You are on page 1of 12

PROIECT DIDACTIC

Data:
An școlar: 2023-2024
PROFESOR SUSȚINĂTOR:
Unitatea de învățământ:
Clasa: anul I, Asistent medical de laborator
Disciplina: Psihologie generală și medicală
Subiectul lecției: Memoria-definire, caracteristici și procese
Tipul lecției: Reactualizare și transmitere de noi cunoștinț
REACTUALIZARE ŞI TRANSMITERE DE NOI CUNOŞTINŢE
Durata lecției: 50 de minute
Competenţe generale: Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi
explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală
Obiective operaţionale:
O1. Să definească memoria
O2. Să argumenteze importanţa memoriei în viaţa psihică umană
O3. Să identifice caracteristicile memoriei umane
O4. Să explice procesele memoriei
STRATEGII DIDACTICE
METODE DIDACTICE: expunerea, explicaţia didactică, conversaţia, exemplificarea, exerciţiu de creativitate, exerciţii de memorie,
problematizarea, învăţarea prin descoperire, studiu de caz
MIJLOACE şi MATERIALE: manuale de psihologie, tablă, cretă, prezentare power point

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE


ETAPELE O ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ORGANIZAR EVALUARE
MIJLOAC EA
LECŢIEI B ELEVILOR METODE E ÎNVĂŢĂRI
I

1. Salutul. Verificarea prezenţei, de Elevii vor răspunde


Moment asemenea se creează şi condiţiile la salut şi la Conversaţia Catalog
organizatoric psihologice optime pentru verificarea
desfăşurarea lecţiei (organizarea prezenţei.
clasei).
Se verifică cunoştinţele dobândite
anterior cu privire la tema lecţiei Elevii vor răspunde
„Gândirea”: individual la
- definiţia gândirii; întrebările adresate
2. - precizarea operaţiilor gândirii; de către profesor.
Reactualizare - exemplificarea operaţiilor gândirii; Se verifică astfel Evaluare
a - stabilirea importanţei înţelegerii în cunoştinţele Conversaţia punctuală
cunoştinţelor învăţare elevilor şi gradul de
- definirea „problemei” asimilare a
- enumerarea etapelor rezolvării de acestora.
probleme pornind de la o
„problemă”reală
Scriu pe tablă data şi rog elevii să Elevii vor enumera
spună cât mai multe date legate de activităţi pe care le-
ziua respectivă. au desfăşurat cu o
3. Captarea Apoi îi întreb pe elevi cum a fost zi înainte. Colectiv
atenţiei posibil ca ei să-şi reamintească atâtea Elevii vor spune că Conversaţia dirijat
informaţii despre ziua anterioară. şi-au reamintit
Atfel facem legătura cu tema lecţiei de informaţiile legate
zi – memoria. de ziua anterioară
datorită memoriei.
Vom studia astăzi un nou proces
psihic, şi anume, Memoria (se notează
4. titlul pe tablă).
Anunţarea „Memoria – definire, caracteristici
subiectului şi şi procese”
a conţinutului Spun elevilor că la sfârşitul orei ei vor
(obiectivele) putea să definească memoria, să Elevii îşi notează pe Expunere Tablă Colectiv
lecţiei argumenteze importanţa memoriei în caiete titlul lecţiei verbală dirijat
viaţa psihică umană, să identifice
caracteristicile memoriei umane, să
explice procesele memoriei (acestea
fiind obiectivele operaţionale ale
lecţiei).

