You are on page 1of 15

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Preutești, Structura Arghira


PROFESOR: Tofan Crina- Daniela
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
CLASA: a VI-a
DATA: 17.05.2021
SUBIECTUL: Textul argumentativ (argumentarea unui punct de vedere)
TIPUL LECȚIEI: mixtă.

COMPETENȚE GENERALE:

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional

COMPETENŢE SPECIFICE:

3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și
informaţii sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate
3.4. Observarea atitudinilor manifestate în procesul redactării unui text, identificând aspectele care necesită îmbunătățire
4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor
comunicative
4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere şi de exprimare corectă a intenţiilor comunicative

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 - să utilizeze limba literară corect și expresiv;
O2 - să definească textul argumentativ;
O3 - să identifice structura unui text de tip argumentativ;
O4 - să formuleze argumente logice pro sau contra pentru diverse situații de comuncicare;
O5 - să sprijine cu argumente punctul de vedere formulat;
O6 - să-şi ordoneze ideile urmând algoritmul unui anumit tip de plan discursiv;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversaţia euristică, dialogul orientativ şi problematizant, explicaţia, jocul didactic, învățarea prin descoperire, rebusul.
Mijloace didactice: fișe de lucru, tabla, flip-chart, markere, caietele elevilor.
Resurse: capacităţi specifice vârstei elevilor, cunoştinţele anterioare; timpul de învăţare: 50 minute.
Forme de organizare: activitate frontală,individual, în perechi, activitate pe grupe.
Modalități de evaluare: fișa de autoevaluare, aprecieri, note.

BIBLIOGRAFIE:

 Ramona, Răducanu, Limba şi literatura română. Caiet de lucru structurat pe domenii, Ed. Booklet, 2018.
 Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu: structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Pitești, 2007.
 Norel, Mariana, Petru Bucurenciu, Mihaela Dragu, Limba și literatura română: manual pentru clasa a VI-a, București, Editura
Didactică și Pedagogică, 2018
SCENARIUL DIDACTIC
Secvenţele Timp Ob. Conţinuturile învăţării Activităţi de învăţare Strategii didactice Evaluare
lecţiei op. Forme de Materiale şi Resurse
organizare procedee materiale
I. Motivarea activităţii. * Scrie o scrisoare unui
EVOCAREA Pregătirea materialelor Frontal Conversaţia prieten care locuiește în
Moment 1min necesare desfăşurării altă parte a țării prin
care să-l convingi să
organizatoric lecţiei.
viziteze zona în care
5min O1 Aprecierea calităţii Exerciții de alcătuire a Frontal Conversaţia Caietele trăiești.
sarcinilor de învăţare unui text propriu cu Observaţia de temă
avute ca temă pentru utilizare diverselor forme Lectura acasă
acasă. gramaticale expresivă

Captarea 3min Rebus Exerciții de completare


atenţiei Frontal Conversaţia Fișa de Descoperă în careul
a unui rebus
lucru alăturat sinonimul
(Anexa 1) cuvântului demonstrat.
Consemnarea titlului
Anunţarea 1min
lecției și evidențierea
temei şi O1 Individual Conversaţia
pașilor pe care elevii îi Caietele
prezentarea O2
vor urma pe parcursul elevilor
obiectivelor O3
activității.
O4
Textul argumentativ
O5
(exprimarea unui punct
O6
de vedere)
II. Elevii, împărțiți în 3 Exerciții de descoperire a Pe grupe Învățarea prin Fișă cu Citiți, cu atenție textul,
REALIZAREA grupe, vor primi o fișă părților componente ale descoperire sarcini de și rezolvați cerințele:
SENSULUI 25 de lucru (pe un text la unui text argumentativ. lucru
Exercițiul GR1:
Dirijarea min O2 prima vedere vor (Anexa 2)
Exerciții de descoperire a 1. Citește primul
învățării și O3 descoperi părțile unui trăsăturilor textului paragraf al textului și
asigurarea
text argumentativ, tipuri argumentativ și a scopului stabilește care este
feedback-ului
de conectori, cuvinte acestuia. opinia autorului despre
care asigură legătura cartea electronică.
2. Subliniază verbul
logică între ideile
care indică exprimarea
textului, rolul textului opiniei.
argumentativ). 3. Scrie câte un
sinonim pentru sensul
din text al cuvintelor
covârșitoare, viabilă,
secol.
4. Indică,prin
încercuire, etapa
textului argumentativ
corespunzătoare
primului alineat:
a) argumentarea; b)
ipoteza; c) concluzia.

