You are on page 1of 14

PROIECT DIDACTIC

Învăț să învăț

CLASA :a VII-a A
DATA
TIMP : 50 MINUTE
DISCIPLINA: Consiliere şi orientare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Managementul informațiilor și al învățării
SUBIECTUL: Stil de învățare
TIPUL LECTIEI: Consiliere de grup
SCOPUL: Identificarea de către elevi a stilului de învățare dominant
PROPUNĂTOR

Obiectivul general: Recunoașterea propriului stil de învățare

Obiective operaționale: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

- Să-și identifice propriul stil de învățare;

- Să conștientizeze și să utilizeze beneficiile stilului de învățare dominant;

- Să distingă diferitele caracteristici ale stilurilor de învățare;

- Să utilizeze modalități eficiente de management al învățării.

Mijloace/Resurse:

- Fișa de lucru : Inventarul stilurilor de învățare;

- Caietul dirigintelui, caietul elevilor;


- Flipchart, coli A3, Markere;

- Tabla.

Metode și procedee:

- Descrierea

- Explicația

- Conversația

- Problematizarea

- Activitatea pe echipe

Resurse bibliografice:

- Vasile Marcu, Letiția Filimon- Pedagogie și psihologie pentru formarea


profesorilor- Editura Universității din Oradea, Oradea, 2003

- Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb( coordonatori)- Consiliere și orientare-


ghid de educație pentru carieră, Editura Asociația de Științe Cognitive din
România, Cluj Napoca , 2004

- Daniela Sălăgean, Steliana Eliade- Consiliere și orientare pentru profesori,


diriginți și învățători ( auxiliar didactic destinat ciclurilor primar, gimnazial
și liceală), Editura Eurodidact, Cluj Napoca 2007
Adriana Băban ( coordonator)- Consiliere Educațională – ghid metodologic
pentru orele de dirigenție și consiliere, Editura ASCR& COGNITROM, Cluj
Napoca , 2009.
SUPORTUL TEORETIC FOLOSIT PENTRU
PREGĂTIREA ŞI REALIZAREA TEMEI

Pe măsura înaintării în școală, elevii trebuie să proceseze o cantitate tot


mai mare de informație și să opereze cu informația la un nivel tot mai abstract.
Aceasta necesită utilizarea unor strategii de studiu din ce în ce mai sofisticate.
Mulți elevi le învață implicit sau le deduc prin reflectarea asupra propriilor
experiențe de învățare, dar alții nu dobândesc aceste strategii sau deduc strategii
greșite sau contraproductive. Pentru aceste situații, intervențiile de dezvoltare a
unor strategii eficiente de învățare pot fi foarte utile.
Orice metodă de învățare selectată și utilizată pentru a atinge un scop anterior
stabilit poartă denumirea de strategie de învățare.Există numeroase strategii de
învățare care diferă prin conținut și eficiență, dar cele superioare se bazează pe
elaborarea, înțelegerea și organizarea materialului.
Alegerea strategiei ce urmează a fi utilizată în procesul de învățare se bazează
pe:

- stilul de învățare al elevului;

- cunoștințele metacognitive de care dispune elevul;

- tipul materialului de învățat;

- scopul învățării.

Stilul de învățare reprezintă modalitatea preferată de receptare,


prelucrare, stocare și reactualizare a informației. Acesta are atât componente
determinate genetic, cât și componente care se dezvoltă ca urmare a expunerii
frecvente și preferențiale la o anumită categorie de stimuli.

