You are on page 1of 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.N. Șoroștin

EDUCATOAREA: Palcu Alexandra-Maria

GRUPA: Mixtă

TEMA ANUALA DE STUDIU: ,,Cine sunt/ suntem?”


TEMA PROIECTULUI: ,,Eu si lumea mea! ”
TEMA ACTIVITATII: ,, Acesta sunt eu!”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidarea si verificarea cunostintelor, priceperilor si deprinderilor.
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE: ADP+ADE( DS+ CM) + ALA1 +DEC+ALA2
1.ADP: Întalnirea de dimineata: Noutatea zilei: ,, Suntem veseli, ne jucam, cu totii ne bucuram!”

2.ADE:
 Domeniul Stiinta: Cunoasterea mediului- „Ce stiu despre corpul omenesc”-joc didactic interdisciplinar
 Domeniul Estetic si creativ- modelaj, activitate ce se va desfasura la centrul Arta.

3. ALA+ DEC : ,,Acesta sunt eu! ”


 Arta: modelaj;
 Joc de masa: mozaic;
 Stiinta: ,,Completeaza ce lipseste!”- fisa de lucru
4.ALA- Jocuri si activitati recreative:
,,Mima”- joc distractiv.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
Motricitate grosiera si motricitate fina în contexte de viata familiare;
Conduita senzorio-motorie, dimensiuni ale dezvoltarii pentru orientarea miscarii;
Conceptul de sine;
Finalizarea sarcinilor si a actiunilor (persistenta in activitati);
Activare si manifestare a potentialului creativ;
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
Cunostinte despre corpul omenesc/parti componente/ despre smturi/ igiena corporala.

COMPORTAMENTE VIZATE:
Isi pozitioneaza corpul si membrele in mod corespunzator pentru a imita ceva/ pe cineva sau pentru a desfasura activitati variate;
Isi coordoneaza miscarile în functie de ritm, pauza, semnale sonore, melodii;
Exerseaza, cu sprijin, autoaprecierea pozitiva, în diferite situatii educationale;
Finalizeaza sarcini simple de lucru ( modelaj);
Manifesta creativitate in activitati diverse;
Exerseaza, cu sprijin, ascultarea activa a unui mesaj, in vederea întelegerii si receptarii lui (comunicare receptiva);
Demonstreaza familiarizarea cu informatii despre corpul omenesc/ parti componente/ despre smturi/ igiena corporala .

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa identifice partile componente ale corpului omenesc;
O2- sa identifice situatii in care simturile ne ajuta in perceperea lumii inconjuratoare;
O3- sa formuleze propozitii dupa imagini care prezinta diferite actiuni efectuate de om;
O4-sa realizeze lucrari plastice prin tehnica modelajului;
O5- sa realizeze lucrari folosind mozaicul;
O6-sa completeze fisa de lucru cu organelle de simt care lipsesc.

SARCINA DIDACTICA: -precizarea partilor componente ale corpului omenesc si rolul simturilor in perceperea vietii inconjuratoare;
-formularea de propozitii dupa imagini;
-identificarea unor parti ale corpului la semnalul educatoarei.
REGULI DE JOC:
 Copilul numit va rezolva sarcina data;
 Copiii trebuie sa raspunda numai cand sunt solicitati;
 Sa raspunda in propozitii;
 Sa aplaude raspunsurile corecte;
 Sa pastreze linistea in timpul jocului.

ELEMENTE DE JOC: manuirea materialului didactic, aplauze, aprecieri verbale

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, brainstormingul, demonstratia, exercitiul, jocul didactic, problematizarea, lucrul individual, observarea
dirijata.
Materiale didactice: fotografii ale copiilor pentru prezenta, panou cu calendarul naturii, imagini corpul omenesc, jetoane, plastilina, plansete, mozaic,
tablite, fise de lucru, creioane colorate.
Forme de organizare: pe grupuri, frontal, individual.
Bibliografie:
1.Curriculum pentru educatia timpurie – 2019
2.Suport pentru explicitarea si intelegerea unor concepte si instrumente cu care opereaza curriculumul pentru educatie timpurie-2019
3.Repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului de la nastere la 7 ani
Scenariul zilei

Ziua incepe cu jocul liber al copiilor.


Activitatea debuteaza cu Intâlnirea de dimineata.
Copiii vor intra in sala de grupa in rand cate unul, educatoarea adresand salutul:
,,Dimineata a venit,
Toti copiii au sosit ,
Pe covor ne asezam
Si frumos ne salutam:

,,Buna dimineata, copii veseli!”


Copiii vor raspunde salutului adresat de educatoare: ,,Buna dimineata, doamna educatoare!’’
Copiii impreuna cu doamna educatoare vor intona cantecelul ,,Buna dimineata!”.
Pentru a sesiza prin ce se deosebeste aceasta zi fata de celelalte, educatoarea sprijina copiii in evidentierea noutatilor zilei.
Impartasirea cu ceilalti: ,,Seman cu…..”
Prezenta copiilor se desfasoara in maniera interactiva, fotografiile copiilor absenti ramanand pe masa. In felul acesta identificam absentii.
Atentia copiilor este indreptata spre Calendarul naturii:
,, Calendaru-i incantat,
Ca va fi iar completat
Cu nori, ploaie, vant, chiciura,
Dar eu zic cu vreme buna!”
Se aleg imaginile corespunzatoare timpului de afara si se completeaza calendarul naturii.
,,Suntem in anotimpul ….( toamna)”.
,,Cum v-ati imbracat cand ati venit la gradinita?”
Momentul de lectura
Mesajul zilei: ,, Suntem veseli, ne jucam, Corect noi rezolvam!”
Mai inainte de a incepe lucrul, se subliniaza existenta unor reguli de care trebuie sa se tina cont in activitatea de astazi: ,,Trebuie sa fiti buni colegi, sa
va ajutati intre voi atunci cand aveti nevoie, sa vorbiti pe un ton potrivit, aseptandu- va randul, pentru a nu deranja persoanele din jur’’.