Omul, pe lângă multe alte capacităţi


de care dispune (de a simţi, gândi,
vorbi, imagina, dori, voi), o posedă şi Expunere
pe aceea de a reţine, conserva, şi verbală;
5. reutiliza propria sa experienţă. Acest Explicaţie
Transmiterea lucru este realizat cu ajutorul didactică; Individual Prin observare
şi asimilarea memoriei. Deci, memoria se referă la Exemplificare; ă sistematică a
noilor experienţa trecută a individului (fapte, Învăţare prin elevilor
cunoştinţe întâmplări, evenimente, persoane, descoperire
obiecte cunoscute , etc.). Ce se ... ni le amintim, le
întâmplă cu acestea cu ajutorul readucem în prezent
memoriei?
Pentru a le readuce în prezent,
evenimentele trecute, trebuie în primul
rând întipărite în memorie. Dar nici
acest lucru nu este suficient. Ni se
întâmplă deseori să nu recunoaştem
o persoană ori să nu mai putem recita
o poezie învăţată în copilărie. De ce ... pentru că
credeţi că se întâmplă acest lucru? materialul întipărit
Pentru o memorie funcţională sunt nu a fost întipărit şi
necesare întipărirea, păstrarea şi apoi păstrat
reactualizarea materialului. corespunzător Expunere
Cunoscând acest lucru cum am putea verbală;
defini memoria? Explicaţie
Memoria este procesul psihic didactică;
cognitiv superior de întipărire, Exemplificare
O păstrare şi reactualizare
1 (recunoaştere şi reproducere) a
informaţiilor din experienţa
anterioară. Colectiv
Memoria este o capacitate generală a dirijat
întregii materii , fie ea vie sau nevie. Prin observare
Astăzi se vorbeşte despre memoria sistematică a
maşinilor, de capacitatea lor de a elevilor
reţine informaţii şi de a le furniza Expunere
pentru a fi utilizate. De exemplu, verbală;
memoria calculatorului. Elevii explică cum Explicaţie
Dau elevilor sarcina de a explica funcţionează didactică;
funcţionarea „memoriei calculatorul.
calculatorului”.
Apoi fac diferenţa dintre memoria
maşinilor şi memoria umană, ce
capătă forma unui proces psihic
complex.
Elevii răspund dând Problematizare Colectiv
Lansez întrebarea următoare elevilor: exemplu de situaţii. Expunere dirijat
Animalele au memorie? verbală;
Animalele dispun şi ele de memorie şi Explicaţie
reţin imaginile obiectelor. Dacă un didactică
câine nu şi- ar cunoaşte stăpânul ar
sări la el şi l-ar muşca de fiecare dată
O când l-ar vedea.
2 Aşadar şi animalele posedă memorie,
dar nu la un nivel ridicat specific
omului.
Memoria este o capacitate psihică
absolut necesară fără de care viaţa ar fi
practic imposibilă. Prin observare
Lansez elevilor următorul exerciţiu sistematică a
pentru a înţelege această caracteristică Exerciţiu de elevilor
esenţială a memoriei. creativitate
Vă propun un scurt exerciţiu de Elevii analizează
creativitate: vă rog să vă imaginaţi situaţia; se Colectiv
cum ar fi viaţa voastră fără memorie. evidenţiază dirijat
Omul ar trăi într-un continuu prezent, consecinţele Individual
comportamentul ar fi haotic, spontan, dramatice ale ă
fără durabilitate în timp, totul i s-ar pierderii memoriei Expunere
părea absolut nou. şi importanţa verbală;
Alan Baddely, în cartea „Memoria acestui proces
umană”, relatează cazul unui muzician psihic pentru viaţa Studiu de caz
- Clive Wearing - care s-a îmbolnăvit fiecăruia. Anexa nr. 1
de encefalită în urma unei infecţii
virale. Voi prezenta elevilor acest caz
subliniind apoi importanţa memoriei
în viaţa omului.
Memoria prezintă următoarele
O caracteristici: caracter selectiv, Expunere
3 caracter activ şi inteligibil. verbală;
Caracterul selectiv al memoriei.
Nu fixăm totul, nu păstrăm ce am fixat
şi nici nu reactualizăm tot conţinutul
păstrat. Problematizarea
Întreb elevii: În funcţie de ce factori
omul memorează selectiv?
Selectivitatea memoriei depinde de
motivaţia celui care memorează, de Expunere
interesele lui, de preocupările lui, de verbală
starea emoţională , de atitudinea pe
care o are faţă de un anumit
eveniment, de gradul de cultură, de
O vârstă, de sex, de religie, de etnie, de Exemplificare
3 orientarea politică etc.
Rog elevii să dea exemple. Expunere
Caracterul activ al memoriei. verbală
Memoria este un proces activ deoarece
faptele memorate, păstrate şi
reactualizate suportă modificări
