You are on page 1of 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala


Profesor:
Clasa: a V-a
Data:
Unitatea de învăţare: Atmosfera
Lecţia: Caracteristici generale şi importanţă
Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe generale:
1.Prezentarea realităţii geografice, utilizând mijloace şi limbaje specifice
3.Studierea spaţiului geografic, realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte discipline şcolare

Competente specifice:
1.1. Utilizarea termenilor geografici în contexte diferite
3.1. Descrierea unor elemente, fenomene şi procese geografice folosind noţiuni din matematică, ştiinţe şi tehnologii
3.2. Precizarea legăturilor dintre realitatea geografică şi fenomene din domeniul ştiinţe şi tehnologii

Obiective operationale:
Cognitive:
O1- să definească termenii Atmosferă, troposferă, stratosferă, mezosferă, termosferă, exosferă
O2– să identifice 3 caracteristici ale atmosferei

Formative:
O3- să recunoască asemănările şi deosebirile între diferitele straturi ale atmosferei
O4- să explice rolul atmosferei asupra vieţii umane
O5- să identifice acţiuni negative ale omului asupra atmosferei
O6- să înţeleagă importanţa atmosferei pentru celelalte geosfere.

Atitudinale:
O7-să aprecieze importanţa unui aer curat curat
Atitudini şi valori:
 Atitudine pozitivă față de educaţie, cunoaştere, societate, cultură şi civilizaţie;
Evaluarea: formativ – ameliorativă
Obiective ale evaluării:
Cognitive
Oe1: să evidenţieze modalităţi de orientare în timp şi spaţiu
Oe2: să utilizeze termenii Atmsoferă troposferă, startosferă, mezosferă, termosferă, exosferă în context nou
Formative:
Oe3: să analizeze comparativ diferite starturi ale atmosferei
Atitudinale:
Oe4: să promoveze un comportament de protecţie faţă de mediul înconjurător

Evaluare: formativă
Forme de evaluare: orală, scrisă
Instrumente de evaluare: fişă de observare sistematică a activității și comportamentului elevilor, fişă de lucru
Strategii didactice: dirijata, deductiv-inductiva
Metode: M1-explicaţia
M2-comparaţia
M3-învăţarea prin descoperire
M4- observarea dirijată
M5- conversaţia euristică
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală
Resurse: umane –30 de elevi
de timp – 50 minute
materiale – oficiale: Rm1: Programa şcolară
Rm2: Proiectarea unităţilor de învăţare
Rm3: Manualul
- cartografice: Rm4: Imagine starturile atmosferei fig. 4/p.51 manual
Rm5: fişă de reactualizare a cunoştinţelor

Bibliografie - manualul “ Geografie” clasa V, Violeta Dascălu şi colaboratorii.


Demersul didactic
Secvenţele Conţinuturi Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
didactice vizate

Moment -absenţe -răspund cerinţelor


organizatoric -organizează materialele şi clasa -pregătesc materialele solicitate
-creează un climat cooperant
Reactualizare Europa Centrală -împarte fişa de reactualizare a -rezolvă fişa Scrisa
a cunoştinţelor despre litosferă -răspund la întrebări
cunoştinţelor/ -rezolvă itemii -se autoevaluează oral
evaluare - solicită opinii despre modalitățile de
orientare în spațiu
-evaluează răspunsurile
Evocare Titlul lecţiei -notează pe tablă titlul lecţiei şi explică -notează în caiete titlul lecţiei
Atmosfera- modul în care se va desfăşura activitatea
Caracteristici -organizează învăţarea
generale -formează motivaţia învăţării
Dobândirea -Asigură:
de noi Conţinuturi: a) cunoaşterea/receptarea/învăţarea
cunoştinţe - solicită elevilor ca pe baza cunoştinţelor
dobândite anterior: Oral
- să definească atmosfera -elevii definesc şi notează definiţia
Atmosfera Asigură formarea competenţei în caiete
1.1. Utilizarea termenilor geografici în
contexte diferite