GR2: 1. Citește cel de-


al doilea și cel de-al
treilea paragraf al
textului și extrage
ideile principale din
fiecare.
2. Precizează prin ce
exemple încearcă
autorul să ne convingă
de corectitudinea
afirmației sale.
3. Subliniază cuvintele
care introduc fiecare
argument.
4. Încercuiește
cuvintele care asigură
legătura logică între
ideile textului.
5. Indică,prin
încercuire, etapa
textului argumentativ
corespunzătoare celor
două alineate citite:
a) argumentarea; b)
ipoteza; c) concluzia.

GR3: 1. Citește, cu
atenție, ultimul
paragraf. Spune ce
reprezintă acesta,
raportându-te la
structura lexicală aflată
la începutul său.
2. Subliniază structura
care introduce
concluzia în text.
3. Care este scopul
acestui text? Alege din
următoarele variante: a)
să emoționeze; b) să
convingă; c) să
informeze.
4. Indică,prin
încercuire, etapa
textului argumentativ
corespunzătoare
ultimului alineat:
a) argumentarea; b)
ipoteza; c) concluzia.

Cu ajutorul elevilor Exerciții de completare Frontal Conversația Planșă Completați în caiete


observatori, se Caiete schema textului
a schemei textului
completează schema Observația argumentativ.
discursului argumentativ.
argumentativ. Ciorchinele

O1 Elevii sunt împărțiți pe Fișă cu Formulați argumente


Exerciții de imaginare a Pe grupe Explicația
O4 grupe şi li propune ca sarcini de pro sau contra pentru a
O5 sarcină de grupă câte un unor situații de Jocul de rol lucru vă convinge
O6 joc de rol. comunicare (Anexa 4) interlocutorul, având în
-grupa nr. 1: Un elev Caietele vedere următoarele
trebuie să-și convingă situații de comunicare:
elevilor
dirigintele să organizeze GR1: Un elev trebuie
o excursie cu clasa, după să-și convingă
ce s-a petrecut un Învățarea prin dirigintele să
incident neplăcut în Exerciții de formulare a descoperire organizeze o excursie
clasă. unor argumente pro sau cu clasa, după ce s-a
contra. petrecut un incident
neplăcut în clasă;
-grupa nr. 2: un copil GR2: Un copil îşi
îşi doreşte un animal de doreşte un animal de
companie, dar părinţii companie, dar părinţii
nu sunt de acord. nu sunt de acord;
Imaginaţi un dialog între
copil şi părinţi, în care
să apară argumente pro
şi contra.
-grupa nr. 3: Maria îşi GR3: Maria îşi doreşte
doreşte să meargă la un să meargă la un film cu
film cu vampiri, dar vampiri, dar mama nu
mama nu este de acord. este de acord;
Ea trebuie să o
convingă.
III.
REFLECȚIA CONVINGE-MĂ!
Exerciții de formulare a Explicația Precizați 2-3
O4 Elevii extrag dintr-un Individual
unor argumente pro sau argumente prin care să
Obținerea 10 O5 bol un bilet pe care este Frontal Jocul de rol
contra susțineți că este bine să
performanței min O6 trecut numele unui
Expunerea Bol cu fii... /este bine să nu
obiect, personaj sau al
bilețele fii.....(obiectul ales).
unei ființe. După timpul
de gândire, va prezenta
2-3 argumente prin care
susţine că este bine să
fii.../ este bine să nu fii
( obiectul ales).
Argumentarea se reia cu
susţinerea opiniei opuse.
Asigurarea 3 min Scrie un text
retenției și a O1 Exerciții de eprimare a Individual Explicația Caietele argumentativ, de 10-15
transferului Tema pentru acasă unui punct de vedere elevilor rânduri, despre
O4 argumentat prietenie, pornind de la
O5 ideea exprimată în
următoarea afirmație:
O6 Prietenia nu rezistă
nici în jigniri, nici în
înfrângeri. Ea moare.
(Titu Maiorescu)

IV. Autoevaluarea
ÎNCHEIEREA participării la activitate -exerciții de exprimare a Individual Fișa de Numiți două situații
ACTIVITĂȚII propriilor impresii autoevalua concrete din viața de zi
Autoevaluarea/ Analiza cu zi în care considerați
2min re
Evaluarea critică
(Anexa3) că ați putea aplica ceea
activității ce ați învățat pe
Expunerea
Conversația parcursul acestei lecții.

