You are on page 1of 2

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 06.12.2018
Grupa: mică „Voiniceii”
Educatoare: Pop Daniela-Florentina
Tema anuală de studiu: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema activității integrate: „Cadouri de la Moș Nicolae” DȘ + ALA II
Forma de realizare: joc didactic, joc cu text și cânt
Tipul activității: Consolidare de cunoștinte, priceperi și deprinderi;
Scopulactivității: Dezvoltarea operațiilor intelectuale prematematice; asigurarea un
ui climat socio-afectiv plăcut,stimulativ prin cântec și joc;
Obiective operaționale:
-să intoneze jocul cu text și cânt „Moș Nicolae”, indicând pozițiile spațiale ale obiectelor;
-să denumească pozițiile spațiale (pe/sub) ale unor obiecte, în raport cu un reper dat
(scaun,masă, brad);
-să plaseze obiectele în pozițiile spațiale indicate;
-să se așeze ei înșiși în pozițiile spațiale indiindi.
Sarcina didactică: identificarea pozițiilor spațiale (pe/sub) ale unor obiecte (cal și ghetuță), în
raportcu un reper dat (scaun, masă, brad);
Reguli de joc: copiii denumesc pozițiile spațiale ale obiectelor, în raport cu un reper dat,
plaseazăobiectele și se așază ei înșiși în pozițiile spațiale indicate;
Elemente de joc: surpriza, aplauzele,închiderea si deschiderea ochispaț
Strategii didactice:
Metode si procedee:conversația, observația, explicația, jocul, exercițiul;
Mijloace de învățământ: b r a d î m p o d o b i t , s a n i e , m a s ă , s c a u n , c a l ( j u c ă r i e ) ,
g h e t u ț ă c u bomboane;
Material bibliografic:
1. „Curriculum pentru educație timpurie (copii de la naștere la 6 ani)”;
2. „Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la
7 ani”
Durata : 20 de minute
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
În sala de grupă găsim cadouri de la Moș Nicolae. (captarea atenției).
Copiii denumesc pozițiile spatiale ale cadourilor primite (ghetuța pe masă, căluțul sub
brad).
S e e xe c u t ă e xe r c i ț i i d e î n c ă l z i r e a v o c i l o r, i n t o n â n d f r a g m e n t e d i n
j o c u l c u t e x t ș i c â n t „ M o ș Nicolae”. (reactualizarea cunoştinţelor)

Se anunță tema activității „Cadouri de la Moș Nicolae”, precum și obiectivele


propuse.(anunţarea temei şi a obiectivelor)
(Dirijarea învățării) Copiii plasează obiectele în poziția spațială indicată și denumesc
pozițiaspațială (pe) a obiectelor (cal și ghetuță) în raport cu un reper dat (scaun, masă, brad).
De asemenea,intonează primele două versuri ale jocului cu text și cânt „Moș Nicolae”.
(varianta I)
Copiii plasează obiectele în poziția spațială indicată și denumesc poziția spațială
(sub) aobiectelor (cal și ghetuță) în raport cu un reper dat (scaun, masă, brad).
De asemenea, intoneazăultimele trei versuri ale jocului cu text și cânt „Moș Nicolae”.
(varianta a II-a)
Copiii se așază ei înșiși în poziția spațială indicată (pe scaun, sub masă, sub
brad) și seintonează întreg jocul cu text și cânt „Moș Nicolae”. (varianta a III-a, obţinerea
performanţei)
Se fixează titlul jocului didactic și a jocului cu text și cânt, precum și poziția
spațială acadourilor primite .(retenţia şi transferul)
Fac aprecieri asupra activității copiilor și ofer recompense (bomboanele găsite în ghetuțe)
„În ghetuțe bombonele/ Să mâncăm cu toți din ele.” (evaluarea performanţei)

Moş Nicolae
-joc cu text și cânt-

Moș Nicolae la noi a sosit.


Și o ghetuţă, pe masă am găsit.
Şi sub brădut, este un călut.
Să-l punem la sănioară
Ca să vină moșul iară.

You might also like