You are on page 1of 18

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:07.06.2023

EDUCATOARE: Sângeorzan Sofia

GRUPA: Mijlocie A

TEMA SĂPTĂMÂNII:,, Vară dragă bun venit”

TEMA ACTIVITĂȚII: ,, Vitamine de la fructe”

ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENȚIALE: ,,Domeniul Om și Societate (DOS)”

FORMA DE REALIZARE:Activitate independentă

MIJLOC DE REALIZARE: Convorbire

TIPUL ACTIVITĂȚII:Consolidare/sistematizare a cunoștințelor

OBIECTIVE GENERALE:

- Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor copiilor referitoare la fructe și vitaminele pe care


acestea le conțin
- Stimularea și dezvoltarea proceselor psihice cognititve și afective :memoria, atenția ,limbajul,
gândirea, imaginația;
- Conștientizarea vitaminelor pe care fructele le conțin .

1
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL ACTIVITĂȚII
(preluate din planificarea săptămânală )
A.3.1. Exersează, cu sprijin, respectarea unor principii de bază specifice unei alimentații sănătoase.
.
A.3.2. Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale.
D.2.1. Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii (comunicare expresivă).
D.2.2. Respectă reguli de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1. Să enumere fructele de vară pe baza cunoștințelor acumulate anterior.

O2. Să răspundă corect întrebărilor adresate de către educatoare .

O3. Să precizeze rolul pe care, îl au vitaminele, în funcționarea organismului nostru pe baza celor
prezentate de către educatoare.

O4. Să realizeze piramida fructelor de vară, respectând cerințele educatoarei.

STRATEGII DIDACTICE

Mijloace de învățământ: coșul cu fructe, piramida fructelor de vară

Metode și procedee didactice: conversația, explicația.

Forme de organizare: frontală, individuală.

STRATEGII DE EVALUARE

1.Forme de evaluare: evaluare sumativă;

2.Metode şi tehnici de evaluare: - observarea continuă, chestionarea orală.

3.Instrumente de evaluare: - aprecieri verbale (globale şi individuale)

Durata:25-30

Bibliografie:

2
1. Preda V., Abordare în maniera integrată a activităţilor din grădiniţă - ghid pentru proiecte
tematice, Editura Humanitas Educational, 2005;
2. Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., Piramida cunoașterii, Editura Diamant, Pitești, 2014.
3. ***Curriculum pentru educația timpurie 2019, M.E.N.

3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii didactice Sistem Strategii de evaluare

Etapele Du- Ob. Conţinutul metodico-științific Instru-


Metode şi Metode
demersului op. al activităţii Forme de Forme de mente
rata procedee Mijloace şi tehnici
didactic organizare evaluare de
didactice didactice de evaluare
a activității
evaluare

Voi asigura condiţiile necesare


1) Moment bunei desfăşurări a activităţii
organizatoric 2min (aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialelor necesare,
aranjarea mobilierului, intrarea
copiilor în grupă.

2) Captarea
Se realizează prin prezentarea
atenţiei Conversația Frontală Observa-
coșurilor cu fructe de vară.
rea
2min continuă
Explicația

4
Dragi copii, astăzi o să
vorbim despre fructe, despre cât
3) Anunţarea sunt ele de sănătose și ce
temei şi a vitamine conțin.
obiectivelor 1min Frontală

Conversația Sumativă Chestiona-


rea orală

-Fiecare dintre voi să îmi


spună fructul preferat!
4) Dirijarea -Ce alte fructe mai cunoșteți?
învăţării - Ce fructe avem vara în
15
grădinile și livezile noastre sau
min ale bunicilor noștrii?
-Astăzi o să vorbim despre Observa-
fructele de vară: cireșele, rea
vișinele și căpșunele. Noi știm continuă
cât de important este să
consumăm fructe ele au foarte Conversația
multe vitamine, iar acestea ne
ajută să fim mai puternici în fața
bolilor. Căpșunele pe lângă
faptul că sunt foarte frumose ,
sunt și foarte gustoase. Ele
asemenea cireșelor conțin
vitamina C, E, B1, B2, B6,K,
PP. Vișinele de asemenea conțin
vitamina A și vitamina C. Este
foarte bine să consumăm aceste Frontală
fructe, deoarece sunt foarte

5
bune pentru pielea noastră,
pentru creierul nostru, ne ajută
să reținem mai bine toate
poeziile, cântecelele, poveștile Sumativă
și jocurile pe care le învățăm
noi la grădiniță sau acasă. Frontală Apreci-
Trebuie să știți că cireșele și eri
căpșunele ne ajută stomăcelul să verbale
mărunțească alimentele mai Chestiona-
repede, ne dau energie și ne rea orală
curăță organismul. Conversația
-Cine vrea să îmi spună ce
vitamine conțin căpșunele și
cireșele?
-De ce este bine să consumăm
aceste fructe?
O1 Dar să nu uităm, să spălăm
fructele înainte de ale consuma.
-Ce fructe avem vara în pădure?
-Zmeura și frăguțele sunt
fructele care cresc vara în
pădure. Ele sunt bogate în
vitamina B și vitamina K. Sunt
O2 gustose și sănătoase.
-Dar nu numai căpșunele,
cireșele, vișinele, zmeura și
frăguțele sunt fructe sănătoase.
Toate fructele sunt foarte
sănătoase pentru că au multe
vitamine, iar vitaminele ne dau
putere să luptăm împotriva

6
bolilor, a microbilor care ne
îmbolnăvesc. Cu cât mâncăm
mai multe fructe, cu atât mai
multe vitamine intră în
organismul nostru, iar ele luptă
cu microbii care intră înăuntrul
nostru ca să ne îmbolnăvească.
Îi înving și astfel nu ne
îmbolnăvim. Mâncăm fructe, ne frontală
păstrăm sănătatea.
-Sub ce formă putem consuma Conversatia
fructele?
Indiferent că sunt proaspete, în
compoturi, în dulcețuri sau Observa-
prăjituri, fructele sunt foarte rea
sănătoase. continuă

Chestiona-
Vom realiza ,,Piramida fructelor rea orală
de vară’’.
Conversația Apreci-
eri
verbale
Voi face aprecieri individuale
și colective.

Le voi oferii recompense


O4
copiilor și voi aprecia modul în
5.Fixarea 5min care au participat la activitate.

7
cunoștințelor

Apreci-
eri
Conversația verbale
2min

6. Evaluarea
activițăți

2min Conversația

7. Încheierea
activității

8
9
10
11
5m

12
13
14
15
16
17
3

18

You might also like