You are on page 1of 6

PROIECT DE LECŢIE

ŞCOALA: Poarta Sălajului


DATA: 24.02.2012
CLASA: a II-a
PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar Baboş Ioana-Aurelia
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică
CAPACITATEA: Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0 la 1 000, fără
trecere peste ordin
SUBCAPACITATEA: Exerciţii şi probleme
TIPUL LECŢIEI: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
SCOPUL LECŢIEI:
 Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre operaţiile de adunare şi
scădere fără trecere peste ordin în concentrul 0-1 000;
 Consolidarea deprinderilor de calcul oral şi scris;
 Dezvoltarea operaţiilor gândirii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:
 O1. – să calculeze corect exerciţii de adunare şi scădere a numerelor naturale
de la 0 la 1 000 fără trecere peste ordin;
 O2. – să efectueze proba adunării prin scădere şi a scăderii prin adunare;
 O3. – să afle termenul necunoscut dintr-o relaţie matematică;
 O4. – să rezolve probleme care se rezolvă prin cel mult două operaţii;
 O5. – să compună o problemă după un exerciţiu dat.

1
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul,
problematizarea, munca independentă, activitatea în perechi (jocul didactic).
 Mijloace de învăţământ: prezentare power point, fişe cu exerciţii, cufăr, plicuri
cu indicii .
 Moduri de organizare: pe grupe, frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a – Matematică, M.E.C., Editura
„Didactica Press” S.R.L., Bucureşti, 2004;
 Proiectarea şi evaluarea didactică în învăţământul primar – Matematică,
Marin Manolescu, Ed. Steaua Procion, Bucureşti, 1997;
 Pedagogie, Cucoş Constantin, Editura Polirom, Iaşi, 2006;
 Matematică – manual pentru clasa a II-a, Alexandrina Dumitru, Viorel-
George Dumitru, Editura Corint, Bucureşti, 2006.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii didactice
Etapele lecţiei Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învăţământ organizare
Moment Se creează condiţiile necesare desfăşurării lecţiei. Conversaţia Frontal Observare
organizatoric
1 min
Verificarea Se verifică cantitativ şi calitativ (selectiv); Conversaţia Fişă de lucru Frontal
temei Explicaţia
3 min
Reactualizarea Calcul mintal oral rapid: Exerciţiul Frontal Evaluare
algoritmilor (propus de învăţător) Explicaţia orală
6 min  3+ 5= Conversaţia
24 + 25 =
100 + 200 =
600 – 200 =
 Mă gândesc la un număr, îl adun cu 3 şi obţin 216. La ce număr
m-am gândit?
 Adună numărul 25 cu răsturnatul lui.
 În poiană sunt 27 iepuraşi şi cu 5 mai puţine veveriţe. Câte
veveriţe sunt în poiană?
Captarea Captarea atenţiei se va face prin prezentarea unor prieteni (personaje din Exerciţiul frontal
atenţiei din filmul Piraţii din Caraibe). Explicaţia
2 min Piraţii trebuie să ajungă la un cufăr în care se află o comoară. Conversaţia Prezentare în
Vreţi să fiţi voi piraţii şi să descoperiţi ce se află în cufăr.Dezvelesc power point
cufărul . Acesta nu poate fi deschis numai dacă veţi afla parola.Aceasta o
să o puteţi descoperi doar rezolvând anumite exerciţii şi probleme.
cufăr

3
Anunţarea temei Sunt anunţaţi elevii că pe parcursul lecţiei vor efectua exerciţii si Explicaţia Frontal
şi enunţarea probleme cu numere naturale de la 0 la 1000 fără trecere peste ordin.
unor obiective Se explică unele obiective pe înţelesul elevilor.
1 min Se scriu la tablă şi în caiete data şi titlul.
Dirijarea Elevii vor fi împărţiţi prin tragere la sorţi în patru echipe. Echipele sunt
învăţării reprezentate de personaje din filmul vizionat.Fiecare grupă va avea de
30 min rezolvat câteva exerciţii şi probleme pentru a găsi cât mai multe indicii
care să îi ajute la descoperirea parolei pentru a deschide cufărul.Pentru
fiecare exerciţiu rezolvat corect vor extrage câte un indiciu din plic acesta
reprezentaând câte o literă./(B, A, N, I = BANI)
Exerciţiul Caietul Pe grupe Evaluare
INDICIUL Nr. 1 Explicaţia elevului frontală
Calculează:
200 + 8 = Fişa de lucru
350 + 120 =
347 – 7 = Indicii
537 – 30 =
759 – 124 =
Exerciţiile vor fi rezolvate pe fişă.
Exerciţiul
INDICIUL Nr.2 Explicaţia Pe grupe
Efectuează, apoi verifică: Conversaţia
300 + 36 =
Proba (prin scădere)
Fişa de lucru
731 – 31 =
Proba (prin adunare) Indicii
Exerciţiul Pe grupe
INDICIUL Nr.3 Explicaţia
Află numărul necunoscut: Conversaţia
a + 25 = 225
a = 225 – 25
a = 200 Fişa de lucru
200 + 25 = 225
4
Indicii

INDICIUL Nr.4
Ema are 121 de păpuşi iar Oana cu 232 de păpuşi mai multe. Problematizarea Pe grupe
 Câte păpuşi are Oana? Exerciţiul
 Câte păpuşi au cele două prietene în total? Explicaţia
Conversaţia
- se rezolvă la tablă şi în caiete
- se citeşte problema în gând
- un copil o citeşte cu voce tare
- se explică termenii necunoscuţi (dacă este cazul)
- ce ştim din conţinutul acestei probleme (fără numere); ce trebuie să
aflăm
- conştientizarea – se citeşte problema pe enunţuri şi se analizează
fiecare enunţ (cu date/oral); se explică terminologia matematică
- rezolvarea
- care sunt întrebările – fixarea întrebărilor şi reţinerea succesiunii Caietul
operaţiilor elevului
- efectuarea calculelor cu motivaţia alegerii operaţiilor (operaţia este
sugerată de expresia cu ...; de o informaţie iniţială ...)
- revederea planului de rezolvare – eventualele greşeli
- scrierea într-un singur exerciţiu

Obţinerea Prietenii ajunşi la cabană se vor odihni şi distra compunând o problemă Exerciţiul Activitate în Autoevaluare
performanţei şi după un exerciţiu dat. Explicaţia perechi
asigurarea 896 – 322 = Conversaţia
feed-back-ului După ce au rezolvat toate exerciţiile şi au reuşit să descopere literele
5 min necesare se va deschide cufărul de către „piraţi” pentru aş lua
comoara.

5
Asigurarea Se fac aprecieri generale, apoi individuale asupra modului în care elevii Conversaţia Evaluare
retenţiei şi a au participat la lecţie. Elevii sunt încurajaţi cu un ritm lent de lucru, Explicaţia frontală
transferului apreciindu-se fiecare progres.
2 min
Temă pentru acasă, ex. 2,3 pag. 64 manual .

You might also like