Professional Documents
Culture Documents
Bài Tâp TA CF Chap 15 16
Bài Tâp TA CF Chap 15 16
1. Number of share needed to make sure that you can be elected in straight voting =
50%*900,000 + 1 = 450,001
Cost = 450,001*41 = 18,450,041
Number of share needed to make sure that you can be elected in cumulative voting
= 1/8 * 900,000 + 1 = 112,501
Cost = 112,501*41 = 4,612,541
2. Under cumulative voting, she will need 1 / (N + 1) percent of the stock (plus one
share) to guarantee election. So, the percentage of the company’s stock she needs
is:1/(9+1) = 1/10 = 10% < 17.4% => Her nominee is guaranteed election.
If the elections are staggered, the percentage of the company’s stock needed is:
1/(3+1) = 25% > 17.4% => Her nominee is no longer guaranteed election.
3.
The bond will be called whenever the price of the bond is greater than the call
price of $1,150. First, we need to find the expected price in one year.
Coupon payment = 1,000 * 10% = 100
Scenario 1: 60% interest rate increase to 12%, the price of the bond will be the
present value of the perpetual interest payments, so:
P1 = 100/12% = 833.33 < 1,150 => company will not call
Scenario 2: 40% interest rate decrease to 7%:
P2 = 100/7% = 1,428.57 > 1,150 => company will call and buy back share at 1,150
The price of the bond today is the present value of the expected price in one year +
coupon payment made in one year.
P0 = [60%*833.33 + 40%*1,150]/(1+10%) + 100/(1+10%)
= 963.64
Chap 16
1)
Levered firm, B=12, 000, Rb =6% , EBIT = 2000, Tc = 30%, R0 = 11%
RS = R0 + (B/S)×(1-TC)×(R0 - RB)
VL = Vu + TcB = EBIT * (1-Tc)/R0 + TcB = 2,000*0.7/11% + 0.3*12,000 =
16,327.28
S = VL – B = 16,327.28 – 12,000 = 4,327.28
RS = R0 + (B/S)×(1-TC)×(R0 - RB) = 11% + 12,000/4,327.28*0.7*(11%-6%)=
20.7%
2)
EBIT = 180,000 , Rb = 9%, R0 = 15%, Tc = 30%
a)Vu = EBIT(1-Tc)/R0 = 180,000*0.7 /15% = 840,000
VL = Vu + TcB = 879,000
b) S=VL – B = 879,000 – 130,000 = 749,000
RS = R0 + (B/S)×(1-TC)×(R0 - RB) = 15% + 130,000/749,000 * 0.7 *(15% -
9%) = 15.73%
B SL
RW ACC = ´ RB ´ (1 - TC ) + ´ RS
B+SL B + SL
Rwacc = 130,000/879,000*9%*0.7 + 749,000/879,000 * 15.73% = 14.33%