You are on page 1of 9

RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 5 CEMERLANG MINGGU 1
TEMA SAYA DAN MASYARAKAT TARIKH 20/3/2023
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Isnin
TAJUK Keunikan Masyarakatku MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan ciri masyarakat.
2. Mengenal pasti amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk masyarakat
harmoni.
3. Menghuraikan kepentingan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk
masyarakat harmoni.
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam
membentuk masyarakat harmoni.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-

Murid memerhatikan gambar dalam buku teks ms 1.

Aktiviti:-

1. Murid secara berpasangan bercerita tentang gambar yang dilihat. (KBAT)


2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid melayari internet untuk mencari maklumat tentang ciri masyarakat.
4. Murid mengumpulkan maklumat dan mencatatkannya dalam bentuk peta minda. (PAK21)
5. Murid membentangkan hasil kerja mereka. (PBD)

Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
____________________________________________________________________
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 5 CEMERLANG MINGGU 1
TEMA SAYA DAN MASYARAKAT TARIKH 20/3/2023
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Isnin
TAJUK Keunikan Masyarakatku MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan ciri masyarakat.
2. Mengenal pasti amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk masyarakat
harmoni.
3. Menghuraikan kepentingan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk
masyarakat harmoni.
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam
membentuk masyarakat harmoni.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali tentang pelajaran lalu.

Aktiviti:-
1. Murid secara berpasangan berbincang tentang amalan ajaran agama atau kepercayaan yang
merupakan tunjang keharmonian masyarakat. (PAK21)
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid mencipta dialog satu situasi yang berkaitan amalan dan kepentingan ajaran agama atau
kepercayaan. (KBAT)
4. Murid melakonkan sikap menerima, menghormati dan menguruskan kepelbagaian agama atau
kepercayaan dalam membentuk masyarakat harmoni berdasarkan dialog yang dicipta. (PBD)
Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
____________________________________________________________________
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 5 CEMERLANG MINGGU 1
TEMA SAYA DAN MASYARAKAT TARIKH 20/3/2023
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Isnin
TAJUK Ajaran Agama Tunjang Masyarakat MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan ciri masyarakat.
2. Mengenal pasti amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk masyarakat
harmoni.
3. Menghuraikan kepentingan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk
masyarakat harmoni.
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam
membentuk masyarakat harmoni.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali tentang pelajaran lalu.

Aktiviti:-

1. Murid secara berpasangan membaca dan memahami catatan diari dalam buku teks halaman 4-5.
(PAK21)
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid menyenaraikan tindakan yang sesuai untuk membentuk masyarakat harmoni. (KBAT)
4. Murid membentangkan hasil perbincangan. (PBD)

Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
____________________________________________________________________
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 5 CEMERLANG MINGGU 1
TEMA SAYA DAN MASYARAKAT TARIKH 20/3/2023
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Isnin
TAJUK Ajaran Agama Mesti Diamalkan MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan ciri masyarakat.
2. Mengenal pasti amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk masyarakat
harmoni.
3. Menghuraikan kepentingan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk
masyarakat harmoni.
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam
membentuk masyarakat harmoni.
5. Mengamalkan sikap menerima, menghormati dan mengurus kepelbagaian agama atau
kepercayaan dalam membentuk masyarakat harmoni.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali tentang pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid meembaca memahami situasi dalam buku teks halaman 6. (PAK21)
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid secara dalam kumpulan, membincangkan cara membuat tinjuan dan soalan-soalan yang
perlu ditanya ketika melakukan tinjauan. (KBAT)
4. Murid membentangkan hasil perbincangan. (PBD)
Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
____________________________________________________________________
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 5 CEMERLANG MINGGU 1
TEMA SAYA DAN MASYARAKAT TARIKH 20/3/2023
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Isnin
TAJUK Ajaran Agama Mesti Diamalkan MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan ciri masyarakat.
2. Mengenal pasti amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk masyarakat
harmoni.
3. Menghuraikan kepentingan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk
masyarakat harmoni.
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam
membentuk masyarakat harmoni.
5. Mengamalkan sikap menerima, menghormati dan mengurus kepelbagaian agama atau
kepercayaan dalam membentuk masyarakat harmoni.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali tentang pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid bercerita tentang pengalaman mereka membuat tinjuan dalam kalangan anggota
masyarakat di tempat tinggal mereka.
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid secara dalam kumpulan, mengumpulan hasil tinjauan dan membuat rumusan. (KBAT)
4. Murid membentangkan hasil perbincangan. (PBD)
Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
____________________________________________________________________
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 5 CEMERLANG MINGGU 1
TEMA SAYA DAN MASYARAKAT TARIKH 13/3/2023
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Isnin
TAJUK Amalan Murni, Masyarakat Harmoni MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan ciri masyarakat.
2. Mengenal pasti amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk masyarakat
harmoni.
3. Menghuraikan kepentingan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk
masyarakat harmoni.
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam
membentuk masyarakat harmoni.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali tentang pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid bercerita tentang amalan ajaran agama dan kepercayaan mereka. (KBAT)
2. Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan untuk bermain ‘Lumba Meneroka’.
3. Murid secara dalam kumpulan, bermain permainan tersebut dengan pemantauan guru. (PAK21)
4. Kumpulan yang tiba dahulu dengan jawapan yang betul bagi keempat-empat soalan dianggap
pemenang. (PBD)
Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
____________________________________________________________________
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 5 CEMERLANG MINGGU 1
TEMA SAYA DAN MASYARAKAT TARIKH 13/3/2023
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Isnin
TAJUK Amalan Murni, Masyarakat Harmoni MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan ciri masyarakat.
2. Mengenal pasti amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk masyarakat
harmoni.
3. Menghuraikan kepentingan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk
masyarakat harmoni.
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam
membentuk masyarakat harmoni.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali tentang pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid bercerita tentang permainan ‘Lumba Menerola’. (KBAT)
2. Murid dibahagikan kepadabeberapa kumpulan.
3. Murid secara dalam kumpulan, membincangkan persoalan di bawah:- (PAK21)
 Nyatakan amalan ajaran agama dan kepercayaan kepada maysarakat dalam permainan ‘Lumba
Race’.
 Jelaskan kepentingan setiap amalan ajaran agama dan kepercayaan kepada masyarakat dalam
permainan tersebut.
 Apakah perasaan apabila dapat mengamalkan ajaran agama dan kepercayaan dalam masyarakat?
4. Murid mencatatkan jawapan daripada hasil perbincangan dalam buku latihan. (PBD)
Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
____________________________________________________________________
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 5 CEMERLANG MINGGU 1
TEMA SAYA DAN MASYARAKAT TARIKH 13/3/2023
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Isnin
TAJUK MARI UJI DIRI MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan ciri masyarakat.
2. Mengenal pasti amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk masyarakat
harmoni.
3. Menghuraikan kepentingan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam membentuk
masyarakat harmoni.
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan ajaran agama atau kepercayaan dalam
membentuk masyarakat harmoni.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali tentang pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid bercerita tentang pelajaran penting yang telah dipelajari dalam unit 1. (KBAT)
2. Murid melihat soalan-soalan dalam ‘Mari Uji Diri’ halaman 8.
3. Murid menjawab soalan-soalan tersebut dalam buku latihan. (PBD)
4. Murid dan guru membuat perbincangan jawapan dan murid membuat pembetulan. (PAK21)
Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
____________________________________________________________________

You might also like