a) După modalitatea senzorială implicată , există trei stiluri de învățare


principale: auditiv, vizual și kinestezic. Caracteristicile acestora sunt
prezentate în următorul tabel:
Stilul de învățare Caracteristici ale comportamentului de învățare
Stilul auditiv Învață vorbind și ascultând.
Este eficient în discuțiile de grup.
Învață din explicațiile profesorului.
Verbalizează acțiunea întreprinsă pentru a-și depăși
dificultățile de învățare.
Își manifestă verbal entuziasmul.
Zgomotul este distractor, dar în același timp reprezintă
și mediul în care se simte bine.
Suportă greu liniștea în timpul învățării.
Stilul vizual Preferă să vadă lucrurile sau desfășurarea proceselor
pe care le învață.
Învață pe bază de ilustrații, hărți, imagini, diagrame.
Este important să vadă textul scris.
Are nevoie să aibă control asupra ambianței în care
învață.
Își decorează singur mediul.
Recitirea sau rescrierea materialului sunt metodele cele
mai frecvent utilizate pentru fixare.
Stilul kinestezic Are nevoie să atingă și să se implice fizic în activitatea
de învățare.
Învață din situațiile în care poate să experimenteze.
A lua notițe înseamnă mai mult un act fizic și nu un
suport vizual pentru învățare; de multe ori nu
revizuiesc notițele.
Își manifestă entuziasmul sărind.
Lipsa de activitate determină manifestări kinestezice,
fiind de multe ori confundați cu copiii cu tulburări de
comportament.

b) În funcție de emisfera cerebrală cea mai activată în învățare , există două


stiluri cognitive: stilul global (dominanță dreaptă) și stilul analitic sau
secvențial (dominanță stângă).

● Elevii care utilizează un stil global în procesul de învățare preferă o


viziune de ansamblu asupra materialului, urmând să trateze pe urmă
fiecare componentă în manieră analitică, preferând schemele care
integrează informații ca mod de pornire în studiu sau optând pentru
citirea unui text în întregime, fără a se opri pentru fixarea unor idei
până la terminarea textului.

● Elevii care utilizeză stilul analitic de învățare împart materialul de


studiu în părți componente, prezentate în ordine logică, preferând
fixarea unor idei pe măsura citirii textului și refacerea întregii structuri
la finalizarea studierii materialului.

Strategii utile elevilor cu stil de învățare auditiv :

● Studiaţi cu un prieten(ă)! Astfel puteţi discuta cu acesta despre materialul


de învăţat, vă auziţi unul pe celălalt, vă clarificaţi.
● Recitaţi/ spuneţi cu voce tare informaţiile pe care doriţi să vi le amintiţi
mai mult timp.
● Întrebaţi cadrele didactice dacă puteţi prezenta temele sau munca voastră ca
o prezentare orală sau pe o casetă audio.
● Înregistraţi casete audio cu punctele importante pe care vreţi să vi le amintiţi
o şi ascultaţi-le în mod repetat. Este foarte folositor pentru învăţarea
materialelor în vederea participării la teste.
● Când citiţi, parcurgeţi rapid de la un capăt la altul textul, priviţi imaginile,
titlurile capitolelor, alte indicii şi spuneţi cu voce tare ce idei sunt transmise
în carte.
● Confecţionaţi cartonaşe colorate cu ideile de bază pe care doriţi să le
învăţaţi şi repetaţi-le cu voce tare. Folosiţi culori diferite care să vă ajute
memoria.
● Stabiliţi obiectivele pentru tema de casă şi verbalizaţi-le. Spuneţi
obiectivele, etapele de lucru cu voce tare de fiecare dată când începeţi
rezolvarea sarcinilor.
● Citiţi cu voce tare ori de câte ori este posibil! Aveţi nevoie să auziţi
cuvintele pe care le citiţi pentru a le înţelege mai bine sensul.
● Când faceţi calcule matematice, utilizaţi foi de matematică pentru a
încadra corect coloanele şi a efectua corect rezultatele, calculaţi cu voce
tare.
● Folosiţi culori diferite şi imagini în notiţele pe care le luaţi, în exerciţiile din
carte, în fişe de lucru.

Strategii utile elevilor cu stil de învățare vizual :

● Luaţi notiţe! Cea mai eficientă cale pentru o învăţare de lungă durată.

● Priviţi persoana cu care vorbiţi! Vă ajută la concentrare asupra sarcinii de


învăţare.
● Alegeţi un loc de învăţare liniştit! Dacă este necesar puteţi folosi căşti,
pentru a nu vă distrage atenţia din cauza zgomotului. Unele persoane
preferă în timp ce învaţă să asculte în fundal, o muzică liniştită «soft».
● Dacă nu aţi înţeles ceva din ceea ce a spus cadrul didactic, întrebaţi-l
politicos dacă vă poate repeta sau explica din nou.
● Cei mai mulţi cu acest stil de învăţare învaţă cel mai bine singuri.

