraf tidak berfungsi
AKTIVITI PEMBELAJARAN

1. Murid diterangkan tentang sistem saraf dan jenis sistem saraf manusia.
2. Murid juga diterangkan fungsi sistem saraf pusat dan sistem saraf periferi.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
4. Secara berkumpulan, murid meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem saraf periferi tidak berfungsi. (PAK21)
5. Murid bincangkan dan tuliskan cara menjaga sistem saraf dalam bentuk peta minda. (KBAT)
6. Murid mempamerkan hasil kumpulan mereka.
7. Wakil kumpulan akan menerangkan peta minda yang dihasilkan di hadapan kelas. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Buku Aktiviti
REFLEKSI

/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/25 murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
*P&P ditangguhkan kerana guru tidak hadir (MC).
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATAPELAJARAN SAINS TAHUN 5
TEMA: SAINS HAYAT MINGGU: 7
KELAS: 5UIA
UNIT: 2.0 MANUSIA TARIKH: 11/05/2023
MASA: 9.50 - 10.50 am
TAJUK: SISTEM PEREDARAN DARAH & FUNGSINYA HARI : Khamis
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
2.2.1 Memerihalkan fungsi bahagian utama yang terlibat
dalam sistem peredaran darah manusia.

2.2 Sistem Peredaran Darah Manusia 2.2.2 Melakar laluan peredaran darah yang lebih oksigen dan
laluan peredaran darah yang lebih karbon dioksida dalam
tubuh manusia.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):


Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
 Memerihalkan fungsi bahagian utama yang terlibat dalam sistem peredaran darah manusia.
KRITERIA KEJAYAAN
 Murid Berjaya melakar laluan peredaran darah yang lebih oksigen dan laluan peredaran darah yang lebih karbon dioksida
dalam tubuh manusia.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid diterangkan tentang topik hari ini iaitu system peredaran darah manusia.
2. Murid dijelaskan tentang fungsi jantung, salur darah, darah dan peparu dalam sistem peredaran darah manusia.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
4. Murid melakarkan peredaran darah manusia dalam tubuh manusia. (PAK21)
5. Murid membuat pembentangan dengan menjelaskan proses peredaran darah dalam tubuh manusia. (KBAT)
6. Murid membuat pembentangan di hadapan kelas. (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN
Buku Teks, Projektor Pemerhatian
REFLEKSI

/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/ murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
*P&P ditangguhkan kerana guru tidak hadir (MC).
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATAPELAJARAN SEJARAH TAHUN 6
TAJUK: 10: NEGARA MALAYSIA MINGGU: 7
KELAS: 6UMS
UNIT: 1. PEMBENTUKAN MALAYSIA TARIKH: 12/05/2023
MASA: 7.30-8.30 am
TOPIK: IDEA DAN SEBAB-SEBAB PEMBENTUKAN MALAYSIA HARI : Jumaat
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

10.1.1 Menyatakan idea


pembentukan dan
sebab-sebab Pembentukan Malaysia.
10.1 Pembentukan Malaysia
10.1.2 Menerangkan langkah-langkah ke arah
Pembentukan Malaysia.
10.1.3 Menjelaskan tokoh-tokoh dan negeri-negeri
yang terlibat dalam Pembentukan Malaysia
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat menyatakan idea pembentukan dan sebab-sebab Pembentukan Malaysia.

KRITERIA KEJAYAAN
- Murid berjaya menyatakan sekurang-kurangnya
- 3 sebab pembentukan Malaysia.
- 3 langkah-langkah pembentukan Malaysia.

AKTIVITI PEMBELAJARAN

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami dialog yang diberikan.
3. Murid dibimbing mengatakan idea pembentikan Malaysia dan Menyusun idea secara kronologi.
4. Murid diterangkan sebab-sebab pembentukan Malaysia.
5. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan mengikut sebab-sebab pembentukan Malaysia. (PAK-21)
6. Setiap kumpulan akan mencari maklumat tambahan mengikut tajuk, sebab dan faedah yang diperoleh. (KBAT)
7. Murid membincangkan kepentingan menghargai jasa pemimpin dan kebijaksaan pemimpin
8. Murid membentangkan dapatan masing-masing. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Eksperimen
REFLEKSI

/25 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/25 murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


MATAPELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
TEMA: SAYA DAN NEGARA MINGGU: 7
KELAS: 6UIA
UNIT: 3. BERTANGGUNGJAWAB TARIKH: 12/05/2023
MASA: 8.00-8.30 AM
TOPIK: TANGGUNGJAWAB SEBAGAI WARGA NEGARA HARI : Jumaat
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
Murid boleh:
3.1 Memberikan definisi warganegara.
3.2 Menghuraikan cara melaksanakan tanggungjawab
3.0 Tanggungjawab Sebagai Warganegara sebagai warganegara.
3.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
bertanggungjawab sebagai warganegara.
3.5 Mengamalkan sikap bertanggungjawab sebagai
warganegara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
 Menjana idea kesan pengabaian tanggungjawab sebagai warganegara.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid berjaya
 menceritakan pengalaman mereka melaksanakan tanggungjawab sebagai warganegara apabila negara kita
dilanda malapetaka.
AKTIVITI PEMBELAJARAN

1. Murid berbincang dan lengkapkan jawapan bagi situasi 1, 2 dan 3. (KBAT)


2. Murid membincangkan jawapan bagi persoalan yang dikemukakan dalam buku teks. (PAK21)
3. Apakah perasaan kamu apabila dapat melaksanakan tanggungjawab sebagai warganegara?
4. Mengapakah kita patut mematuhi undang-undang yang ditetapkan oleh kerajaan?

