You are on page 1of 6

Proiect didactic

Disciplina: Geografie fizică a Republicii Moldova


Clasa: a VIII-a
Instituţia de învăţământ: I.P.GIMNAZIUL MIHAILENI
Profesor : Ardeleanu Oxana
Competențe specifice:
- Interpretarea realității geografice prin mijloace și limbaje specific, manifestând interes
pentru dezvoltarea sustenabilă a mediului.
- Raportarea realității geografice la suporturi statice,grafice și cartografice, dovedind
spirit analitic și practice.
Unități de competență:
Formularea în cuvinte propria, a sensului termenilor geografici explicând realitatea
geografică;
Prezentarea algoritmizată a realității geografice naturale prin mijloace și limbaje specific;
Explicarea realității geografice realizând conexiuni interdisciplinare.
Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
O1-să caracterizeze anotimpurile în baza unui fragment de text;
O2-să explice schimbarea elementelor meteorologice după anotimpuri;
O3-să enumere fenomenele climatice de risc ale fiecărui anotimp;
Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor şi de aplicare a cunoştinţelor;
Metode şi procedee:
activităţi în grup; instruire reciprocă; convorbire euristică; studierea fragmentelor de text;e xerciţii de
studiere a hărţii fizice şi climatice; exerciţii de studiere a climogramelor; exerciţii de comentare a imaginilor;
joc didactic, metoda brainstorming,
Forma de învăţământ: activitate în grup; activitate frontală;.
Materiale didactice:
Harta fizică a Republicii Moldova; harta climatică a Republicii Moldova; diferite imagini ale
anotimpurilor; poster”Arborele anotimpurilor”; Atlas, manualul “Geografia fizică a
Republicii Moldova”; fişe de lucru.
Strategii de evaluare: conversaţie de verificare; observarea; elaborarea schiţelor şi a
desenelor;
Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode,


Op procedee,
Evocarea Porfesorul organizează clasa, Se pregătesc de lecţie
Moment
organizatoric
Reactualizarea Verificarea temei de acasă
cunoştinţelor Ce unitate de învățare studiem Clima și apele
acum ?
Ce reprezintă clima? Regim mediu multianual al
vremii într-o anumită
regiune, reprezentate prin
valorile elementelor
meteorologice

Care sunt factorii de formare a Radiativi, dinamici,fizico-


climei geografici,antropici.

1.care sunt elementele 1.temperatura


climatice? aerului,presiunea
atmosferică,vîntul,
precipitațiile
atmosferice,schimbarea
climei.

2.care este temperatura medie 2.-5-3 0C


a lunii ianuarie?

3.care este direcția vîntului


care domină pe teritoriul țării 3.nord-vestic,3-5 m/s
noastre și care este viteza
medie anuală

4.caracterizați vremea 4.vreme stabilă cu cer senin,


determinată de mase de aer cu fară precipitații.
presiune atmosferică ridicată.

5.Sub ce formă cad în 5.ploaie,ninsoare,grindină,la


R.M precipitații. poviță,burniță

Captarea Cum va fi vremea mâine? Elevii comentează Conversaţie


atenţiei Această întrebare ne preocupă -pentru a şti de ce euristică
permanent. De ce ? vestimentaţie avem
Se propun elevilor câteva o nevoie ...
povestire, pentru a determina
tema lecţiei.
Ppt
A fost odată un rege care avea
4 fete,care nu parasise
niciodata teritoriul împarăției
Ajungînd la virsta Primavara
majoratului ,regele chemară
zînele la el și le spuse: dragele
mele de astăzi puteți merge în
toate parțile lumii ,dar nu uitați
odata la 3luni sa vă intoarceți Vara
pentru a putea vizita și locurile
cutreerate de surorile voastre,
luînduse ramas bun de la rege
fetele pornise la drum, fiecare
pe drumul său.dar pe unde Toamna
mergeau ele lumia raminea
uimita,deoarece pe unde
mergea prima zina, totul in
urma ei inverzea și prindea la
viață,unde mergea o doua zină Iarna
totul înflorea și emana un
miros fermecător,cea de a treia
zină pe unde trecea picta tot ce
întîlnea într-un colorit Anotimpurile
deosebit,iar cea de a patra zina
așternea din urma ei un covor
fin si al al purității. Spunețimi
va rog cum credeți cum se
numeau zînele?
Realizarea Profesorul anunţă tema şi Elevii i-au cunoştinţă cu
sensului obiectivele lecţiei. obiectivele propuse.
Activitate în grup;
Caracterizarea anotimpurilor. Exerciţii de
O1 Se propune elevilor activitate Elevii i-au cunoştinţă cu studiere a unui
în grupuri. Fiecare grup activităţile propuse, se fragment de text;
primeşte fisa cu sarcinile mobilizează la îndeplinirea Ex. de studiere a
propuse şi va avea de sarcinilor. hărţilor fizice şi
caracterizat câte un anotimp climatice;
după algoritmul propus în fişa (4-5 minute) Ex. de studiere a
de lucru (Anexa 2) Se lucreză pe fonul unei climogramei.
Fiecare grup de elevi descrie muzici. Diamantul
anotimpul studiat.
Reflecţie O3 Consolidarea subiectului Elevii acroşează fişele Joc didactic
„Anotimpurile” se va efectua conform trăsăturilor
prin jocul didactic „Poşta anotimpurilor .
anotimpurilor”.
Pe tablă se vor acroşa 4 plicuri
cu numele fiecărui anotimp.
Fiecărei echipă se repartizează
fişe cu caracteristici ale
anotimpurilor. Pe rând se va
citi cîte o particularitate şi se
va acroşa în plicul respectiv pe
tablă.
(Modele de fişe Anexa 4)
Extindere O4 Profesorul propune elevilor
întrebarea: Utilizarea noilor tehnologii; Metoda
Ce trebuie să facem ca iarna să -utilizarea raţională a braistorming
rămână iarnă, iar vara să energiei electrice;
rămână vară? -sădirea pomilor;
-să mergem pe jos;

Bilanţul lecţiei. Concluzii generale privind Ascultă şi concluzionează.


Concluzii. subiectul lecţiei.
Aprecierea activităţii elevilor
(prin note şi calificative).
Tema pentru Notează în agende
acasă Eseu”Anotimpul preferat”sau tema pentru acasă
PPT
Anexa nr.1
Fisa de activitate

Caracterizaţi anotimpul, utilizând textul din manual şi harţile: fizică, climatică a R.Moldova,
şi climatogramele, conform algoritmului:

1.Care e durata anotimpului şi lunile acestuia;


2.Indicaţi temperaturile medii pentru anotimpul respectiv;

3.Masele dominante de aer, viteza medie a vântului şi direcţia predominantă;


4.Cantitatea medie de precipitaţii şi tipuri de precipitaţii
5.Fenomene climatice de risc ce au loc în perioada anotimpului respectiv.
6.Cultura plantelor şi lucrările de câmp

Anexa 2

T0C Moină T0C


Sub 00C peste 150C

Suhovei Îngheţuri
timpurii

T0C
de la 150C -00C
Grindină

150 mm la sud
210 mm la nord La sud durata
80 zile

Secetă Mase de aer


arctic

Mase de aer
tropicale
T0C Ploi torenţiale
de la 00C – la 150C Crivăţ
Obiective operaţionale:
La finele lecţiei noi vom fi capabili:
O1-Să caracterizăm anotimpurile în
baza unui fragment de text;
O2-Să explicăm schimbarea
elementelor meteorologice după
anotimpuri;
O3-Să enumerăm fenomenele
climatice de risc ale fiecărui
anotimp;

You might also like