● Când învăţaţi luaţi multe notiţe şi explicaţi-le detaliat, în josul paginii.

● Dacă folosiţi notiţele altcuiva, rescrieţi-le, daţi-le o notă personală! Îţi vei
aminti mult mai bine!
● Utilizaţi marcatoarele, culorile pentru a sublinia ideile principale!

● Înainte de a începe o sarcină/ temă pentru acasă stabiliţi-vă obiectivele şi


scrieţi-le.
● Afişează-le! Să fie cât mai vizibile, să vă atragă atenţia, să fie uşor de citit.

● Înainte de a citi un capitol sau o carte, treceţi în revistă, “scanaţi”


imaginile, fotografiile,schemele, titlurile etc.
● Plasaţi-vă spaţiul de învăţare (birou, bancă, masă de lucru) departe de uşă şi
ferestre şi în faţa clasei.
● Notaţi-vă ideile principale pe cartonaşe colorate (engl.“flashcards”), apoi
verificaţi-le!
● Dacă este posibil, folosiţi diagrame, hărţi, postere, filme, video,
programe computere, atunci când studiaţi, când aveţi de pregătit o temă
sau când faceţi o prezentare.

Strategii utile elevilor cu stil de învățare tactil- kinestezic :

● Pentru a memora, plimbaţi-vă şi spuneţi cu voce tare ceea ce aveţi de


învăţat, folosind notiţele.
● Când citiţi o scurtă povestire sau un capitol dintr-o carte, încercaţi
“abordarea întregului ca o parte”. Aceasta înseamnă că este de dorit să
respectaţi următoarea succesiune: să urmăriţi imaginile, să citiţi titlurile
capitolelor, să citiţi primul şi ultimul paragraf şi apoi să identificaţi
“emoţiile şi sentimentele” transmise. Puteţi de asemenea să treceţi în
revistă scurta povestire/capitolul, de la sfârşit la început, paragraf cu
paragraf.
● Dacă sunteţi o fire agitată, nervoasă, nu-i deranjaţi pe cei din jurul vostru.
Faceţi exerciţii pentru mâini, degete, picioare, tălpi, părţile corpului,
practicaţi un sport, jucaţi-vă cu o minge de tenis, strângeţi în pumn o minge
elastică sau ceva similar.
● Este posibil ca nu întotdeauna să studiaţi cel mai bine la birou sau în bancă.
De aceea,încercaţi să studiaţi într-un spaţiu adecvat, folosind un scaun
confortabil, chiar un şezlong cu o pernă de sprijin, unde vă şi puteţi relaxa în
acelaşi timp.
● Studiaţi cu muzică în fundal (de ex. muzica barocă, clasică este cea mai
recomandată faţă de o muzică zgomotoasă, de ex. heavy-metal).
● Decoraţi clasa, mediul în care lucraţi cu hârtie colorată. De asemenea puteţi
să vă acoperiţi banca, biroul, masa. Alegeţi culoarea favorită care vă ajută să
vă concentraţi. Această tehnică este numită “fond de culoare“- engl. colour
grounding.
● Încercaţi să citiţi prin folii transparente colorate, care ajută la concentrarea
atenţiei.
● Înainte de a alege culoarea potrivită, încercaţi o varietate de culori.

● Luaţi frecvent mici pauze! Dar asiguraţi-vă că vă întoarceţi repede la lucru.


Un orar eficient cuprinde 15-25 minute de studiu, 3-5 minute de pauză.
● Ca tehnică de învăţare şi memorare, ţineţi ochii închişi şi scrieţi ideea în aer
sau pe o suprafaţă, de ex. pe bancă cu degetul. Găsiţi imaginea şi sunetul
cuvintelor în minte. Mai târziu, când vreţi să vă amintiţi informaţia, închideţi
ochii şi încercaţi să vedeţi cu ochii minţii şi să auziţi ideile învăţate anterior.
● Când învăţaţi o nouă informaţie, confecţionaţi cartonaşe colorate în care
să includeţi ideile esenţiale, cuvintele cheie.

SCENARIUL DIDACTIC
1.Moment Managementul și pregătirea psihologică a clasei( 2
organizatoric minute)
- Se notează absențele, se verifică materialele;
- Se discută situația la învățătură și disciplina elevilor
pentru perioada care a trecut ( de la o săptămână la
alta);
- Elevii sunt informați că activitatea îi va ajuta sa-și
identifice și să-și descrie propriul stil de învățare .