Observarea
sistematică a
Caracteristici - să identifice pe baza cunoştinţelor identifică caracteristicile: activității și
generale şi anterioare 3 caracteristici ale Atmosferei -formă sferică comportamentului
elevilor
importanţa -compoziţie- gazoasă
Atmosferei Asigură formarea competenţei: -culoare- incoloră/albastră
3.1. Descrierea unor elemente, fenomene
şi procese geografice folosind noţiuni din
matematică, ştiinţe şi tehnologii
Observare dirijată
b) înţelegerea noilor conţinuturi
- să recunoască asemănările şi deosebirile -compară şi identifică asemănări şi
între straturile atmosferei pe baza imaginii deosebiri
sin manual p.51 şi a textului suport

Asigură formarea/evaluarea competenţei


3.1. Descrierea unor elemente, fenomene
şi procese geografice folosind noţiuni din
matematică, ştiinţe şi tehnologii
3.2. Precizarea legăturilor dintre
realitatea geografică şi fenomene din
domeniul ştiinţe şi tehnologii
Frontală orală
c)analiza
- să explice rolul atmosferei în viaţa
omului
3.1. Descrierea unor elemente, fenomene
şi procese geografice folosind noţiuni din
matematică, ştiinţe şi tehnologii -elevii explică valorificând
3.2. Precizarea legăturilor dintre cunoştinţele anterioare
realitatea geografică şi fenomene din
Observarea
domeniul ştiinţe şi tehnologii sistematică a
activității și
comportamentului
d)sinteza elevilor
- să explice importanţa Atmosferei pentru
celorlalte geosfere
Asigură formarea competenţei
3.2. Precizarea legăturilor dintre
realitatea geografică şi fenomene din
domeniul ştiinţe şi tehnologii -explică relația dintre Atmosferă şi
celelalte geosfere
e) aplicarea
- să aprecieze importanţa unui aer curat
Asigură formarea competenţei
3.1. Descrierea unor elemente, fenomene
şi procese geografice folosind noţiuni din
matematică, ştiinţe şi tehnologii -gândesc, formulează opinii,
3.2. Precizarea legăturilor dintre explică rolul nostru în păstrarea
realitatea geografică şi fenomene din aerului
domeniul ştiinţe şi tehnologii

Asigurarea -adresează interogații privitoare la -formulează răspunsuri așteptate oral


retenției conținuturile predate și învăţate
Stimularea -Descrieți 2 caracteristici ale Atmosferei Răspund cerinței, argumentează
performanţei din zona Aleșd
Tema pentru Recomandă: aprofundarea cunoştinţelor -notează
acasă asimilate prin citirea lecţiei acasă
Evaluarea -analizează cric, laudă, ierarhizează, -se raporteză la aprecieri
notează
Schiţa lecţiei

1. Definiţie= atmosfera este învelişul de aer al Pământului

2. Caracteristici generale ale Atmosferei


- Forma Pământului: turtită la Poli, bombată la Ecuator
- Compoziţie gazoasă: azot ~78%, oxigen ~20%, alte gaze
- Culoare: incoloră- dar poate avea culori albastru, gri, roşu, portocaliu
- Structura atmosferei:
- este alcătuită pe verticală din mai multe straturi cu caracteristici diferite:
- troposfera- >10 km- activitatea omului
- stratosfera- >50 km- conţine pătura de ozon
- mezosfera- >80 km- temperaturi f. mici, nori argintii, meteoriţi
- termosfera- >1000 km- aurorele polare, navete spaţiale
- exosfera- peste 1000 km- sateliţii artificiali
3. Importanţa atmosferei
- susţine viaţa
- celelalte geosfere sunt influenţate direct de ea
- aici se desfăşoară traficul aerian
- ajută la aprinderea focului

You might also like