You are on page 1of 8

Proiect didactic

CLASA: a IV-a A
ÎNVĂŢĂTOR: Lupea Fănica
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Pedagogic „ D.P.Perpessicius” Brăila
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Istorie
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Fapte istorice şi personalităţi în epoca medievală
SUBIECTUL: Conducători, eroi, evenimente : - Mircea cel Bătrân; Vlad Ţepeş; Iancu de
Hunedoara; Mihai Viteazul; Ştefan ce Mare.

TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare


Competenţe Generale :
1.Localizarea în timp şi în spaţiua evenimentelor istorice studiate
2.Explorarea surselor relevante pentru a înţelege fapte şi evenimente din trecut şi prezent
3.Utilizarea termenilor istorici în diferite situaţii de comunicare
4.Formarea imaginii pozitive despre sine şi despre ceilalţi
Competenţe specifice :
1.2. Localizarea în spaţiu a evenimentelor istorice ;
2.3 Identificarea , pe baza surselor, a cauzelor, a consecinţelor şi a elementelor care s-au
schimbat sau nu , într-o anumită perioadă de timp ;
3.2. Utilizarea corectă a termenilor istorici accesibili în situaţii de comunicare orală şi scrisă ;
4.1. Determinarea semnificaţiei unor evenimente din trecut şi din prezent ;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
OC 1 - să relateze evenimentele istorice studiate, folosind termeni de specialitate;
OC 2- să povestească aspecte legate de viaţa şi activitatea marilor domnitori ,selectând
informaţiile;
OC 3 – să localizeze corect pe hartă ţările române şi zonele unde erau localizaţi duşmanii
acestora;

OC 4 – să sintetizeze informaţiile pe care le au ,completând fişele tip blazon pentru fiecare


domnitor, utilizând sursele ce le au la dispoziţie;

OC 5- să ordoneze cronologic evenimentele din timpul domniei fiecărui domnitor ;

OC 6 – să argumenteze rolul/ cotribuţia domnitorilor amintiţi, în istoria poporului român;

OC 7 – să formuleze opinii personale în aprecierea faptelor marilor domnitori ;

PSIHOMOTORII :

OM 2 - să utilizeze mijloacele de învăţământ în mod corespunzător;

OM 3 - să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.

AFECTIVE:

OA 1 să manifeste admiraţie,interes pentru istoria neamului românesc;

OA 2 - să manifeste interes pentru lectie;

OA 3 - sa colaboreze cu învăţătorul / colegii în activitatea de învăţare.

STRATEGIA DIDACTICĂ : inductivă, euristică, de tip dialogat, bazată pe activitatea elevilor.


FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE : observarea sistematică, probă orală, probă scrisă.

1. RESURSE PROCEDURALE :

a) Metode şi procedee : povestirea, conversaţia euristică, explicaţia, observaţia ,lucrul cu harta


,lucrul pe grupe , jocul de rol ;
b) Forme de organizare : frontală, individuală , pe grupe;

2. RESURSE MATERIALE: planşă cu domnitorii şi evenimentele din timpul domniei lor,


fişe de lucru în echipă „ Blazonul „ , fişe cu informaţii istorice, videoproiector, “ Povestiri
istorice “ de Dumitru Almaş, film-audio „Paşa Hassan” de George Coşbuc , videoclip audio „
Acolo este ţara mea „ Tudor Gheorghe, harta istorică sec. XIV+ XVI.
3. RESURSE BIBLIOGRAFICE:

- Programa școlară Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE
- Manualul – Istorie clasa a IV-a, Burtea, Doina; Perţea ,Alina, Editura Aramis , Bucureşti
,2016
- „Istorie- Sugestii didactice pentru clasa a IV-a”, Daniela BEŞLIU, Monica DVORSKI, Mihai
MANEA, Eugen PALADE, Mihai STAMATESCU, Ecaterina STĂNESCU, Editura Educaţia
2000+, 2006;

-durata orei 50’

Moment organizatoric : Asigur condiţiile optime desfăşurării lecţiei :

- Pregătesc materialele necesare lecţiei.

- Aşez mobilierul şi elevii pe grupe .