2.Captarea atenţiei si În etapa”Știați că ?”, elevii află informații inedite despre


sensibilizarea elevilor procesul de învățare.
( 2 minute)

3.Anunțarea temei și Profesorul scrie titlul lecției pe tablă.


a obiectivelor Anunța obiectivele lecției și atrage atenția asupra
participării active și cu interes la lecție.
( 1 minut)

4.Desfășurarea Elevilor le sunt oferite informații despre procesul de


activității învățare, stilurile de învățare, beneficiile conștientizării
stilului propriu de învățare.
Elevii vor primi fișa de lucru, li se explică modul de
completare și de calculare a scorului. Astfel:
a) Să încercuiască, în fiecare domeniu, numărul
întrebărilor la care răspunsul a fost”Da”;
b) Să calculeze totalul întrebărilor încercuite în fiecare
domeniu;
c) Să identifice stilul de învățare preferat, astfel:
● Punctajul cel mai ridicat indică stilul de învățare
dominant;
● Punctajul cel mai scăzut indică stilul de învățare
cel mai puțin dezvoltat;
● Două punctaje ridicate sau foarte asemănătoare
arată că ambele stiluri pot fi eficiente;
● Trei scoruri identice înseamnă că pot integra
toate cele trei modalități de învățare, lucrând la
fel de bine cu oricare stil de învățare.
( 30 minute)

5.Asigurarea feed- Elevii , împărțiți pe echipe, în funcție de stilul de învățare


back-ului dominant, discută despre punctele tari și strategiile de
învățare potrivite stilului vizual, auditiv respectiv
kinestezic.
Recomandări generale despre managementul învățării.
( 10 minute)

6.Încheierea lecției Profesorul cere elevilor ca pentru ora viitoare să-și


întocmească orarul propriu de învățare, în funcție de stilul
de învățare predominant și informațiile noi obținute în
cadrul acestei activități.
Se anunță tema pentru ora viitoare.
( 5 minute)

Chestionar privind stilul de învăţare


Acest chestionar te va ajuta să găseşti modul în care poţi învăţa cel mai bine.

� Nu există răspunsuri corecte sau greşite.

� Pentru completarea chestionarului ai la dispoziţie atât timp cât ai nevoie.

� În mod normal, completarea chestionarului durează între 20 şi 30 minute, dar nu este NICI O PROBLEMĂ
dacă durează mai mult.

� Răspunde la întrebări prin DA sau NU.

� Încercuieşte doar un singur răspuns la fiecare întrebare.

� Pentru a obţine cele mai bune rezultate, sinceritatea este foarte importantă pentru completarea acetui
chestioanar.

� Completează chestionarul pe cont propriu.

1. Când descrii o vacanţă/o petrecere unui prieten, vorbeşti în detaliu despre muzica, sunetele şi DA NU
zgomotele pe care le-ai ascultat acolo?

2. Te foloseşti de gestica mâinii când vorbești? DA NU

3. În locul ziarelor, preferi radioul sau televizorul pentru a te ţine la curent cu ultimele noutăţi ? DA NU

4. La utilizarea unui calculator consideri că imaginile vizuale sunt utile, de exemplu: icoanele, DA NU
imaginile din bara de meniuri, sublinierile colorate etc?

5. Când notezi anumite informaţii preferi să nu iei notiţe, ci să desenezi diagrame, imagini DA NU
reprezentative?

6. Când joci ,,X şi O” sau dame poţi să-ţi imaginezi semnele de ,,X” sau ,,O” în diferite poziţii? DA NU

7. Îţi place să desfaci în elemente componente anumite obiecte şi să repari diferite lucruri (ex. DA NU
bicicleta)?

8. Când încerci să-ţi aminteşti ortografia unui cuvânt ai tendinţa de a scrie cuvântul respectiv de DA NU
câteva ori pe o bucată de hârtie până găseşti o ortografie care arată corect?