Numiți o sarcină de
lucru care v-a făcut
Se fac aprecieri cu
plăcere să o rezolvați.
privire la modul de
Motivați-vă alegerea!
implicare al elevilor și
se notează elevii care au Numiți o sarcină de
lucrat și răspuns corect lucru care vi s-a părut
pe parcursul activității dificilă. Motivați-vă
alegerea!
Anexa 1

Descoperă în careul alăturat sinonimul cuvântului demonstrat. A


1. Modul de expunere în care se prezintă o întâmplare.

2. Participanții la acțiune.

3. Mod de expunere cu replici.

4. Persoana care scrie un text.

5. Persoana care emite o informație.

6. Fragmentul preluat dintr-o opera literară reprezintă un


text……………………..

7. Antonimul cuvântului literar. B

8. Orice text literar are ……………….

9. Un paragraf dintr-o opera literară.

10. Sinonimul cuvântului dezmierdat.


Anexa 3

Textul argumentativ cuprinde ……….


Structura textului: ………………………………………………………… Rolul textului
.

Cuvinte care care asigură


legătura logică între ideile
Conectori: textului:
Anexa 2
Tehnologia avansează cu o viteză covârșitoare, motiv pentru care alegem să depindem tot mai mult de evoluția ei din rațiuni mai mult sau
mai puțin practice. Personal, consider cartea electronică o alternativă viabilă prntru secolul în care ne aflăm.

În primul rând, o astfel de carte nu ocupă un spațiu propriu-zis de depozitare. Să ne imaginăm că vom merge într-o vacanță pe o perioadă
mai îndelungată de timp, însă bagajul nostru este neîncăpător pentru un număr semnificativ de cărți clasice pe care dorim să le citim în tot
acest timp. Apelând la cărțile în format electronic vomputea economisi spațiu suficient , astfel încât să nu întâmpinăm o problemă de acest
gen. În plus, vom avea posibilitatea să citim nu una sau două cărți, ci un număr nelimitat, în cazul în care beneficiem de o conexiune de
internet stabilă.

În al doilea rând, prețul produsului este un alt factor important în dezvoltarea tot mai rapidă a e-book-urilor. Acestea se găsesc în
momentul de față la un preț mult mai redus față de cărțile tradiționale. Evident, costurile realizării și multiplicării unui e-book sunt mai
micidecât în cel de-al doilea caz. Faptul că multe dintre librăriile online aleg să ofere unele cărți electronice în mod gratuit promovează și
mai mult această tendință printre pasionații de lectură.

În concluzie, cărțile în format electronic sunt o opțiune practică, rapidă, dar și mult mai ieftină în comparație cu tradiționalele cărți
tipărite.

(adaptat după www.cetateanul.info)

GR1:
1. Citește primul paragraf al textului și stabilește care este opinia autorului despre cartea electronică.
2. Subliniază verbul care indică exprimarea opiniei.
3. Scrie câte un sinonim pentru sensul din text al cuvintelor covârșitoare, viabilă, secol.
4. Indică,prin încercuire, etapa textului argumentativ corespunzătoare primului alineat:
a) argumentarea; b) ipoteza; c) concluzia.
Tehnologia avansează cu o viteză covârșitoare, motiv pentru care alegem să depindem tot mai mult de evoluția ei din rațiuni mai mult sau
mai puțin practice. Personal, consider cartea electronică o alternativă viabilă prntru secolul în care ne aflăm.

În primul rând, o astfel de carte nu ocupă un spațiu propriu-zis de depozitare. Să ne imaginăm că vom merge într-o vacanță pe o perioadă
mai îndelungată de timp, însă bagajul nostru este neîncăpător pentru un număr semnificativ de cărți clasice pe care dorim să le citim în tot
acest timp. Apelând la cărțile în format electronic vomputea economisi spațiu suficient , astfel încât să nu întâmpinăm o problemă de acest
gen. În plus, vom avea posibilitatea să citim nu una sau două cărți, ci un număr nelimitat, în cazul în care beneficiem de o conexiune de
internet stabilă.

