You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

KELAS/ 1RT /
SUBJEK SEJARAH TEMPAT KELAS 1RT
MASA 2.00PM - 2.30PM
KEHADIRA
MINGGU / TARIKH MINGGU 1 19/01/2024 HARI ISNIN N
24 / 24 Orang

TAJUK BAB 1 - SEJARAH DAN KITA

1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah


STANDARD KANDUNGAN 3.1 Zaman Prasejarah

1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.


STANDARD 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan seperti Herodotus,
PEMBELAJARAN E.H Carr, Ibn Khaldun, dan Mohd.Yusuf Ibrahim.
K K1.1.9 Merumuskan kepentingan menghargai peristiwa sejarah negara kita.

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


OBJEKTIF 1. Memahami pengertian sejarah secara umum
PEMBELAJARAN 2. Memahami pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan, seperti Herodotus, E.H. Carr, Ibn Khaldun
dan Muhd Yusof Ibrrahim
SET INDUKSI : Guru mengimbas penggetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta perhatian
murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari

AKTIVITI UTAMA :Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai oleh
murid, sumbang saran antara guru dan murid, murid menyatakan pengertian Sejarah secara umum dengan
melaksanakan aktiviti team stand-N-share, ahli pasukan berdiri kemudian gguru atau rakan yang lain
AKTIVITI PENGAJARAN & memberikan soalan. Pasukan hanya boleh duduk jika bersetuju dan berkongsi jawapan/pendapat dengan
PEMBELAJARAN pasukan lain. Kemudian murid menjalannkan aktiviti, menonton vedio. Soal jawab antara guru dan murid
PEMUDAHCARAAN menjawab soalan Latihan pengukuhan. Guru melaksanakan pentaksiran bilik darjah. Guru atau murid membuat
( PDPC ) kesimpulan menggenai tajuk yang dipelajjari hari ini

PENUTUP : Guru akan menjelaskan secara keseluruhan topik, guru akan memberi Latihan pengukuhan dan
sesi soal jawap

1. Memahami Kronologi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN
2. Membuat Interpretasi
SEJARAH ( KPS )
3. Meneroka Bukti

1. Kontekstual/Contextual
BAHAN BANTU MENGAJAR 1. PowerPoint STRATEGI PDPC 2.
Kecerdasan Pelbagai/Multiple Intelligence
(BBM) 2. Buku Teks
3. Konstruktivisme/Constructivisme
1. Role Play ( Main Peranan ) ELEMEN MERENTASI 11. Nilai Murni/Noble Values
2. KURIKULUM (EMK)
PEMBELAJARAN ABAD KE- Gallery Walk ( Galeri Susur Minda/Galeri Jelajah Minda ) 2. Patriotisme/Patriotism
21 3.
Presentations ( Pembentangan ) 3.
Teknologi Maklumat dan Komunikasi/Informat
PENILAIAN PENGAJARAN
1. Latihan Esei & PEMBELAJARAN 1. Discussions
LATIHAN / KUANTITI ( PENTAKSIRAN
2. Latihan Objektif
KERJA 2. One Minute Essays
3. Koleksi Soalan / Modul FORMATIF )

Refleksi PdPc hari ini:


1. 24 / 24 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
REFLEKSI penggayaan/pengukuhan.
2. 04 / 24 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
3. Para pelajar sangat aktif dan memberikan kerjasama yang baik dalam mematuhi arahan guru
4. Pelajar membuat pembetulan dan penambahbaikan kepada jawapan yang kurang tepat
PdP hari ini tidak dapat dilaksanakan kerana :
1. Program Sekolah

Aktiviti PdP dibawa ke Isnin / 19/2/2024


CATATAN
Lain – Lain murid-murid akan diberi Latihan kerja rumah yang perlu dihantar minggu depan

You might also like