importante , reorganizări, nu rămân Exemplificare
izolate. De exemplu, unele dintre
informaţiile din alte lecţii vă sunt
O folositoare ca să înţelegeţi această
3 lecţie. Desigur, cu condiţia să le aveţi Elevii ascultă cu Învăţare prin
în memorie. atenţie cazul descoperire
Caracterul inteligibil al memeoriei. prezentat. Conversaţie
Îi întreb pe elevi care este condiţia
importantă pentru a memora un
material.
În memorarea unui material intervine
înţelegerea informaţiilor, iar când
reactualizăm, intervine semnificaţia în
ordonarea materialului.
Voi propune elevilor un exerciţiu Exerciţiu de
menit să demonstreze caracterul memorie
inteligibil al memoriei şi rolul pe care Anexa nr. 2
îl are semnificaţia cuvintelor în
memorarea unui material.
Le voi citi elevilor rar o listă de
cuvinte, pe care ei au sarcina să o Elevii răspund la
memoreze. Voi cere elevilor să noteze întrebare.
pe caiete cuvintele pe care le-au
reţinut şi verific numărul cuvintelor
corect reţinute.
Le citesc apoi o propoziţie alcătuită Conversaţie
din cuvintele din lista citită şi le cer să
o reproducă, notând-o pe caiete.
Voi compara rezultatele şi voi sublinia
faptul că, deşi, cuvintele din lista
prezentată au fiecare un sens clar, lista Elevii dau exemple.
ca atare este lipsită de sens, pe când
propoziţia are sens, motiv pentru care Expunere
a uşurat actul memoriei. didactică
Memoria este un proces ce cuprinde
mai multe faze: întipărirea, păstrarea
şi reactualizarea. Aceste faze au o
derulare procesuală, în timp, de aceea
au fost numite procese ale memoriei.
O âExpunere
4 verbală
Voi prezenta şi explica elevilor fiecare
proces al memoriei.
După cum ştiţi şi din definiţia
memoriei primul proces al ei este
memorarea informaţiilor, numită şi
întipărire.
Termeni sinonimi: fixare sau Conversaţie
engramare. Învăţare prin
Este primul proces pus în funcţie. descoperire
Cât de important credeţi că este
acesta?
Pentru a exemplifica acest proces al
O memoriei întreb elevii: Când v-am citi
4 lista de cuvinte ce s-a realizat prima
dată?
Care este cel de al doilea proces al Expunere
memoriei? vebală
Păstrarea presupune reţinerea pentru
un timp mai scurt sau mai lung a celor
memorate.
Termeni sinonimi: stocarea sau
conservarea. Problematizare
În această perioadă materialul se
modifică. Expunere
Ce caracteristici ale memoriei intervin verbală
aici? Învăţare prin
Prezint elevilor cele două forme ale descoperire
păstrării: de scurtă şi de lungă durată.
De ce factori depinde păstrarea
informaţiei? Elevii analizează Expunere
O Care este ultimul proces al memoriei ? situaţia; se verbală;
4 Reactualizarea se referă la scoaterea la evidenţiază Explicaţie
iveala a celor memorate şi păstrate. consecinţele Didactică
Reactualizarea are şi ea 2 forme: dramatice ale
recunoașterea şi reproducerea. pierderii memoriei
Recunoașterea se realizează în şi importanţa
prezenţa obiectului, presupune procese acestui proces
simple, perceptive şi suprapunerea psihic pentru viaţa Exemplificare
modelului actual peste cel aflat în fiecăruia.
mintea subiectului. Dau exemplu
elevul care răspunde la lecţie uitându- Expunere
se pe caiet, reactualizând informaţiile verbală
pe baza recunoaşterii.
Reproducerea constă în identificarea
informaţiilor memorate în absenţa Exemplificare
acestora.
Solicit elevii să dea exemplu din
experienţa personală de situaţie în care Expunere
au reprodus informaţiile memorate şi verbală;
păstrate în memorie. Explicaţie
Cele 2 forme ale reactualizarii dispun Didactică
de grade diferite de precizie. Uneori
recunoaştem o poezie imediat, fără Învăţare prin
efort, alteori nu. La fel şi cu descoperire
reproducerile. Conversaţie
Ce credeti că influenţează acest
lucru ?
Observăm astfel că memoria este un
proces ce implică interdependenţa
proceselor componente.
6. Fixarea Se va realiza prin oferirea de Colectiv Evaluare
cunoştinţelor răspunsuri la întrebări puse din lecţia Conversaţie dirijat formativă
parcursă. Individual
ă
Sunt atenţi şi
7. Asigurarae În funcţie de participarea la lecţie se încearcă să
feed-back-ului vor consemna dificultăţile, lacunele şi completeze Conversaţie
se va reveni asupra aspectelor neclare. lacunele.