Desfășurarea lecției Strategia didactică
Nr. Etapele Durata Ob. Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de Forme de
Crt. lecției Op. materiale procedurale organizare evaluare
1. Captarea 5 min OA1 Propun elevilor să audieze Elevii audiază melodia videoproiector conversația frontală aprecieri
atenției melodia “ Acolo este ţara şi exprimă în câteva videoclip verbale
mea “,interpretată de Tudor cuvinte ceea ce au
Gheorghe, apoi să descrie simţit în timpul
ce au simţit în timpul audiţiei .
audierii melodiei.
2. Anunțarea 3 min OA2 Voi anunța elevii că astăzi Elevii vor urmări ce papirus cu conversația frontală aprecieri
temei și a ne vom aminti despre “aşteptări “ am de la ei. obiectivele verbale
obiectivelor câţiva dintre domnitorii de urmărite
seamă ai ţărilor române.
Le citesc de pe un papirus
“aşteptările “( obiectivele )
pe care le am astăzi de la ei
.
3. Organizarea 24 min Situaţia 1 :
situațiilor de OC1 Îi anunţ pe elevi că vom Elevii reţin sarcinile ce harta istorică povestirea frontală aprecieri
recapitulare OA2 spune împreună povestea le revin pe parcursul verbale
şi poporului român , aşa cum lecţiei.
sistematizare am învăţat-o de la
începutul anului . Le atrag
atenţia că, din când în
când, ei trebuie să o
completeze cu ceea ce au
învăţat.
Povestea poporului
român : Elevii urmăresc cu povestirea frontală aprecieri
“ A fost odată un neam de atenţie şi intervin , verbale
oameni harnici şi completând povestea .
paşnici,…. care trăia într-o …dacii
ţară cu munţi falnici, cu
Dunăre, cu câmpii întinse
şi roditoare . Alături de ei a
OC2 venit un nem de oameni
viteji, ……….,cu care au …romanii
format un popor nou,
poporul român. Anii au
trecut şi ei s-au organizat în
….......... …cnezate şi
Şi pentru că ţara lor era voievodate
foarte bogată,alte neamuri
voiau să o cucerească . De
aceea, pentru a fi mai
puternici , şi-au unit
cnezatele si voievodatele , conversația aprecieri
formând primele state verbale
......,.....,.......
Duşmanii lor, cei mai de …Transilvania, Ţara
OC3 temut , erau : ……, ……., Românească, Moldova
……. ….ungurii în vest,
Timpul a trecut şi dintre ei polonii în nord şi turcii
s-au ridicat mari la sud de Dunăre
conducători, care i-a
organizat si i-a condus în
luptele pentru apărarea
acestor meleaguri. portretele explicația aprecieri
În …Iancu de Hunedoara domnitorilor verbale
Transilvania:………….,în ….Mircea cel
Ţara Românească,..,…..şi Bătrân,Vlad Ţepeş ,
în Moldova Mihai Viteazul
…………………… “ ….Ştefan cel Mare

fişe explicaţia pe grupe aprecieri


OC4 Situaţia 2 : ( Blazonul) verbale
OA3 Le propun elevilor să ne Elevii completează fişa
amintim despre faptele şi , folosindu-se de lucrul pe
evenimentele din vremea cunoştinţele pe care le grupe
domnitorilor . au.
Îi voi grupa câte cinci . Câte un reprezentant
Fiecare grupă trebuie să din fiecare grupă va
completeze o fişă ” prezenta în faţa
Blazon”, cu informaţii colegilor ceea ce au
despre faptele şi completat pe fişă.
evenimentele din timpul
unui domnitor. Elevii vor selecta
OC5 ,apoi vor ordona imagini cu lucrul pe pe grupe
OA3 Situaţia 3 : cronologic faptele şi fapte şi grupe
Pentru fiecare grupă voi evenimentele evenimente aprecieri
numi un domnitor. prezentate în imagini. verbale
În continuare, solicit Reprezentanţii
elevilor să selecteze de pe grupelor vor prezenta
birou imaginile potrivite în faţa colegilor
domnitorului respectiv,apoi imaginile ordonate ,
să ordoneze cronologic prezentând faptele şi
faptele şi evenimentele evenimentele din
prezentate în imagini. vremea acelui
domnitor.

Elevii ascultă „Povestiri


OC6 Situaţia 4 : fragmentele , apoi istorice” de conversaţia frontală aprecieri
OA3 Citesc elevilor fragmente trebuie să recunoasă Dumitru verbale
din lecture istorice, iar ei despre cine este vorba. Almaş
trebuie să recunoasă despre
ce domnitor este vorba.

Situaţia 5 : Elevii privesc videoproiector conversaţia


OC7 Prezint elevilor modul în secvenţele şi audiază frontală aprecieri
OA1 care scriitorii români recitarea poeziei, apoi verbale
prezintă faptele eroice ale recunosc domnitorul.
domnitorilor români.
Prezint un videoclip cu
secvenţe din filmul Mihai
Viteazul şi recitarea
poeziei Paşa Hassan de
George Coşbuc . Elevii vor pune în
4. Obţinerea 10 scenă
performanţei OC7 Propun elevilor să pună în fragmente din poeziile recuzita jocul de rol
OA3 scenă fragmente din : “Scrisoarea III” de potrivită frontală aprecieri
poeziile : “Scrisoarea III” Mihai Eminescu şi verbale
de Mihai Eminescu şi “Mama lui Ştefan cel
“Mama lui Ştefan cel Mare Mare “ de Dimitrie
“ de Dimitrie Bolintineanu Bolintineanu
Elevii vor scrie pe conversaţia
câte un postit individuală aprecieri
5. Asigurarea 5 min. OC7 Provoc pe elevi să scrie pe argumentul care-i face verbale
feedback- OA1 câte un postit argumentul să fie mândri că sunt
ului care-i face să fie mândri că români, apoi îl lipească
sunt români, apoi să-l pe flip-chart, unde este
lipească pe flip-chart,unde conturat steagul
este conturat tricolorul. României. Citesc şi
explică în faţa
colegilor ce argument
au ales.

6. Încheierea 3 min. Fac aprecieri asupra frontală aprecieri


lecţiei activităţii elevilor şi le verbale
recomand să citescă şi alte
lecture istorice .

You might also like