You are on page 1of 3

PROIECT DIDACTIC

Data :02.03.2007
Profesor: ec. Ciocan Carmen-Cornelia
Clasa: a X – a B
Disciplina: Contabilitate
Tema lecţiei : Registre contabile si forme de inregistrare in contabilitate
Subiectul lectiei:Intocmirea registrului jurnal-registru contabil obligatoriu
Competente specifice : Înregistrarea operaţiilor economico-financiare in registrul jurnal utilizând
analiza contabilă, cunoaşterea regulilor de funcţionare a conturilor de activ si pasiv.
Metode si procedee didactice: instructajul, conversaţia catehetică ,problematizarea , exerciţiul.
Mijloace de învăţământ: plan de conturi, fişă de lucru, registrul jurnal
Forme de organizare a activitatii: frontala si apoi pe grupe.
Tipul de lecţie: formare de priceperi şi deprinderi – varianta lecţiei de lucrări curente
Bibliografie didactica: 1. Contabilitate, clasa a X-a, manual pentru licee economice
2. Teste şi lucrări practice la contabilitate – R. Vonea, O. Vonea

DESFASURAREA LECTIEI

A. Moment organizatoric: prezenţa şi aspecte de disciplină şcolară, pregătirea materialului didactic.


B. Anunţarea temei:Intocmirea registrului jurnal
C. Reactualizarea ideilor:
Se solicită elevilor precizarea următoarelor probleme:
1. enunţarea etapelor analizei contabile
2. prezentarea registrului jurnal
3. precizarea regulilor de funcţionare a conturilor de activ şi pasiv
Elevii trebuie să prezinte următoarele:
1. Etapele analizei contabile sunt:
a. prezentarea succintă a operaţiei economice (P.O.)
b. stabilirea elementelor patrimoniale care se modifică (M.P.)
c. determinarea conturilor (C.C.)
d. determinarea funcţiei contabile (D.F.C.)
e. stabilirea sensului modificării (S.M.)
f. aplicarea regulilor de funcţionare a conturilor (R.F.C.)
g. stabilirea formulei contabile (F.C.)
h. înregistrarea în conturi
2. Registrul jurnal este un document contabil obligatoriu care are urmatoarea forma grafica:
Nr. Document Explicaţia Conturi Sume
crt. Debitoare Creditoare Debitoare Creditoare
3. Conturile de activ:
- încep să funcţioneze prin debitare
- se debitează cu existenţele şi majorările elementelor de activ
- se creditează cu diminuările elementelor de activ
- la sfârşitul perioadei prezintă Sfd sau Sf = 0

Conturile de pasiv:
- încep să funcţioneze prin creditare
- se creditează cu existenţele şi majorările elementelor de pasiv
- se debitează cu diminuările elementelor de pasiv
- la sfârşitul perioadei prezintă Sfc sau Sf = 0
D. Formarea de priceperi şi deprinderi:
Profesorul distribuie individual, fiecărui elev, fişa de lucru nr. 10 pe copii xerox, în scopul
utilizării eficiente a timpului în lecţie. Conţinutul fişei este acelaşi pentru toată clasa. Această foaie
xeroxată va fi apoi ataşată în caietul elevului.
Urmează activitatea individuală independentă a elevilor. Profesorul supraveghează şi îndrumă
activitatea elevilor sprijinind elevii mai puţin pregătiţi sau pe cei ce întâmpină dificultăţi.
Dacă se observă de către profesor elevi care încheie rezolvarea temei mai repede, acestora li
se dau operaţii suplimentare spre rezolvare realizându-se testarea diferenţiată în funcţie de
particularităţile intelectuale.
Profesorul împreună cu elevii stabileşte rezultatele la fişă subliniind pe cele corecte,
semnalizează greşelile tipice, netipice şi frecvenţa lor, face aprecieri asupra modului în care s-a
lucrat, recomandări asupra îmbunătăţirii tehnicii de lucru.
Rezolvarea fisei este prezentate in anexa 1.

F. Consideraţiuni metodice:
Obiectivul fundamental este format din priceperi şi deprinderi, parte integrantă în tehnica de
lucru privind analiza contabilă a operaţiilor economico-financiare si intocmirea registrelor contabile
obligatorii.
Dezvoltarea acestor aptitudini se realizează în principal prin metoda exerciţiului. Fiind o
lecţie de lucrări curente se asigură parţial de către profesor prezentarea, demonstrarea lucrării în
minimum de timp, preponderentă fiind munca independentă a elevilor.
Conţinutul lecţiei curente se bazează pe materia însuşită anterior la „Structuri patrimoniale”,
„Planul de conturi”, „Reguli de funcţionare a conturilor”,” Registre contabile si forme de inregistrare
in contabilitate” accentul punându-se pe deprinderea analizei contabile. Feed back-ul este realizat
prin sprijinirea permanentă a elevilor de către profesor în rezolvarea temei. S-au respectat principiul
participării active şi conştiente şi al legării teoriei cu practica care implică componenta motrică în
trecerea de la cunoştinţe teoretice la efectuarea de activităţi practice. De asemenea s-a realizat
tratarea diferenţiată prin respectarea principiului luării în considerare a particularităţilor individuale
ale elevilor.
FIŞA DE LUCRU NR. 20
Clasa a X-a
Agentul economic „Minerva” S.A., care are ca obiect de activitate fabricarea de
imbracaminte, are la începutul exerciţiului următoarele solduri iniţiale:
Sid 4111 20000 lei
Sid 461 500 lei
Sid 5121 60000 lei
Sid 301 50000 lei
Sic 1012 105500 lei
Sic 104 10000 lei
Sic 1061 10000 lei
Sic 441 5000 lei

În cursul perioadei au loc următoarele operaţii economice:


Operaţia 1: Se încasează în numerar 25 % din valoarea creanţelor comerciale existente în sold.
Operaţia 2: Se majorează capitalul social prin operaţii interne: încorporarea primelor de capital şi a ½
din rezervele legale constituite anterior.
Operaţia 3: Se cumpără, cu plata din contul bancar stofa in valoare de 8000 lei +TVA pe baza de
factura.
Operatia 4: Se dau in consum materiile prime existente in scopul obtinerii produselor finite.
Operatia 5: Se obtin produse finite in valoare de 7900 lei care se trec in magazinul propriu de
desfacere.
Operaţia 5: Se primesc pe credit cambial materii prime de la furnizorul „Acvila”, conform facturii:
- matase 10 m x 290 lei
- TVA deductibilă
Operaţia 6: Se inregistreaza acordarea avansurilor salariale in suma de 1000 lei in numerar.
Operaţia 7: Se plătesc din contul de la bancă datoriile existente în sold la începutul perioadei.
Operaţia 8: Se eliberează din magazie, pentru consum în producţie materii prime în valoare de
485.000.000 lei.

Se cere:
a. Întocmiţi bilanţul contabil iniţial
b. Efectuaţi pentru fiecare operaţie economico-financiară analiza contabilă pe scurt.
c. Realizati inregistrarea cronologica a operatiilor economico-financiare .

You might also like