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku teks Pemerhatian
REFLEKSI

1 /1 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


0 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
0 murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


MATAPELAJARAN SAINS TAHUN 6
TEMA: SAINS HAYAT MINGGU: 7
KELAS: 6UIA
UNIT: 2.0 MANUSIA TARIKH: 12/05/2023
MASA: 10.20-11.20 am
TAJUK: SISTEM SARAF HARI : Jumaat
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

2.2.3 Menyatakan fungsi sistem saraf periferi.

Meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem


2.2.4 saraf periferi tidak berfungsi.
2.2 Sistem saraf
2.2.5 Menjana idea tentang cara menjaga sistem
saraf.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):


Pada akhir Pdpc murid akan dapat
Mengimbas kembali unit 2 dan menjawab soalan Asah MInda dalam buku Latihan.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya
 Menjawab sekurang-kurangnya 10 soalan dengan tepat daripada bilangan soalan yang diberikan.
AKTIVITI PEMBELAJARAN

1. Murid mengimbas kembali Sistem Pembiakan Manusia dan Sistem Saraf Manusia yang dipelajari dalam unit ini. (PAK-21
2. Murid membaca dan memahami soalan Asah Minda yang diberi.
3. Murid menjawab soalan tersebut dalam masa yang ditetapkan oleh guru.
4. Murid dan guru membincangkan jawapan. (KBAT)
5. Murid menghantar buku latihan untuk penilaian guru. (PPD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Buku Aktiviti
REFLEKSI

/25 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/25 murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


MATAPELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
TEMA: SAYA DAN NEGARA KELAS: 6UIA MINGGU: 8
UNIT: 4. BERTERIMA KASIH TARIKH: 15/05/2023
MASA: 9.50-10.50 AM
TOPIK: HARGAI KEUNIKAN NEGARA HARI : Isnin
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
Murid boleh:
4.1 Menyenaraikan keunikan negara.
4.2 Menghuraikan cara menghargai keunikan
negara.
4.0 Berterima Kasih 4.3 Menjelaskan kepentingan amalan menghargai
keunikan negara.
4.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan
amalan menghargai keunikan negara.
4.5 Mengamalkan sikap menghargai keunikan negara.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 keunikan negara.

KRITERIA KEJAYAAN (KK):

Murid berjaya menghasilkan menghasilkan folio berkaitan keunikan negara.

AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid bercerita tentang gambar yang dilihat. (PAK21)
2. Murid membaca dan memahami maklumat.
3. Murid membincangkan jawapan bagi persoalan yang dikemukakan dalam buku teks. (KBAT)
 Nyatakan perasaan kamu apabila dapat mengamalkan sikap menghargai keunikan negara.
 Ceritakan pengalaman kamu dalam usaha menghargai keunikkan negara.
4. Murid mencari foto keunikkan negara dan pamerkan di sudut Pendidikan Moral. (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN
Buku teks Pemerhatian
REFLEKSI

/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/ murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
*P&P ditangguhkan sempena Cuti Peristiwa.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


MATAPELAJARAN SEJARAH TAHUN 5
TAJUK: 6. Warisan Negara Kita MINGGU: 8
UNIT: 2. Agama Islam di Malaysia KELAS: 5UIA
TARIKH: 15/05/2023
TOPIK: Agama Dianuti Kepercayaan Dihormati, Kedatangan Agama MASA: 10.50-11.50 am
Islam pada Zaman Kesultanan Melayu Melaka. HARI : Isnin
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

6.2.1 Memerihalkan latar belakang agama dan


kepercayaan masyarakat di Tanah Melayu.
6.2.2 Menyatakan sejarah kedatangan agama Islam
dalam Kesultanan Melayu Melaka.
6.2 Agama Islam 6.2.3 Menerangkan kedudukan agama Islam dalam
pentadbiran negeri-negeri Melayu sehingga
merdeka.
6.2.4 Menjelaskan kedudukan agama Islam sebagai
agama Persekutuan.
6.2.5 Menghuraikan peranan agama Islam dalam
membentuk perpaduan.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
1. Memerihalkan latar belakang agama dan kepercayaan masyarakat di Tanah Melayu.
2. Menyatakan sejarah kedatangan agama Islam dalam Kesultanan Melayu Melaka.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya:-
1.Memerihalkan latar belakang agama dan kepercayaan masyarakat di Tanah Melayu.
2.Menyatakan sejarah kedatangan agama Islam dalam Kesultanan Melayu Melaka.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid membaca maklumat dan dibimbing memahami agama dan kepercayaan di Tanah melayu.
2. Murid secara berkumpulan membincangkan latar belakang agama dan kepercayaan di Tanah Melayu. (PAK21)
3. Murid mengenalpasti kepentingan memelihara sumber arkeologi seperti batu bersurat. (KBAT)
4. Murid dibimbing memahami faktor kedatangan agama Islam pada zaman Kesultanan Melayu Melaka.
5. Murid bercerita tentang perbezaan Hukum Kanun Melaka dengan Undang-undang laut Melaka secara berpasangan. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Pembentangan
REFLEKSI

/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/ murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
*P&P ditangguhkan sempena Cuti Peristiwa.

You might also like