8. Voi mulţumi elevilor pentru


Încheierea participarea activă. Voi face aprecieri Conversaţie
activităţii colective şi individuale.

ANEXA NR. 1
Studiu de caz - Clive Wearing
Vă propun un scurt exerciţiu de creativitate: vă rog să vă imaginaţi cum ar fi viaţa voastră fără memorie.
Alan Baddely, în cartea „Memoria umană”, relatează cazul unui muzician Clive Wearing care s-a îmbolnăvit
de encefalită în urma unei infecţii virale.
„ El a fost afectat într-o asemenea măsură, încât nu-şi putea aminti decât ceea ce s-a întâmplat cu câteva minute
înainte şi, în consecinţă, consideră că abia în momentul respectiv şi-a recăpătat conştienţa. El ţine un jurnal în care
îşi notează această obsesie: pagini întregi de note în care menţionează data, ora şi faptul că abia a redevenit
conştient. (...) Ori de câte ori apare soţia sa, Clive o întâmpină cu bucuria celui care nu a văzut persoana iubită timp
de mai multe luni, astfel încât ea nu trebuie decât să părăsească încăperea timp de două, trei minute şi să se
reîntoarcă pentru ca bucuria să se repete; este un proces întotdeauna plin de emoţie, care se exprimă întotdeauna în
acelaşi mod. Clive trăieşte într-un prezent permanent, fiind incapabil să înregistreze schimbările sau să folosească
trecutul pentru anticiparea viitorului, o situaţie pe care el a descris-o odată ca fiind „ iadul pe pământ. Este ca şi
când ai fi mort în acest timp neneorocit”. Nu se poate bucura de cărţi deoarece nu le poate urmări intriga, nu
manifestă nici un interes pentru problemele curente, acestea fiind pentru el lipsite de sens, întrucât nu-şi poate
aminti contextul. Dacă iese din casă se pierde imediat. Muzicianul este un adevărat prizonier într-o mică insulă a
conştientului înconjurată de marea amneziei”
ANEXA NR. 2
Exerciţiu de memorie
Le citesc elevilor, rar, următoarea listă de cuvinte, pe care au sarcina să o memoreze:
- elefanţi - călcau
- speriaţi - mici
- flăcări - apărare
- iepuraşi - picioare
- cenuşii - lipsiţi
- violente - mari

Cer elevilor să noteze pe caiet cuvintele pe care le-au reţinut şi verific numărul cuvintelor corect reţinute.
Le dictez apoi o propoziţie alcătuită cu ajutorul cuvintelor din lista anterioară şi le cer să o reproducă, notând-o
pe caiet.
„Elefanţii mari, cenuşii, speriaţi de flăcările violente, călcau în picioare iepuraşii mici lipsiţi de apărare”.
Compar apoi rezultatele şi subliniez faptul că, deşi cuvintele din lista prezentată aveau un sens foarte clar, lista ca
atare era lipsită de sens, pe când în cea de-a doua situaţie, alcătuirea unei propoziţii ce stabileşte relaţii strânse între
cuvinte a uşurat foarte mult procesul memoriei.

You might also like