9. Când înveţi ceva nou, îţi plac instrucţiunile citite cu voce tare, discuţiile sau/şi cursurile orale? DA NU

10. Îţi place să asamblezi diferite lucruri? DA NU

11. La utilizarea calculatorului consideri că este util ca sunetele emise să avertizeze utilizatorul DA NU
asupra unei greşeli făcute sau asupra terminării unui moment de lucru?

12. Când recapitulezi/studiezi sau înveţi ceva nou, îţi place să utilizezi diagrame şi/sau imagini? DA NU

13. Ai rapiditate şi eficienţă la copierea pe hârtie a unor informaţii? DA NU

14. Dacă ţi se spune ceva, îţi aminteşti ce ţi s-a spus, fără repetarea acelei informaţii? DA NU

15. Îţi place să efectuezi activităţi fizice în timpul liber (ex. sport, grădinărit, plimbări etc.)? DA NU

16. Îţi place să asculţi muzică în timpul liber? DA NU

17. Când vizitezi o galerie sau o expoziţie, sau când te uiţi la vitrinele magazinelor, îţi place să DA NU
priveşti singur, în linişte?

18. Găseşti că este mai uşor să îţi aminteşti numele oamenilor decât feţele lor? DA NU

19. Când ortografiezi un cuvânt, scrii cuvântul pe hârtie înainte? DA NU

20. Îţi place să te mişti în voie când lucrezi? DA NU

21. Înveţi să ortografiezi un cuvânt prin pronunţarea acestuia? DA NU

22. Când descrii o vacanţă/o petrecere unui prieten, vorbeşti despre cum arătau oamenii, despre DA NU
hainele lor şi despre culorile acestora?

23. Când începi o sarcină nouă, îţi place să începi imediat şi să rezolvi ceva atunci, pe loc? DA NU

24. Înveţi mai bine dacă asişti la demonstrarea practică a unei abilităţi? DA NU

25. Găseşti mai uşor să îţi aminteşti feţele oamenilor decât numele lor? DA NU

26. Pronunţarea cu voce tare a unor lucruri te ajută să înveţi mai bine? DA NU

27. Îţi place să demonstrezi şi să araţi altora diverse lucruri? DA NU

28. Îţi plac discuţiile şi îţi place să asculţi opiniile celorlalţi? DA NU

29. La îndeplinirea unei sarcini urmaţi anumite diagrame? DA NU

30. Îţi place să joci diverse roluri? DA NU

31. Preferi să mergi ,,pe teren” şi să afli singur informaţii, decât să îţi petreci timpul singur într-o DA NU
bibliotecă?

32. Când vizitezi o galerie sau o expoziţie, sau când te uiţi la vitrinele magazinelor, îţi place să DA NU
vorbeşti despre articolele expuse şi să asculţi comentariile celorlaţi?

33. Urmăreşti uşor un drum pe hartă? DA NU

34. Crezi că unul din cele mai bune moduri de apreciere a unui exponat sau a unei sculpturi este să DA NU
o atingi?
35. Când citeşti o poveste sau un articol dintr-o revistă, îţi imaginezi scenele descrise în text? DA NU

36. Când îndeplineşti diferite sarcini, ai tendinţa de a fredona în surdină un cântec sau de a vorbi cu DA NU
tine însuţi?

37. Te uiţi la imaginile dintr-o revistă înainte de a decide ce să îmbraci? DA NU

38. Când planifici o călătorie nouă, îţi place să te sfătuieşti cu cineva în legătură cu locul destinaţiei? DA NU

39. Ţi-a fost întotdeauna dificil să stai liniştit mult timp şi preferi să fii activ aproape tot timpul? DA NU

Interpretarea chestionarului

După completarea chestionarului, află care este stilul tău de învăţare. Încercuieşte numai numărul întrebăriilor la
care ai răspuns cu DA.

Vizual Auditiv Practic

4 1 2

6 3 5

8 9 7

12 11 10

13 14 15

17 16 19

22 18 20

24 21 23

25 26 27

29 28 30

33 32 31

35 36 34

37 38 39

Total întrebări Total întrebări


Total întrebări încercuite:
încercuite: încercuite:
............
............. .............
⇨ Cea mai înaltă valoare din tabel arată stilul tău de învăţare preferat.

⇨ Dacă tabelul are valori aproximativ egale înseamnă că îţi place să utilizezi toate stilurile de învăţare.

You might also like