În al doilea rând, prețul produsului este un alt factor important în dezvoltarea tot mai rapidă a e-book-urilor. Acestea se găsesc în
momentul de față la un preț mult mai redus față de cărțile tradiționale. Evident, costurile realizării și multiplicării unui e-book sunt mai
micidecât în cel de-al doilea caz. Faptul că multe dintre librăriile online aleg să ofere unele cărți electronice în mod gratuit promovează și
mai mult această tendință printre pasionații de lectură.

În concluzie, cărțile în format electronic sunt o opțiune practică, rapidă, dar și mult mai ieftină în comparație cu tradiționalele cărți
tipărite.

(adaptat după www.cetateanul.info)

GR2: 1. Citește cel de-al doilea și cel de-al treilea paragraf al textului și extrage ideile principale din fiecare.
2. Precizează prin ce exemple încearcă autorul să ne convingă de corectitudinea afirmației sale.
3. Subliniază cuvintele care introduc fiecare argument.
4. Încercuiește cuvintele care asigură legătura logică între ideile textului.
5. Indică,prin încercuire, etapa textului argumentativ corespunzătoare celor două alineate citite:
a) argumentarea; b) ipoteza; c) concluzia.
Tehnologia avansează cu o viteză covârșitoare, motiv pentru care alegem să depindem tot mai mult de evoluția ei din rațiuni mai mult sau
mai puțin practice. Personal, consider cartea electronică o alternativă viabilă prntru secolul în care ne aflăm.

În primul rând, o astfel de carte nu ocupă un spațiu propriu-zis de depozitare. Să ne imaginăm că vom merge într-o vacanță pe o perioadă
mai îndelungată de timp, însă bagajul nostru este neîncăpător pentru un număr semnificativ de cărți clasice pe care dorim să le citim în tot
acest timp. Apelând la cărțile în format electronic vomputea economisi spațiu suficient , astfel încât să nu întâmpinăm o problemă de acest
gen. În plus, vom avea posibilitatea să citim nu una sau două cărți, ci un număr nelimitat, în cazul în care beneficiem de o conexiune de
internet stabilă.

În al doilea rând, prețul produsului este un alt factor important în dezvoltarea tot mai rapidă a e-book-urilor. Acestea se găsesc în
momentul de față la un preț mult mai redus față de cărțile tradiționale. Evident, costurile realizării și multiplicării unui e-book sunt mai
micidecât în cel de-al doilea caz. Faptul că multe dintre librăriile online aleg să ofere unele cărți electronice în mod gratuit promovează și
mai mult această tendință printre pasionații de lectură.

În concluzie, cărțile în format electronic sunt o opțiune practică, rapidă, dar și mult mai ieftină în comparație cu tradiționalele cărți
tipărite.

(adaptat după www.cetateanul.info)

GR3: 1. Citește, cu atenție, ultimul paragraf. Spune ce reprezintă acesta, raportându-te la structura lexicală aflată la începutul său.
2. Subliniază structura care introduce concluzia în text.
3. Care este scopul acestui text? Alege din următoarele variante: a) să emoționeze; b) să convingă; c) să informeze.
4. Indică,prin încercuire, etapa textului argumentativ corespunzătoare ultimului alineat:
a) argumentarea; b) ipoteza; c) concluzia.
Anexa 4

Formulați argumente pro sau contra pentru a vă convinge interlocutorul, având în vedere următoarele situații de comunicare:

grupa nr. 1: Un elev trebuie să-și convingă dirigintele să organizeze o excursie cu clasa, după ce s-a petrecut un incident neplăcut în clasă.

grupa nr. 2: Un copil îşi doreşte un animal de companie, dar părinţii nu sunt de acord. Imaginaţi un dialog între copil şi părinţi, în care să apară
argumente pro şi contra.

-grupa nr. 3: Maria îşi doreşte să meargă la un film cu vampiri, dar mama nu este de acord. Ea trebuie să o convingă.
Temă pentru acasă

Scrie un text argumentativ, de 10-15 rânduri, despre prietenie, pornind de la ideea exprimată în următoarea afirmație: Prietenia nu rezistă nici în
jigniri, nici în înfrângeri. Ea moare. (Titu Maiorescu)

You might also like