You are on page 1of 8

PROIECT DE LECTIE

Data: 11.11.2022
Școlala: Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă, Târgu Jiu
Propunator:Prof. Eugenia Dinulescu
Clasa: a-VIII-a B
Aria curriculara: Limbă și comunicare
Disciplina: Abilități de comunicare și limbaj
Titlul lectiei : ”Ce meserie aș vrea să am ”
Tipul lectiei : interdisciplinar

Competențe generale :
- formarea unei imagini corecte despre meserii;
-formarea deprinderii de comunicare orală pe teme familiare (despre meserii);
-stimularea interesului pentru dezvoltarea personală;

Competenţe specifice:
1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare;
1.2 Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt;
1.3 Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
2.3Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;
3.2Desprinderea semnificaţiei globale din imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;

Obiective operaţionale:
O.1.: Să răspundă corect la ghicitoriile date ;
O.2.: Să recunoască profesiile sau meseriile pe baza unor imagini;
O.3. : Să asocieze uneltele/instrumentele date cu meseria respectivă;
O.4.: Să alcătuiască enunțuri cu anumite cuvintele date;
O.5.: Să formuleze răspunsuri orale;
O.6.: Să exemplifice corect cuvinte, pe baza criteriilor stabilite anterior;
O.7.: Să coloreze fișa dată pe baza unor cerințe precizate;
O.8.: Să realizeze corect puzzle-ul dat;
O.9.: Să participe activ și să se implice afectiv în parcurgerea tuturor etapelor lecției.

Resurse:
 Metode şi procedee didactice: Conversația, exercițiul, explicația, observația, munca independentă, problematizarea.
 Materiale/mijloace didactice: Ghicitori, jetoane +planșe cu meserii, Zâna Toamna, fișe de lucru, fișe de colorat,
puzzle, calendarul naturii, diplome.
 Temporale: 45 minute:
 Forme de organizare: frontală, individuală.
 Forme de evaluare: aprecieri verbale, observarea sistematică a comportamentului elevilor.

Bibliografie:.
 Curs formare: “Noi abordari ale curriculumului in invatamantul primar curs destinat cadrelor didactice ce predau la
clasele CP , I si a II- a, a III-a”;
 MEN– Programa pentru disciplinele Matematică si explorarea mediului, Comunicare in limba română, Arte vizuale şi abilităţi practice, aprobată prin
ordinul ministrului nr. 5003 / 02.12.2014 MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE.
MOMENTE- OB ACTIVITATEA DIDACTICĂ RESURSE EVALUARE
LE LECŢIEI
OP PROCEDURA- MATERIALE TEMPO- FORME DE
LE (metode si RALE ORGANIZA-
procedee) RE

1.Moment -Pregătirea materialului didactic, aerisirea Calendarul 3 min. Frontală


sălii de clasă.
Organizato- naturii
ric -Asigurarea unui climat propice pentru buna
desfăşurare a activităţii.
 Calendarul naturii:
 Întâlnirea de dimineaţă: prezenţa,
data ( ziua, luna, anul), anotimpul.
 Se prezintă elevilor Calendarul celor
4 anotimpuri – exceptând Toamna.
Sunt invitați elevii să descopere ce
anotimp nu este prezentat.

2. Captarea Captarea atenției se va realiza cu ajutorul Conversația Cartonașe cu 5 min. Frontală Observarea
unor ghicitori. Când este aflat răspunsul
atenţiei diferite meserii sistematică
O1 fiecărei ghicitorii, elevul care a ghicit alege Observația
de pe masă cartonașul cu meseria potrivită.
Textele
Se vor recita câteva ghicitori : Răspunsuri
ghicitorilor
orale
O9 „De vrei să mănânci ceva
Doar la el ppoți comanda
Și-ți va adduce îndată
Comanda și nota de plată ( ospătarul)
,, Ciorbe, supe, sărmăluţe
Conversația Cartonașe cu
Sosuri calde, chifteluţe diferite meserii
Observația
Pregăteşte iscusit
Textele
Că e meşter la gătit. Răspunsuri
ghicitorilor
orale
Cine e?” ( bucătarul)

Ea ne e a doua mamă
Conversația
Şi ne învaţă doar la şcoală.
Observația
Cine e? ,, (învățătoarea)
Răspunsuri

,,Te ascultă,te consultă orale

Şi-apoi pe un bileţel
Îţi scrie un siropel,
Să te faci bine cu el.
Cine e? ,, (5doctorul)

3. Elevii sunt anunțați că astăzi la ora de Conversația 2 min. Frontală Obsrvarea


Anunţarea abilități de comunicare vor învăța despre sistematică
temei şi a meseriile de zi cu zi. Ne vom juca împreună,
obiectivelor astfel învățând lucruri noi și interesante. Se
scrie titlul lecției pe tablă: ”Ce meserie aș
vrea să am ”

4. Dirijarea Se prezintă elevilor materialele. Conversația Căsuța 20 min Frontală Aprecierea


învăţării Căsuța surprizelor: surprizelor răspunsurilor
O2
Zâna Toamna a pus in Căsuță mai multe
surprise. Problematiza-
 Un elev vine și scoate din Căsuța rea Plicuri cu
O3
Zânei unul din plicurile cu surprize . surprize
Plicul nr 1 -planșe cu meserii- le
imparte colegilor, in mod egal planșele, Observația
O4
apoi vorbim despre fiecare meserie și
Observarea
unealtă din planșele primite;
sistematică
Al doilea elev vine și scoate din Căsuța Explicația
O5 4 min.
Zânei Toamna : Cartonașe cu
Plicul nr 2: - planșe cu Piramida meseriilor diferite meserii Individual
Apreierea
și jetoane despre meserii. Exercițiul
O6 răspunsurilor
Fiecare elev primește o planșă și cateva
jetoane, pe rând vor răspunde la întrebări: -
ce meserii ai descoperit in plicul tău și le
Aprecieri
O7 regăsești și in Planșa cu Piramida Frontal verbale
meseriilor? (fiecare elev răspunde).
Al treilea elev vine și scoate din Căsuța
O8 Zânei Toamna : Frontal
Plicul nr 3 :
Munca
- Fișe de lucru/ de colorat cu meserii,
independentă
5. O9 rezolvă cu sau fără ajutor sarcinile Fișe de lucru 10 min Individual
Obţinerea de lucru din fișă.
Observarea
performanţ După ce elevii au rezolvat corect sarcinile
sistematică
ei de lucru propuse, vor fi felicitați cei mai Puzzle 1 min.
activi elevi și sunt invitați să rezolve puzzle,
O7
să recunoască și să descrie meseriile din
O9 puzzle. Diplome
Se apreciază modul de lucru, gradul de
finalizare, aspectul general.Se acordă
6. Feed- diplome celor mai atenți elevi.
back și
evaluare

You might also like