You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN TIGA
MINGGU 32 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KETUMPATAN
TAJUK Air Menjadi Lebih Tumpat
STANDARD 7.1 Objek atau Bahan yang Lebih Tumpat atau Kurang Tumpat daripada Air
KANDUNGAN
STANDARD
7.1.2 Menghubung kait objek atau bahan yang timbul dan objek atau bahan yang tenggelam dengan ketum
PEMBELAJARAN
7.1.3 Menyelesaikan masalah bagi mengenal pasti kaedah untuk menjadikan air
lebih tumpat
7.1.4 Menjelaskan pemerhatian tentang objek atau bahan yang lebih tumpat dan
kurang tumpat daripada air melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menghubung kait objek atau bahan yang timbul dan objek atau bahan yang
tenggelam dengan ketumpatan
2. Menyelesaikan dua masalah bagi mengenal pasti kaedah untuk menjadikan air
lebih tumpat
3. Menjelaskan pemerhatian tentang objek atau bahan yang lebih tumpat dan
kurang tumpat daripada air melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menghubung kait objek atau bahan yang timbul dan objek atau bahan yang
tenggelam dengan ketumpatan
2. Menyelesaikan __ daripada dua masalah bagi mengenal pasti kaedah untuk
menjadikan air lebih tumpat
3. Menjelaskan pemerhatian tentang objek atau bahan yang lebih tumpat dan
kurang tumpat daripada air melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang air menjadi lebih tumpat
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan teks yang diberikan
2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang air menjadi lebih tumpat
3. Murid menjalankan aktiviti mengapungkan model ikan dalam air. Test It Out
(Jalankan Ujian)
4. Murid menjawab soalan yang diberikan
5. Murid membanding beza ketumpatan.
6. Murid menjalankan aktiviti air menjadi lebih tumpat. Experiment (Pengujian
Projek)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang air menjadi lebih tumpat dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 99-100 Buku Aktiviti hlmn 66, 68
ABM/BBM
PAK-21 Test It Out (Jalankan Ujian)
PAK-21 Experiment (Pengujian Projek)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN TIGA
MINGGU 32 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KETUMPATAN
TAJUK Air Menjadi Lebih Tumpat
STANDARD 7.1 Objek atau Bahan yang Lebih Tumpat atau Kurang Tumpat daripada Air
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.3 Menyelesaikan masalah bagi mengenal pasti kaedah untuk menjadikan air
PEMBELAJARAN
lebih tumpat
7.1.4 Menjelaskan pemerhatian tentang objek atau bahan yang lebih tumpat dan kurang tumpat daripada a
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyelesaikan dua masalah bagi mengenal pasti kaedah untuk menjadikan air
lebih tumpat
2. Menjelaskan pemerhatian tentang objek atau bahan yang lebih tumpat dan
kurang tumpat daripada air melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menyelesaikan __ daripada dua masalah bagi mengenal pasti kaedah untuk
menjadikan air lebih tumpat
2. Menjelaskan pemerhatian tentang objek atau bahan yang lebih tumpat dan
kurang tumpat daripada air melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mengingat tentang air menjadi lebih tumpat
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan teks yang diberikan.
2. Murid menjalankan aktiviti ketumpatan cecair. Test It Out (Jalankan Ujian)
3. Murid menjawab soalan yang diberikan.
4. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang pemerhatian dan ketumpatan cecair.
Café (Warung Kopi)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang air menjadi lebih tumpat dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 101 Buku Aktiviti hlmn
ABM/BBM
PAK-21 Test It Out (Jalankan Ujian)
PAK-21 Café (Warung Kopi)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN TIGA
MINGGU 32 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KETUMPATAN
TAJUK Aplikasi Ketumpatan dalam Kehidupan
STANDARD 7.1 Objek atau Bahan yang Lebih Tumpat atau Kurang Tumpat daripada Air
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.1 Membuat inferens tentang objek atau bahan yang timbul dan objek atau
PEMBELAJARAN
bahan yang tenggelam dengan menjalankan aktiviti.
7.1.4 Menjelaskan pemerhatian tentang objek atau bahan yang lebih tumpat dan kurang tumpat daripada a
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membuat inferens tentang objek atau bahan yang timbul dan objek atau bahan
yang tenggelam dengan menjalankan aktiviti.
2. Menjelaskan dua pemerhatian tentang objek atau bahan yang lebih tumpat dan
kurang tumpat daripada air melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membuat inferens tentang objek atau bahan yang timbul dan objek atau bahan
yang tenggelam dengan menjalankan aktiviti.
2. Menjelaskan __ daripada dua pemerhatian tentang objek atau bahan yang lebih
tumpat dan kurang tumpat daripada air melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
secara kreatif
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang aplikasi ketumpatan dalam
kehidupan
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan teks yang diberikan
2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang aplikasi ketumpatan dalam
kehidupan
3. Murid menyatakan ketumpatan diaplikasi dalam situasi yang diberikan.
4. Murid menjalankan aktiviti menyenaraikan aplikasi ketumpatan dalam kehidupan.
List It Out (Senaraikannya)
5. Murid melayari laman web untuk mencari aplikasi ketumpatan dalam kehidupan.
Internet Surfing (Pelayaran ICT)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang aplikasi ketumpatan dalam kehidupan
dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 102 Buku Aktiviti hlmn
ABM/BBM
PAK-21 List It Out (Senaraikannya)
PAK-21 Internet Surfing (Pelayaran ICT)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com

Sebarang pertanyaan, dan komen:


Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM

You might also like