Se desfasoara ADE-Domeniul Stiinta- Cunoasterea mediului- „Ce stiu despre corpul omenesc?”-joc didactic
Explicarea jocului
 Copilul numit va rezolva sarcina data;
 Precizarea partilor componente ale corpului omenesc si rolul simturilor in perceperea vietii inconjuratoare;
 Formularea de propozitii dupa imagini;
 Identificarea unor parti ale corpului la semnalul educatoarei.
Se vor preciza regulile jocului:
 Copiii trebuie sa raspunda numai cand sunt solicitati;
 Sa raspunda in propozitii;
 Sa aplaude raspunsurile corecte.
 Sa pastreze linistea in timpul jocului.
Jocul de proba –se verifica modul de intelegere a regulilor jocului.
Voi prezenta copiilor o stea mare in centru pe care se scrie „Corpul omenesc” iar pe lângă acea stea – alte cinci stelute mai mici cu întrebări: Cine? Ce?
Cum?Unde? De ce?
Cine?
-Cine ne pregateste baia saptaminala?
-Cine ne cumpara obiectele de uz personal?
-Cine ne spune lucruri interesante despre corpul nostru?

Ce?
-Ce facem cand suntem murdari pe maini?
-Ce facem cand avem unghii mari?
-Ce facem cand ne doare urechea?dar gitul?

Cum?
-Cum ne putem feri de microbi?
-Cum trebuie sa ne imbracam in diferite anotimpuri?
Unde?
-Unde este inima?dar plaminii?
-Unde se afla creierul?
De ce ?
-De ce invatam despre corpul omenesc?
-De ce ne deosebim unii de altii?

Desfasurarea jocului didactic.


Imagini cu elemente separate ale corpului omenesc sunt asezate pe o masa in fata grupei alaturi de o siluete a corpului omenesc.Copiii vor atasa, pe
rind elementele date la locul potrivit pe siluet motivind actiunea.

Complicarea sarcinii de joc


Educatoarea spune o actiune sau precizeaza o stare, solicitind copiilor sa spuna ce parte a corpului o efectueaza sau ce simt ne ajuta sa o constatam.
-Cine ne ajuta sa alergam?
-Cine ne ajuta sa apucam o cana?
-Cine ne spune ca :
-prajitura este dulce?
-suna telefonul?
-floarea e parfumata?
In partea a doua a jocului voi face un exercitiu de limbaj. Se prezinta copiilor imagini cu diferite actiuni: un copil construieste, o fetita uda florile, o
veverita maninca alune.Copiii formuleaza propozitii pe baza imaginilor prezentate.
In ultima parte se va desfasura jocul distractiv ,,Arata ce spun!”
Tranzitie: ,, A fost odata un castel”
Copiii se vor deplasa la baie pe versurile:
,, Repejor ne adunam,
Trenul repede formam
Spre baie ne indreptam.”
Copiii vor alcatui trenuletul, care trece prin fiecare gara (centru), unde vor intui materialele cu care vor lucra; educatoarea va oferi explicatii
referitoare la activitatea ce urmeaza sa se desfasoare in fiecare centru, explicand sarcinile si demonstrand tehnicile de lucru.
Se realizeaza activitatea din Domeniul Estetic si Creativ+ALA
: ,,Acesta sunt eu! ”
 Arta: modelaj;
 Joc de masa: mozaic;
 Stiinta: ,,Completeaza ce lipseste!”- fisa de lucru

Tranziție:
,,Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Si la centre noi pornim.”
Copiii se asaza ordonat la centre, in limita scaunelelor disponibile.
Dupa ce s-au prezentat centrele si sarcinile de lucru, copiii incep sa lucreze, educatoarea supravegheaza si oferă explicatii si ajutor acolo unde este
nevoie. Inainte de a incepe lucrul la centre, se fac cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii:
Ploua, bate vantul, inchidem si deschidem pumnii, etc.
Se precizeaza copiilor comportamentul dezirabil in cadrul acestor activitati: vorbim in soapta pentru a nu-i deranja pe ceilalti, lucram ingrijit, utilizam
cu grija materialele, apreciem si protejam lucrarile facute de colegi, fiecare sarcina trebuie terminata.
Se urmareste corectitudinea, acuratetea lucrarilor, cooperarea intre copii.
Cand majoritatea copiilor vor termina, se va semnala incetarea lucrului.
Se realizeaza autoevaluarea si evaluarea activitatii pe centre.

Dupa finalizarea sarcinilor de la sectoare se vor face aprecieri privind modul de lucru si comportamentul copiilor pe parcursul activitatii.

Activitatea zilei se incheie cu adunarea copiilor pe covor. Copiii isi vor aminti activitatile zilei, vor completa Jurnalul zilei, asezand jetoanele potrivite
pentru fiecare dintre activitatile desfasurate. Copiii isi vor exprima parerea despre activitatea preferata a zilei, care le-a placut cel mai mult ( Momentul
de reflectie).

Evaluarea activitatii se realizeaza printr-un joculet ,,Spune cum a fost!”. Copiii vor plimba marul din mana in mana pana la auzirea
semnalului ,,Stop!’’. Copilul care va avea marul in mana isi va exprima parerea despre activitatea desfasurata pe parcursul intregii zile.

Copiii sunt anuntati ca in ultima parte a activitatii se vor juca un Joc distractiv care se numeste: ,,Mima”.

You might also like